Kittilän hillotolpat, lain harmaata aluetta

Kittilän kunta valitsi Levin hissiyhtiön hallitukseen hyllytettyjä kuntapäättäjiä

https://yle.fi/uutiset/3-10708984

Kun laki ei yltä ja järki ei riitä!

Hallituksen jäseniä raskaissa syytteissä, toimitusjohtajaa odottaa hovioikeus!
Moottoripyörämiesten rakennusfirma Helsingissä?

Ei, yhtiö jonka osake-enemmistö on kunnan. Hallituksen jäsenet ovat valtuutettujen valitsemat, osa heistä Lex Kittilän poispotkimia.

Puuttumatta mitenkään valtuutettujen ja kunnanhallituksen älynystyröihin tai niiden toimintaan/toimimattomuuteen, ulospäin tilanne näyttäytyy aika karmeana julkisuuskuvana.

Kuntalaiset kiittävät tästä ja monesta muusta.
12<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Nauranko vai itken.......... Salonen🤣. Toivanen😂........👹💣⛓💥

Äänestä
  • Ei mene annettu oppi perille. Ei sitten millään. Kyllä Mäkelä teki aikanaan aivan oikean liikkeen erottamalla toimitusjohtajan. kaikesta näkee että kähmintä on sen tyylistä että jatain salattavaa löytyy. Aikansa se onnistuu mutta kyllä korttitalo tulee vielä kaatumaan.

    Kyllä myös kunnan omistamiin yhtiöihin pitää valita asiantunteva ja osaava hallitus. Se on omistajan etu että yhtiö menestyy ja kuntalaiset saavat hyötyä mm. osinkojen muodossa.

    Hallitusten jäsenenä on syytä oivaltaa että:
    - osakeyhtiön hallituksen tehtävä osakeyhtiössä on huolehtia sen hallinnosta sekä yhtiön toiminnan asianmukaisesta järjestämisestä
    - hallituksen jäsenet kantavat vastuun yhtiön kirjanpidon ja varainhoidon valvonnan asianmukaisesta järjestämisestä
    - hallituksella on luonnollisesti valta tehdä yhtiötä koskevat liiketaloudelliset päätökset
    - kantaen myös vastuun tällaisista päätöksistä

    Se että hallituksen jäsenillä ei ole vastuuta päätöksistä, jotka yhtiökokous on tehnyt. Mutta hallituksessa toimiminen tuo aidon vastuun tekemisistään. Samalla lailla kuin sutkit vastaavat laittomista toimistaan luottamustehtävissä.

    Voi voi millaisia ääliöitä. Ei näköjään uusi kunnanjohtaja saanut asioita mitenkään paremmalle tolalle.

    Äänestä

Mikä tulee olemaan uuden pakkoliitoskunnan nimi?

Äänestä

Iso A kirjoittaa selkokielellä yhteenvedon. hallituksen tehtävistä. Toteutuuko se Resortissa?
Hallituksen vahvuus henkilöityy puheenjohtajaan, hänen takanaan on kokousten ja yhtiön suunta.
Omistajan tahto, nyt siis kunnan on kummallinen.
Päättävään tahoon valitaan poliittisin perustein henkilöitä jotka ovat valmiiksi syytteissä.
Valitseeko hallituksen toimitusjohtaja, vai valtuutetut?
Melkoisen iso kysymysmerkki. Taannoin hallituksen osaaminen ja riskien tunnistaminen johti toimitusjohtajan erottamiseen ja siirtoon toisiin tehtäviin.
Nyt sitä ei tarvitse pelätä.
Mikä taho valitsi hallituksen?
Miksi siellä on Taavi-Sirkka-Anteroita? Ovatko he ovat ansioituneta poliittisia joojoo henkilöitä?
Levin hillotolppia.
Yhtiössä muhiin ongelmia, eikä vähiten henkilöstössä.
Vastaako valinnat ongelmiin? Heh...

Äänestä

Olkaahan huoleti. Onhan siellä Salonen joka ymmärtää jotain liikeelämästä ja osaa lukea kirjanpitoa jne. Eiköhän hän kertoisi toisillekkin mitä mikäkin päätös tarkoittaa.

Äänestä

Tarmo kun on muutakin saanut aikaan elämässään niin sen vertaset kokouspalkkiot ei varmaan elämää mihinkäänpäin heiluta, mutta tuntuu noita verorohoista palkkansa saavia noi pakat kiinnostavan kovasti kun saavat kokouspalkkioiden lisäksi täyttä palkkaa vaikkeivät kokouspäivänä työpaikallepäin vilkasiskaan.

Äänestä

Mikä äly se on väkisin tunkea tuonne poliittisia likasankoja joiden tiedetään toimineen ainakin moraalisestii väärin. (tuomiota ei vielä).
Yhtiö pitäisi tervehdyttää, ja se alkaa aina hallituksesta.
IsoA totesi ettei Kittilässä ole halua laittaa asioita kuntoon. Samaa mieltä.

Onko yhtiön johdossa pelko että poliittinen hallitus saattaisi tehdä rajujakin ratkaisuja?

Äänestä

Ei kai valtiovarainministeriön päätöksellä sivuun siirrettyjä kuntapoliitikkoja voi valita kunnanhallinnossa mihinkään. Voi tätä järjen määrää! Toivottavasti ymmärretään olla valitsematta hissiyhtiön hallitukseen. - Ei vissiin kaikille ole valjennut kuinka vakavista asioista on kysymys. Nämä hyllytetyt tulee pitää hyllyllä, kunnes asia on ohi. Käräjäoikeudesta tulee päätös, joka viedään hoviin ja korkeimpaan. Vasta sen jälkeen juttu on ohi. Ja tietty kun tuomiot on kärsitty.

Äänestä

Dreamteam eli Ski Resort hallitus joutuu toukokuun lopussa miettimään toimitusjohtajan asemaa. HO käsittelee hissikauppa asian ja jos vakavat moitteet muuttuvat tuomioksi, kuinka käy?

Nyt on liuta todistajia kuultavana, mielenkiintoinen oikeudenkäynti tulossa. Tästä tämä lähti liikkeelle, jos selviää ilman tuomiota on ryöpytys ollut kohtuuton. Mutta, kuka tietää kuin käy.

Äänestä

Tuo ei kuulu tänne. Kepu Kittilä on reservaatti johon ei edes oma puolue ota kantaa. Sama koskee kaikkia lain väärällä puolella olevia, Ne vaietaan, niitä hävetään emopuolueissa.

Äänestä
  • Oivallisesti huomattu. Niitä hävetään emopuolueessa. Ei muuten oltaisi oltu vuosikausia hiljaa! Sipilät sun muut ovat kuin eivät olisi tietävinäänkään. Rohkea oli kuntaministeri joka ajoi ansiokkaasti lex Kittilää.

    Äänestä

Muutama viikko, ja yhtiön hallituksessa voi olla rikoksesta tuomittuja. Eikä aikaakaan kun yhtiön johtaja voi olla saman tilanteen edessä.
On outo tilanne kun omistajat sietävät tämän, suosiiko ammattiliitot rikollista toimintaa?
Jos tuomiot tulee, onko syytä kutsua yhtiökokous koolle.
Rinne kertoi il oikeudenkäynti jutussa että omistajat eivät katsoneet hyvällä yhtiön johtajan kauppatapaa jossa vilauteltiin toiselle kilpailijalle yleensä aina salassapidettävää tietoa.
Onko tilanne muuttunut? Pienomistajat eivät voi kuin vikistä, Kuntakonserni taas voi palauttaa tilanteen normaaliksi.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Kaulustyöläinen kirjoitti:

Kittilän kunta valitsi Levin hissiyhtiön hallitukseen hyllytettyjä kuntapäättäjiä

https://yle.fi/uutiset/3-10708984

Kun laki ei yltä ja järki ei riitä!

Hallituksen jäseniä raskaissa syytteissä, toimitusjohtajaa odottaa hovioikeus!
Moottoripyörämiesten rakennusfirma Helsingissä?

Ei, yhtiö jonka osake-enemmistö on kunnan. Hallituksen jäsenet ovat valtuutettujen valitsemat, osa heistä Lex Kittilän poispotkimia.

Puuttumatta mitenkään valtuutettujen ja kunnanhallituksen älynystyröihin tai niiden toimintaan/toimimattomuuteen, ulospäin tilanne näyttäytyy aika karmeana julkisuuskuvana.

Kuntalaiset kiittävät tästä ja monesta muusta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu