Onko kenelläkään muulla tällaista?

Pakkooireinenjojo

Olen jojolaihdutellut 2/3 osaa elämästäni, mutta terveydenhuollosta viime vuosien aikana saamani ammattiapu (ravitsemusterapeutit, ryhmät yms) ovat pikkuhiljaa tuottaneet tulosta. Perusasiat kuten ateriarytmi, lautasmalli alkavat olla hanskassa. Painoa on pudonnut todella paljon.
Kuitenkin yksi asia ei ole muuttunut. Olen ollut aina innokas ruoanlaittaja ja erilaisten reseptien testaaja. Mieleni tuottaa minulle erilaisia "pakkoja" liittyen näihin reseptikokeiluihin. Esimerkki: katson vaikka Youtubesta videon brownies-leivosten valmistuksesta. Yhtäkkiä minun on kokeiltava kymmeniä eri brownies-reseptejä sen varjolla mikä niistä on paras. 2. Ostan Stockmannin alennusmyynnistä belgialaista joulusuklaata rasian. Kohta minun pitää päästä maistamaan kaikkien siellä myynnissä olevien rasioiden suklaat. Laskin, että jo tämän vuoden aikana minulla 11 tällaista erilaista ruokapakkoa. Tällä hetkellä kokeilen pintamausteiden vaikutusta pihveihin.
En kerta kaikkiaan ole löytänyt keinoa lopettaa tai vähentää tätä pakonomaista käytöstä. Painoon tällaisella jokapäiväisellä pakolla ei ole suotuisia vaikutuksia, vaikka yritän kompensoida sitä rajulla liikunnalla.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

        Kerro yksi aiheista
        Ikävä
        107
        7746
      2. 110
        5997
      3. Se on hyvästi

        Toivottavasti ei tavata.
        Ikävä
        83
        5177
      4. Olenko saanut sinut koukkuun?

        Hyvä. Rakastan sua.
        Ikävä
        139
        4546
      5. Alavuden sairaala

        Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
        Ähtäri
        11
        3220
      6. Sisäsiittosuus

        Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
        Suomussalmi
        55
        2977
      7. Miksi sä valitsit

        Juuri minut sieltä?
        Ikävä
        58
        2938
      8. Törkeää toimintaa

        Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
        Ylivieska
        10
        2444
      9. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

        Rehellinem fiilis
        Suhteet
        61
        2437
      10. Hei........

        Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
        Ikävä
        56
        2056
      Aihe