Kretujen herkkäuskoisuudesta

tutkittujuttu

Ohion yliopiston tutkimuksessa selvisi että huomattava osa eli n. 40 % raamattuvyöhykkeen uskovaisista uskoo että ainakin jotkut elokuvien supersankareista ovat todellisia tai että on olemassa ihmisiä joilla on elokuvassa kuvailtuja yliluonnollisia kykyjä. Muualla jenkeissä prosenttiosuus oli n. 10-12 %. Eikä tutkimuksessa ollut kysymys mistään teineistä vaan aikuisista ihmisistä.

Kertoo kyllä kaiken tarpeellisen siitä kuinka herkkäuskoisia kretut ovat. Ja se pienempi osuus jenkeistä noin niinkuin yleisesti.

13

<50

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nomitenon

      Jos uskoo enkeleihin niin tokihan muutkin lentelevät tyypit menee varmaan täydestä.

    • Kreationismi_on_sairaus

      No eipä yllätä tuo tutkimustulos. Tottakai henkilö on herkkäuskoinen hölmö ja taikauskoinen typerys, jos uskoo kreationismiin ja muihin Raamatun satuihin. Varsinkin kun kreationismin uskomuksia ei tue mikään tieteellinen tutkimustulos. Päinvastoin tiede on todistanut Raamatun tarinat saduiksi jo aikaa sitten.

      Jeesuksenmorsianten herkkäuskoisuudesta kertoo myös se että järjestetään kaikki litteän maan kannattajat ovat myös kreationisteja. Yksikään ateisti ei usko litteään maahan.

      Esimerkkinä vielä ROT joka uskoi jonkin YouTube-videon perusteella että vuoret ovat pääosin kuivunutta tai jäätynyttä mutaa.

      • Kyllä tuollainen prosenttimäärä ainakin minut yllätti. On kai se niinkin, että jos uskoo yhteen yliluonnolliseen, on taipuvainen uskomaan muihinkin. Prosenttimäärä, joka sekoittaa fiktion ja faktan on silti valtava ja ero muihin on myös huomattava.
        Onko aloittajalla lähdettä kyseiseen tutkimukseen? Olisi kiinnostava lukea.


      • "Jeesuksenmorsianten herkkäuskoisuudesta kertoo myös se että järjestetään kaikki litteän maan kannattajat ovat myös kreationisteja. Yksikään ateisti ei usko litteään maahan"

        Jos et usko Jumalaan, Jeesukseen ja luomiseen, on yhdentekevää uskotko litteään, pallonmuotoiseen vai neliskulmaiseen maahan. Kaikki ne vievät kadotukseen.
        Laita siksi ensin asiat kuntoon Jumalan kanssa.


      • spällymälöö
        Mark5 kirjoitti:

        "Jeesuksenmorsianten herkkäuskoisuudesta kertoo myös se että järjestetään kaikki litteän maan kannattajat ovat myös kreationisteja. Yksikään ateisti ei usko litteään maahan"

        Jos et usko Jumalaan, Jeesukseen ja luomiseen, on yhdentekevää uskotko litteään, pallonmuotoiseen vai neliskulmaiseen maahan. Kaikki ne vievät kadotukseen.
        Laita siksi ensin asiat kuntoon Jumalan kanssa.

        Jumalasi häpeää sinua.


      • dfgdgfg
        spällymälöö kirjoitti:

        Jumalasi häpeää sinua.

        Onko sinulla paljonkin sitä jumalasia? Miten lasi häpeää?


      • Kesäaika
        Mark5 kirjoitti:

        "Jeesuksenmorsianten herkkäuskoisuudesta kertoo myös se että järjestetään kaikki litteän maan kannattajat ovat myös kreationisteja. Yksikään ateisti ei usko litteään maahan"

        Jos et usko Jumalaan, Jeesukseen ja luomiseen, on yhdentekevää uskotko litteään, pallonmuotoiseen vai neliskulmaiseen maahan. Kaikki ne vievät kadotukseen.
        Laita siksi ensin asiat kuntoon Jumalan kanssa.

        Eli sinun uskosi perustuu pelkoon siitä että palat helvetin tulissa jos et usko johonkin taruun ja toimi jollain tietyllä tavalla.

        Kun ihminen jähmettyy tälle tasolle hänellä ei ole mahdollisuutta korkeamman tietoisuuden tason ajatteluun. Ihmisessä ei ole mitään toimintoa ja ominaisuutta että uskominen ohjaa sen kohtaloa. Itseensä uskominen auttaa mutta ei sokeasti jonkin asian uskominen joka todellisuudessa on ihan toisin.

        Kukaan meistä ei tiedä mitä kuoleman jälkeen tapahtuu. Sen näkee sitten tai ei näe.


      • Kreationismi_on_sairaus
        dfgdgfg kirjoitti:

        Onko sinulla paljonkin sitä jumalasia? Miten lasi häpeää?

        Lasikin kykenee häpeämään typeryyttään enemmän kuin sinä jeesuksenmorsian.


    • sgjklgkl

      Jeesus Kristus Superman. Vetää kalsarit housujen päälle ja lähtee pelastushommiin....

      On muutenkin hauskaa miten supersankarit vetävät kalsarit päällimmäiseksi niin ei jää jarrutusjälkiä tiukassakaan paikassa.

    • Aloittaja ei mainitse, mistä elokuvista on kysymys ja keitä nämä supersankarit ovat. Kyllähän elokuvissa olevat henkilöt (näyttelijät) yleensä aina ovat todellisia nimeltä mainittuja ihmisiä, paitsi piirretyissä elokuvissa.
      Karismaattisilla, Pyhällä Hengellä täyttyneillä uskovilla on usein Jumalan antamia armolahjoja, joiden kautta tapahtuu ihmetekoja, joita yleensä pidetään yliluonnollisina. Kyllä niistä ainakin videoita on olemassa - elokuvista en tiedä

      • sgjklgkl

        Jaahas, siinä taas yksi kretu työntää päätään pensaaseen ja yrittää leikkiä tietämätöntä....


      • Kdkdld

        Kaikki ihmiset ovat luonnollisia. Toisilla on kykyjä matematiikkaan ja jollakin hyvä lauluääni. Toimimme ihmiskehomme rajoissa eikä kukaan kykene johonkin yliluonnollisiin tekoihin.

        Aikoinaan naapurissa asui saarnamies joka kävi afrikassa herättämässä kuolleita henkiin. Suomessa jalkoja pidennettiin pyhällä hengellä. Näin hän siis väitti konkreettisia todisteita ei sitten ollutkaan.

        Miten pahasti pitää pää sekoittaa uskonnolla että uskoo tuollaisiin???


    • Fkfldl

      Jos haluaa todistusmateriaalia niin sitä saa lukemalla donald trumpin twitterin keskusteluja joissa amerikkalaiset osoittavat tasonsa. Trump on jumalan lähettiläs ja kuin super ihminen joka pelastaa maailman jne. Erikoisinta on se että he puhuvat ihan päinvastaisuuksia kuin heidän uskontonsa opettaa. Ehkä ovat vietävissä lankaan helposti kun eivät omaa lainkaan kriittistä ajattelukykyä. He ovat alttiita propagandalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      389
      969
    2. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      102
      885
    3. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      242
      789
    4. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      82
      716
    5. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      72
      698
    6. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      71
      671
    7. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      645
    8. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      36
      630
    9. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      609
    10. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      43
      601
    Aihe