Reitittimen hallintasivulle kirjautuminen ilman verkkopiuhaa tai liittymättä wifiin

zxcvbnm123

Jos käytössä on tyypillinen palveluntarjoajalta saatu reititin, jossa on myös modeemin ominaisuudet samassa laitteessa (eli kombolaite), niin tyypillisestihän reitittimen webkäyttöliittymään eli hallintasivulle pääsee joko siten, että kytkee koneen verkkopiuhalla reitittimeen tai liittyy langattomasti reitittimen wifiin, minkä jälkeen näppäilee verkkoselaimen osoitepalkkiin reitittimen IP:n (usein 192.168.1.1). Tokassa vaihtoehdossa tarvitaan salasana (joka yleensä löytyy reitittimen takaa), jotta wifiin pääsee liittymään. Webkäyttöliittymään pääsee kyllä, jos on admintunnus ja salasana tiedossa (us. tehdastunnukset ovat käytössä alkuun ja nehän kannattaa vaihtaa mitä pikimmiten), mutta jotta tuota admintunnusta ja salasanaa pääsee yrittämään, niin se käsittääkseni tämä vaatii joko tuon piuhallisen yhteyden tai sen, että reitittimen tarjoamaan wifiin on jo liittynyt.

Voiko reitittimen webkäyttöliittymään eli hallintasivulle päästä käsiksi ilman tuota piuhallista yhteyttä tai liittymättä reitittimen kautta wifiin? En ole koskaan edes yrittänyt.

8

1216

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • käyttis_luki_luki

      Miten olisi jos lukisit palveluntarjoajalta saadun reitittimen käyttöohjeen ja sitä rataa...Telewellin reitittimeen/modeemiin pääsee langattomasti, eiköhän niihin muihinkin pääse samalla tavalla.

    • TriWitutin

      Niin kiinni reitittimestä, mutta sielä on yleensä valinta, etttä voi käyttää wlania hallintasivuun.
      Oeraattorien boxit sit eriasia. Joissakin ei pääse ollenkaan, mutta ne on varmaan sitten saastuneita. jotkut intenot tai mitä ne oli joissa tavannut vastaavaa ongelmaa,
      Hanki asus!

      • anticaptcha

        Eli pyritään pääsemään reitittimen hallintasivulle eri verkosta käsin. Tuossa on ainakin kaksi eri skenaariota:

        -Istutaan vaikka kahvilassa puhelimen ja läppärin kanssa satojen kilometrien päässä reitittimestä. Reitittimen tarjoamaan wifiä ei siis nähdä vapaiden wifien joukossa.

        -Ollaan kymmenen/parinkymmenen metrin päässä reitittimestä ja nähdään reitittimen wifi.

        Jos halutaan päästä käsiksi reitittimeen kaukaa, esim. ulkomailta, niin pitäisi tietää ainakin reitittimen julkinen IP ja reitittimessä pitäisi olla Remote Access tai Remote Management päällä. Suurimmassa osassa reitittimistä Remote Management on oletusarvoisesti kytketty pois päältä. Noiden lisäksi hallintasivun salasanan ja tunnuksen pitäisi olla tiedossa.

        En tiedä, onko olemassa helpompiakin tapoja. Jos reitittimessä on tietoturva-aukko, niin sitä hyödyntämällä voi päästä ehkä ilman salasanaakin! :)


      • anticaptcha

        Niin ja unohtui sanoa, että jos Remote Management (tai mitä tahansa nimeä siitä reitittimen hallintasivulla käytetään) on kytketty päälle, niin periaatteessa kuka tahansa koko maailmasta voi yrittää päästä arvailemaan reitittimen hallintasivun kirjautumistietoja. Siis olettaen, että heillä on tiedossa reitittimen ulkoinen IP tai Dynamic DNS -palvelun avulla reititintä varten luotu hostname domain... Hämärätyypit voivat kai skannailla noita eri tavoin ja toivoa, josko haaviin tarttuisi reititin, jossa on remote administrationit päällä ja hyvin yksinkertainen tai olematon salasana käyttäjätunnus. Ehkä reitittimen asetuksista voi määrätä, mitkä laitteet saavat yrittää hallintasivulle etänä eli esim. hyväksytään vain tietyt MAC-osoitteet...


    • Eikös sitä hallintaa tarvita harvoin. Jos reititin hankalassa paikassa - vaikka eteisen sulakekaapissa voi sisäverkon osoitteen sallia ja ehkä vielä myös mac-osoite tietystä koneesta, Ensimmäinen kerta tehtävä kuitenkin piuhalla. Samalla voi tarkistaa onko mahdollisesti päivityksiä saatavilla. Kannattaa myös tarkistaa ettei omista lootaa missä tietoturva-aukko

    • Ei langattomaan reitittimeen pääse Wlaniin yhdistämättä.

      Tästähän oli kyse, ei mistään hienosäädöstä. ; )

      • anticaptcha

        Niin kai normitilanteessa eli siis silloin, jos Remote Admin on reitittimestä pois päältä (niin kuin pitäisi olla)... Mutta eikös sinne pitäisi päästä yrittämään käyttäjätunnusta ja salasanaa, jos Remote Administration (tms.) nimenomaan on kytketty päälle ja reitittimelle on luotu hostname domain, eikä erillisiä estoja ole reitittimen asetuksista laitettu päälle. Silloin reitittimen hallintasivulle pyrkijän on vain avattava verkkoselain ja kirjoitettava URL:iksi tuo hostname domainin... Toki salasana ja käyttäjätunnus pitää tietää. Varjopuolena tuossa on ymmärtääkseni se, että kuka tahansa muukin voi kirjoittaa osoitepalkkiin tuon hostname domainin tai reitittimen ulkoisen IP:n ja lähteä arvailemaan salasanaa. (Käyttäjätunnushan noissa on usein vakiona joku Admin tai Administrator...)


      • anticaptcha kirjoitti:

        Niin kai normitilanteessa eli siis silloin, jos Remote Admin on reitittimestä pois päältä (niin kuin pitäisi olla)... Mutta eikös sinne pitäisi päästä yrittämään käyttäjätunnusta ja salasanaa, jos Remote Administration (tms.) nimenomaan on kytketty päälle ja reitittimelle on luotu hostname domain, eikä erillisiä estoja ole reitittimen asetuksista laitettu päälle. Silloin reitittimen hallintasivulle pyrkijän on vain avattava verkkoselain ja kirjoitettava URL:iksi tuo hostname domainin... Toki salasana ja käyttäjätunnus pitää tietää. Varjopuolena tuossa on ymmärtääkseni se, että kuka tahansa muukin voi kirjoittaa osoitepalkkiin tuon hostname domainin tai reitittimen ulkoisen IP:n ja lähteä arvailemaan salasanaa. (Käyttäjätunnushan noissa on usein vakiona joku Admin tai Administrator...)

        Ei reitittimeen pääse, ellei se ole kytketty kaapelilla tai Wlanilla. Ei langaton päästä mitään pääkäyttäjäkutsujakaan läpi, ellei käyttäjä ole kirjautunut.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks

      Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann
      Maailman menoa
      434
      2884
    2. Olen niin kesken

      Omien asioiden suhteen etkä voi odottaa loputtomiin. Mun on muutenkin niin vaikea suhun luottaa vaikka joku ihme syvyys
      Ikävä
      18
      2404
    3. Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon

      Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel
      Maailman menoa
      137
      2215
    4. Minkä ikäinen

      Minkä ikäinen on kaipauksesi kohde?
      Ikävä
      121
      1910
    5. Tietääkö joku ylläpidosta?

      Miten näillä palstoilla tomii tuo ylläpito, onko sitä yli päätään olemassa vai ovatko huhut totta että on palstan kirjoi
      Sinkut
      249
      1619
    6. Kaninkolojen vaikutus?

      Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak
      Sinkut
      208
      1264
    7. Auttaja paikalla. Kerro huolesi. (Osa 2)

      Voin auttaa sinua näkemään tilanteesi uudesta näkökulmasta. Voin antaa lohtua, toivoa ja rohkeutta. Olen elänyt maan pä
      Ikävä
      186
      1230
    8. Martina ei mennyt naimisiin

      IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1193
    9. Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria

      Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel
      Maailman menoa
      28
      1188
    10. Kuka omistaa entisen Veljeskodin?

      Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä
      Ähtäri
      7
      1125
    Aihe