Pettäjävaimon uusi onni

Naistenlehdet sitä osaa tehdä pettäjästä sankarittaren:

https://www.menaiset.fi/artikkeli/ihmiset-ja-ilmiot/ihmiset/kalastajan-vaimo-bloggaaja-rakastui-samalla-terveysasemalla


"Toisella lautasella kurkut on leikattu sydämenmuotoisiksi. Lääkäri Olav Lauvdal, 48, on väsännyt ne rakkaansa Johanna Alvestadin, 37, aamiaisannokseen. God appetit!"

Oi kuinka ihanaa.

"Palatessamme äskettäin Mauritiukselta ihmettelin Johannalle, että yhdeksän päivän lomalla emme olleet eri mieltä mistään. Mitä tahansa kumpikin ehdotti, se oli toiselle aina ok. Miten yhdessäolo voikin olla niin helppoa?"

Ihanaa ihanaa, onko tuo nyt niin kovinkaan poikkeuksellista? olav arvatenkin vastasi kustannuksista :)

Miten tuo vielä kehtaa kirjoittaa sitä blogiaan nimellä "Kalastajan vaimo", mahtaa tuntua petetystä miehestä hyvältä.

25

10104

    Vastaukset 25

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hohhoijaaa

      Mutta se ei sua yhtään häiritse, kun pettäjämiehen uutta onnea levtien sivuilla hehkutetaan. Tuotakin kun tapahtuu tasaiseen tahtiin.

      • En tiedä kun en muista tuollaista lehtijuttua. Laita toki esimerkki. Vähän mulla kuitenkin sellainen kutina että pettäjämies tuomitaan herkemmin. Ai niin joo, nyt tuli mieleen kyllä Touko Aalto, siitähän on tehty positiivisia juttuja mutta varmaan siksi kun vihreä.


      • hastalavista
        Harmaaritari kirjoitti:

        En tiedä kun en muista tuollaista lehtijuttua. Laita toki esimerkki. Vähän mulla kuitenkin sellainen kutina että pettäjämies tuomitaan herkemmin. Ai niin joo, nyt tuli mieleen kyllä Touko Aalto, siitähän on tehty positiivisia juttuja mutta varmaan siksi kun vihreä.

        Lehtijutut on erilaisia kuin palstakirjoitukset sikäli, että jos lehti saa jonkun haastateltavakseen niin pitkälti se esitetään heidän ehdoillaan - eikä kirjoiteta törkyä, että hei katsokaa mikä pelle tässäkin. Tulee kyllä useampikin poliitikkomies mieleen, joka on uudelleenavioitunut erottuaan.

        Myös se, että lehti kirjoittaa jotakin lähestulkoon mielistelevää uuden parin näkökulmasta, ei tarkoita, että lukijat ajattelevat samoin. Pahalta tuntui kerrankin lukea, kun yksi kodinrikkojanainen päästi suustaan että "ehkä tämä on lopulta paras vaihtoehto kaikkien kannalta" - no, hänen omaltaan ainakin. Mitäs edellisestä aviovaimosta ja kolmesta kouluikäisestä lapsesta, kyllä yksi itsekäs muikkeli pystyy heidänkin suullaan puhumaan.

        Näköjään eivät mahdolliset naistenlehtijutut vedonneet Toukonkaan äänestäjiin, siis entisiin.


      • wanhaämmä
        Harmaaritari kirjoitti:

        En tiedä kun en muista tuollaista lehtijuttua. Laita toki esimerkki. Vähän mulla kuitenkin sellainen kutina että pettäjämies tuomitaan herkemmin. Ai niin joo, nyt tuli mieleen kyllä Touko Aalto, siitähän on tehty positiivisia juttuja mutta varmaan siksi kun vihreä.

        Jussi Halla-ahon tyyli on susta sitten parempi:


        https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005225244.html

        Kamalaa tuolle lapsiraukalle... ei ku ei olekaan, kyseessä onkin komu.


    • harvoin.noin.pitkään

      Peräti 9 päivää onnea. Mikä saavutus

    • Pisti silmään nämä:
      "Olav valmistaa aamupalan ja kokoaa lounasrasiat niin kouluun kuin töihin lähteville. Sillä aikaa naisväki nätistäytyy"

      " Johannan vanavedessä olen innostunut salsasta ja käyn jopa aerobictunneilla, Olav kertoo"

      "Johannan vaikutuksesta Olav on myös palannut kirjojen pariin. Lukihäiriöstä kärsivänä hän on hitaampi lukija, mutta tarttuu sinnikkäästi Johannan suosittelemiin romaaneihin."

      " Johannan talon ulkoilme pidettäisiin ennallaan, mutta sinne rakennettaisiin laajennusosa keittiölle ja ruokailutilalle, uusi makuuhuone ja yläkerta muutettaisiin täyskorkeaksi, Olav luettelee.

      – Ei se nyt niin iso homma ole."

      Eli Johanna on ottanut reilusti itseään vanhemman ja varakkaamman nössykkämiehen, joka muuttaa elämäänsä Johannan toiveiden mukaan, Kalastaja taas edusti sitä maskuliinisuutta ja varmaan ei jaksanut pomppia Johannan pillin mukaan , eikä rahaakaan ollut tarpeeksi.

      No syy selviää miksi mies on kuin lammas:
      "Johanna oli fantastinen, mutta en ikinä uskonut, että minulla olisi mitään mahkuja häneen. Johannalla oli perhe, enkä tohtinut ajatella hänestä muuta. Eronneena minulla ei ollut järin suuria kuvitelmia itsestäni."

      "– Kuten varmaan kaikilla eronneilla, myös minulla oli pitkä jakso, jolloin kuvittelin, etten koskaan löytäisi ketään. Keskityin vain työhöni ja elämään lasteni kanssa."

      Jotain Johannankin vaikuttimista tulee asiin:
      "Johannan ja Olavin yhteisen elämän puitteet vaikuttavat välillä jopa ylellisiltä: on hyvät työt, autot, asuntoja, lomamatkoja. Olav laskee leikkiä, miten tulevassa kodissa on varattava tilaa naisen kenkäpareille ja kesämekoille. "

      • Niinpä, mullekin tuli mieleen että Johanna vaihtoi varakkaaseen aisuriin mutta jätin avauksessa mainitsematta. Ttseasiassa tosiaan huvitti kun tuossa niin moneen otteeseen mainittiin nöyrästä aisuroinnista, ukko tekee eväsleivät ja taipuu kaikkiin naisen hullutuksiin. ei mene montaa vuotta niin tuo Johanna eroaa Olavistakin kun se on niin tossukka eikä oikea mies ollenkaan.


    • komsiikomsaaa

      Luin tuon jutun sana sanalta, mutta pettäminen ei tullut ilmi missään kohtaa. Mistä tiedät että kalastajan vaimo petti miestään? Eivätkö nämä päätyneet eroon ennen kuin uusi mies tuli kuvioihin? Silloin tuo ei ole pettämistä sen enempää kuin Päläpälän ja hänen nykyisen miehensä kohdalla. Jos ihastuu toiseen, kun oma suhde vetelee viimeisiään, sitä ei vielä pettämiseksi lasketa, jos mitään fyysistä ei tapahdu. Ihastuminen vain vauhdittaa eroa, mikä olisi tapahtunut kuitenkin.

      • petturi.se.on

        Päläpälä tuntuu potevan huonoa omaatuntoa uuden löytämisestä avioliiton aikana.


      • Tuosta oli jo joskus aiemmin juttua, tuo kalastajan muija etsi ensin uuden tukevan oksan tuosta lekurista ja erosi sitten, tuossa jutussahan sitä ei tietenkään mainita suoraan mutta rivien välistä se on luettavissa:

        "Yhteisellä työpaikalla Grimstadin koulun terveydenhuollossa Johannan tiedettiin eronneen norjalaiskalastaja Asgeir Alvestadista loppuvuodesta 2017. Seuraavana keväänä Johannalta kysyttiin suoraan, kuka hänelle teki noin söpöjä eväsleipiä. "

        " Johanna oli fantastinen, mutta en ikinä uskonut, että minulla olisi mitään mahkuja häneen. Johannalla oli perhe, enkä tohtinut ajatella hänestä muuta. "

        "Samankaltaisuudet alkoivat paljastua viesteissä, kun Johanna pyysi Olavia Facebook-kaverikseen ja tämä alkoi kirjoitella hänelle."


      • "Jos ihastuu toiseen, kun oma suhde vetelee viimeisiään, sitä ei vielä pettämiseksi lasketa, jos mitään fyysistä ei tapahdu. Ihastuminen vain vauhdittaa eroa, mikä olisi tapahtunut kuitenkin."

        Miksiköhän naiset sitten aina vuosia riutuu siinä huonossa suhteessa? Eikö olisi oikein kaikille ensin erota ja sitten vasta antaa itselle lupa ihastua muihin?


      • enotakantaasiisjaa

        Järkisuhteissa annetaan lupa ihastua. Jos asiat menee päin prinkkalaa niin ei ihminen varmaan jaksa ja pysty kulkemaan ajatuksella, että nyt en saa ihastua. Joillekin tunteiden kontrolloinri sopii, joillekin ei. Mä en ikinä usko sellaseen suhteeseen, että ihminen hakemalla hakee suhdetta, ei tuu onnistuun.


      • petturi.se.on kirjoitti:

        Päläpälä tuntuu potevan huonoa omaatuntoa uuden löytämisestä avioliiton aikana.

        Naah, en mä jaksa tätä puida enää..mulla on taipumusta potea huonoa omaatuntoa, jos olen menettelyilläni loukannut ihmistä, jota en missään nimessä haluisi loukata tai satuttaa.

        Vaikka me ei parina kyetty jatkamaan, ei se silti yhdentekevä ihminen ole ollut eikä tule olemaan. Hänellä on ollut suuri merkitys ja vaikutus mun elämässäni ja elämääni. Ja jollain tavalla hän on aina läheinen ihmisenä, vaikkei kumppanina.

        Olis ollut parasta, jos oisin ollut jotenkin kykenevä antamaan hälle aikaa enemmän sopeutua järkyttymättä..mut tehty mikä tehty. Onneksi hänkin on päässyt siitä yli, ainakin pystyy olemaan seurassa normisti.

        Mut tää tästä nyt for good.


      • hmmmmmmm
        Harmaaritari kirjoitti:

        "Jos ihastuu toiseen, kun oma suhde vetelee viimeisiään, sitä ei vielä pettämiseksi lasketa, jos mitään fyysistä ei tapahdu. Ihastuminen vain vauhdittaa eroa, mikä olisi tapahtunut kuitenkin."

        Miksiköhän naiset sitten aina vuosia riutuu siinä huonossa suhteessa? Eikö olisi oikein kaikille ensin erota ja sitten vasta antaa itselle lupa ihastua muihin?

        "Eikö olisi oikein kaikille ensin erota ja sitten vasta antaa itselle lupa ihastua muihin? "

        Usein naiset eroavat ensin ja vasta sitten hakevat uutta suhdetta. Miehet tuskin koskaan toimivat niin, vaan aloittavat lähes poikkeuksetta uuden suhteen ennen eroa.


    • Avioliitto

      Vaikka saisin maailman kauneimman naisen niin omaa vaimoa en jättäisi. Tuonkin jutun suhde ei tule kestämään koska se perustuu rahaan.

      • ainakinalkuunsa

        Ok. Mutta entä jos vaimosi olisi ikävä ja ilkeä ihminen ja saisit kivan ihmisen. Mun mielestä sitäpaitti on täysin selvä, että jos ihminen löytää uuden ihmisen niin tämä on parempi kuin se edellinen. Ei varmaan kaikissa asioissa, mutta jossakin ratkaisevassa.


      • Toivon että saisit maailman ihanin naisen


    • Lukeeko Harmis naistenlehtiä?

      • Luen uutisotiskoita, joksu niihin tulee noita naistenlehtienkin juttuja.


      • joo.joo
        Harmaaritari kirjoitti:

        Luen uutisotiskoita, joksu niihin tulee noita naistenlehtienkin juttuja.

        Toisinaan huomaakin, että luet vain pelkät otsikot.......


    • Niih miehissä ja naisissa on pettäjiä eivätkä edes häpeä sitä.

      • Arvelua. Useimmille on sivusuhde kova pala, mutta silti monet syyt ajavat siihen. Sivusuhteessa olleita on sekä miehissä että naisissa yli puolet. Suurin tekijä ovat geenimuunnelmat. Geenejä vastaan taistelu, jota useimmat käyvät, tuottaa hyvin vähän tulosta.


      • niiku.sillee kirjoitti:

        Arvelua. Useimmille on sivusuhde kova pala, mutta silti monet syyt ajavat siihen. Sivusuhteessa olleita on sekä miehissä että naisissa yli puolet. Suurin tekijä ovat geenimuunnelmat. Geenejä vastaan taistelu, jota useimmat käyvät, tuottaa hyvin vähän tulosta.

        Ihmiset tekee itselleen oikeutettua pettämiseen mistä tiedän kun esim äitini on saanut pettäjä miehiä linjoille kun ei muuten saa.

        Kyllä itselleen on osattava sanoa ei.


    • Anonyymi

      Tilanteeni oli toivoton, minä ja mieheni olimme avioeron partaalla. Olin kauheassa tilassa ja tunsin, etten enää jaksanut elämääni. Sain tietää pappi TAKUTAsta, jolle tulin paljon arvostelua hänen temppelistään, ja otin häneen yhteyttä. Pappi TAKUTA teki minulle jälleennäkemisen rakkausloitsun ja nyt meillä menee taas paremmin kuin koskaan ennen. Kiitos paljon pappi TAKUTA avioliittoni pelastamisesta. Voit ottaa yhteyttä pappi TAKUTAAN hänen sähköpostiinsa [email protected] tai whatsappilla tähän puhelinnumeroon (+16592027218). Hän tekee myös seuraavia: 1) Lottovoitto2) Kadonnut rakkausloitsu. 3) Avioeroloitsu. 4) Avioliittoloitsu. 5) Sitoutumisloitsu. 6) Eroloitsu. 7) Karkottaa entisen rakastajan. 8.) Haluat ylennyksen toimistossasi. Kaikki kohtaamasi ongelmat ovat 100 % turvallisia ja taattuja

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      52
      1207
    2. Taas henkirikos

      Kuka lienee nyt asialla.
      Ilomantsi
      16
      835
    3. 68
      742
    4. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      63
      735
    5. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      47
      704
    6. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      69
      698
    7. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      131
      625
    8. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      585
    9. Humalassa autolla ajo.

      Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.
      Suomussalmi
      9
      560
    10. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      518
    11. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      510
    12. Hurja pako Kuhmossa

      19 vuotias kaahasi humalassa jalkakäytävälle tänään. Kuka mitä häh.
      Kuhmo
      4
      482
    13. Jäljitelmä Birginit

      Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �
      Kotimaiset julkkisjuorut
      105
      476
    14. Hyvää yötä hurmuri

      Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä
      Ikävä
      24
      473
    15. Pitäisikö seksille asettaa huvivero?

      (ja jos hankkisi todistuksen sen harrastamisesta velvollisuudesta tai lisääntymistarkoituksessa, saisi siitä vapautuksen
      Sinkut
      113
      444
    16. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      16
      431
    17. Olet pelottava ilme vakavana

      Sitä alkaa ajatella äkkiä kaikenlaista. Synkkiäkin juttuja. Kai tässä oma mielikuvitus kun laukkaa. 🤔😳
      Ikävä
      26
      427
    18. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      36
      425
    19. Kaduttaako kun jätit vastaamatta

      Vai oliko tarkoitus satuttaa?
      Ikävä
      34
      414
    20. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      35
      409
    Aihe