Maahanmuutosta ÖYHÖTTÄMISEN aika meni ohi jo ajat sitten.

Se.meni.ohi.jo

PERUSSUOMALAISET pitävät sitä yllä, koska EIVÄT OSAA MISTÄÄN MUUSTA AIHEESTA PUHUA.

14

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Akkamaista.pelkoa

      Kyllä. Siitähän on jo yli kolme vuotta. Tilanne on nyt rauhallinen. Tänne tulleet ovat opiskelleet suomen kieltä ja ovat ammattioppilaitoksissa. Ihan pian ovat valmiita osallistumaan työelämään. Hyvältä siis näyttää.

      • qåaäzm

        Eikös Mykkänen ollut sitä mieltä että pari prosenttia näistä on työllistynyt?


      • ei.ongelmaa
        qåaäzm kirjoitti:

        Eikös Mykkänen ollut sitä mieltä että pari prosenttia näistä on työllistynyt?

        tilanne paranee koko ajan huomattavasti kun ammattioppilaitoksista valmistuvat.
        se kumuloituu, kuten halla-aho totesi.


      • qåaäzm
        ei.ongelmaa kirjoitti:

        tilanne paranee koko ajan huomattavasti kun ammattioppilaitoksista valmistuvat.
        se kumuloituu, kuten halla-aho totesi.

        Entäs se uskonto joka ei salli kotoutumista vääräuskoisten keskuuteen?


    • eiharmita

      Onhan tuolla muitakin aiheita jossa kepu-kokkarit öhöttivät. Lukemalla NRA:n sivuja voi katsoa mitä on tehty kansalaisille syyttä suotta näitten puolueitten toimesta.
      Joten näitten tappio taitaa on enemmän makea kosto!

    • Öyhöttäjä-vasuri

      Paavo Arhinmäkihän näytti meille mallikkaasti Sotchissa, miten vihollisen maaperällä edetään kontaten lyhyin syöksyin.

      Valitettavasti vihollisen tarjoamat VodkaShotit osuivat ja upposivat ihan maksaan asti ja uljaan Paavo-soturin kunto romahti pahasti.

      Joukkuetoverit joutuivat kantamaan heikkokuntoisen Paavo-paran lentokoneeseen.
      Kotimaassa hän sai sittemmin vasemmistolta sotasankarin juhlavastaanoton.

      Ja Liihän poltti pikku kielensä, kun Latte olikin hitusen liian kuumaa......
      Barista oli vasuroinut valmistuksen kanssa ja BättreLatte oli epäonnistunut.

    • Onhan tuo kuitenkin paljon konkreettisempi ja kaikkien veronmaksajien lompakolle käyvä aihe kuin "kellojen siirto", joka "keppihevosena" tuntuu olevan nykyiselle poliittiselle eliitille jo liian suuri ja vaikea kysymys ratkaistavaksi, mutta jolla kuitenkin ratsastetaan, kun ollaan muka tekevinään vastuullista politiikkaa.
      Politiikkaa, jolla voidaan manipuloida kansan huomio ja mielenkiinto pois tärkeämmistä, omien etujen parantamista koskevista toimista ja välttää yleensäkin sitä vastuuta, jota kansanedustuslaitoksessa ja ennenkaikkea kansanedustajalla tulisi ensi sijaisesti olla.
      Jos jostain kellonajasta tehdään elämän ja kuoleman kysymys vatuloimalla sitä vuosikausia edestakaisin, niin kyllä silloin pitäisi osata ainakin itsekriittisesti katsoa itseään ja miettiä, olisiko lastentarha-ala sittenkin se oikeampi reitti päteä ja tehdä itsestään tärkeä.
      Noissa vatuloinneissa pilkataan estoitta demokratiaa kuluttamalla vaalikautta mahdolllisimman paljon tekemättä yhtään mitään.

    • ÖyhöttäjäViherVassu
    • nytonvuoro

      matut on edelleen.mihin ne on hävinny?rahaa palaa ihan huitsinnevadaan.keltäköhän ne on pois?kukahan ne rahat vie?mihin helvettiin rahat menee,ku köyhyysrajan alle jää iso joukko omia kansalaisia?eläkeläiset lapsiperheet.työkykyset on saatava töihin!veroja,VEROJA MAKSAMAAN!ei verorahoja tärväämään.veroilla tätä maata omaltaosaltamme me tehtiin.nyt on vuoronvaihto .lapset.se ol meillä ja se on nyt teillä.jne....

    • qåaäzm

      Alottaja hei, se haittamaahanmuutosta ”öyhöttäminen” on vasta alussa. Siitä pitävät suvakit huolen. Euroopassa tämän on ollut ykkösaihe vaaleissa jo pitkään. Laittakaa suvakit hei rajakontrolli takaisin, niin se varmuudella lopettaa ”öyhöttömisen”. Miksi tämä ratkaisu ei kelpaa?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      509
      1491
    2. Rakastan sinua

      Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
      Ikävä
      64
      1156
    3. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      61
      862
    4. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      61
      835
    5. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      18
      817
    6. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      756
    7. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      72
      724
    8. Jippii ! Zoon konkurssia tutkitaan .

      Vihdoinkin jotakin tietoa.
      Ähtäri
      30
      697
    9. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      49
      691
    10. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      63
      685
    Aihe