Oleva olevaisuus

4248

Mitä mieltä olette tästä litteä maa-teoriasta, jolla on ns. taivaankansi, joka tarkoittaa sitä että mitään ulkoavaruutta ei todellisuudessa olisi.

7

104

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Söpö.

    • Ihan jees.

    • kummatapaus

      Psykoosisairauden johtama ideologia tai muoti-ilmiö ja maailmanlaajuinen yhteisö. Eihän terve ihminen lähde kieltämään selkeitä todisteita maan pyöreydestä. Lisäksi maan muodon valehtelemisella NASA yms. ei saisi itselleen mitään hyötyä, eikä siinä olisi muutenkaan mitään järkeä, sillä eihän maan muodolla sinänsä ole mitään merkitystä. Jos se olisikin litteä, niin meitä saattaisi piinata The Round Earth Society. Maan muodon salaaminen vaatisi miljardien ihmisten salaliitossa mukanaoloa ja lopulta ihmiskunta olisi about kokonaan salaamassa sitä itseltään. Ei mitään tolkkua. Lisäksi se vaatisi jatkuvaa kuva/filmimanipulointia. Kuitenkaan sellaista keinoa ei ole olemassakaan, jolla maan muodon voisi salata ja muuttaa manipuloimalla toiseksi. Mutta sitähän FES ei tajua, tai ei halua myöntää.

      FES oli taannoin itsekin mukana planeetan lasermittauksessa todistamassa maan litteää muotoa. Koska laite kuitenkin todisti ennaltatiedetysti, että maa on pyöreä, FES kielsi tuloksen ja väitti, että laite on väärin kalibroitu.

      Pitäköön litteän tunkkinsa.

    • Vanhaa filosofiaa tulkittuna väärin. Jo Demokritos, joka oli atomiopin kehittäjä puhui atomeista, galakseista ja mielestä. Hänen mukaansa atomi on ehkä ikään litteä levy, jossa on pyörteitä tai spiraaleja ja sen ympärillä kehä eli kuori pyöreä. Hän siis puhui luultavasti jo kvarkkitason tai sitä syvällisempää atomioppia.
      Sen lisäksi hän puhui galakseista, jotka myös olivat litteitä pyörteitä tai spiraaleja ja jotka vaikuttivat Heiselbergin epätarkkuusperiaatteen identtisten atomien välillä. Kaksi identtistä hiukkasta eivät voi olla samassa asemassa toisiinsa nähden galaksien spiraalien tai linnunradan seuralaisgalaksien takia.
      Esim. Cambridge dictionary of Philosophy esittelee pienen artikkelin Demokritoksen ajatuksista ja tuo litteä maa ja taivaankansi on silkkaa Demokristosta. Tosin hieman alkeellisesti ja brutaalisti tulkittuna.

      Filosofit tunsivat tulevien aikojen ja taivaiden tiedot ja olivat viisaita miehiä tavallaan tulevaisuudesta lähetettyjä maan päälle. Heidän filosofiansa sisältää kaikki nykyiset ja tulevat opit atomeista galakseihin asti. Sillä ei ole mitään uutta auringon alla.

      On muitakin filosofeja, jotka ovat käsitelleet taivaankantta. Erään mukaan taivas on neljän elementin homogeeninen, yhtenäinen sekoitus, joka antaa massan maan päällä kullekin eri elementtityypille erikseen. Myös luu ja veri (sielu) on tuollainen täysin harmooninen ja homogeeninen neljän elementin sekoitus. Kaksi voimaa vaikutta tuohon sekoitukseen:
      elementtejä yhteen kokoava voima ja elementtejä toisistaan erottava voima.

      Mun englannin kielen taito on heikko, joten saatan olla käsittänyt väärin, mutta pointti on siinä, että jo antiikin ja keskiajan filosofit omasivat kaiken sen tiedon mitä nykyfilosofit ja tulevaisuuden filosofit kykenevät keräämään. He käsittelivät: Aikaa, alkeishiukkaisa, galakseja, mieltä yms. tavalla, joka on nykytiedettä korkeampaa. Keskiajan filosofit, joita pidettiin alkeellisina ja mystisinä tulevat osoittamaan nykyajan tieteen olevan pimeää, alkeellista, mystistä metafysiikkaa, joka ei kykene koskaan ylittämään edes keskiajan filosofiaa. Sori, olemme lopun ajan jämiä emme tiedemiehiä.

    • mitenonse

      Klassinen geosentrinen näkökulma.

    • äähvoivit

      Se on todettu vääräksi satoja vuosia sitten.

    • Kiusa se on pienikin kiusa.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä

      Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi
      Maailman menoa
      79
      10311
    2. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7066
    3. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7033
    4. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      101
      6275
    5. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6133
    6. Tutkielma Marinin hallituksen epäonnistumisista rankkaa luettavaa

      Marinin hallituksen epäonnistumiset voi tiivistää negatiivisessa sävyssä seuraavasti: Hallitus teki useita vakavia virh
      Maailman menoa
      94
      5817
    7. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5384
    8. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5218
    9. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      60
      5153
    10. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5088
    Aihe