Paavon tiukka analyysi

https://www.iltalehti.fi/eduskuntavaalit-2019/a/7fe625dd-d75f-495b-aa26-4df2eb70ecca

"Syy oli sama kuin edelliseen vuoden 2011 murskatappioon: Keskustan äänestäjäkunnan enemmistölle täysin vieras aatteellinen ja poliittinen linja, Väyrynen kirjoittaa."

Kusettaja kusetti hyvin:

"Olin hyvin tyytyväinen Juha Sipilän valintaan puolueen puheenjohtajaksi kesän 2012 puoluekokouksessa. Olin keskustellut hänen kanssaan ja saanut sen käsityksen, että meillä oli samanlainen "

Kuinkas sitten kävikään:

"Koin syvän pettymyksen, kun Sipilä eduskuntavaalien jälkeen muodosti hallituksen. Hän halusi välttämättä hallitukseen kokoomuksen, vaikka puoluehallituksen ja eduskuntaryhmän enemmistö kannatti yhteistyötä SDP:n kanssa. Omaan hallitusryhmäänsä Sipilä valitsi vain kokoomusta lähellä olevia liberaaleja, joukkoon yhden kokoomuslaisenkin, Väyrynen kirjoittaa.

Väyrysen mukaan oli heti nähtävissä, että puolueen ja hallituksen linja olisi oikeistoliberaali ja aivan muuta kuin mitä vaalikampanjassa oli luvattu."

Ja näni kävi nyt äänestysuurnilla:

"Suuri osa keskustaan pettyneistä alkiolaisen aatemaailman kannattajista jätti eduskuntavaaleissa äänestämättä tai antoi tukensa perussuomalaisille. Keskusta voi nousta nykyisestä alennustilastaan vain palaamalla talonpoikaisille ja alkiolaisille juurilleen."

Tuolla se koko blogi, täyttä asiaa:

https://www.paavovayrynen.fi/2019/04/15/alkiolaisuuden-alennustila/

9

<50

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • exkepulainen

      Paavo puhuu totta.

      • yleisiävilppejä

        Niin minunkin mielestä. Hän jos kuka tietää poliittisen historian ideologit ja klassikot, kuten Alkio on kepun ideologi.

        Kaiken lisäksi Tähtiliikkeen äänet joutuivat CIA:n manipuloitavaksi natovastaisuuden takia:
        https://keskustelu.suomi24.fi/t/15625758/vayryselta-ja-janitskinilta-katosi-yli-20-000-aanta

        Vaalivilppejä on tehty aikaisemmissakin vaaleissa Tieto Oyj:n ja Goldmann Sachs:n toimesta useampien puolueiden ehdokkaille, joten vaalivilpit ovat yleisiä.


    • Paavo on ihme vänkyrä.

      Mies on unohtanut ettei hän johda keskustaa ja määrittele sen linjaa.

      • Paavon nimenomaan pitäisi johdattaa nyt keskusta pois sipilän upottamasta laivasta, nousta kuin feeniks lintu ja jatkaa paavon jo pitkään ajamalla eroon eu:sta teemalla niin ensi vaaleissa äänestäisin sitten keskustaa.


      • Harmaaritari kirjoitti:

        Paavon nimenomaan pitäisi johdattaa nyt keskusta pois sipilän upottamasta laivasta, nousta kuin feeniks lintu ja jatkaa paavon jo pitkään ajamalla eroon eu:sta teemalla niin ensi vaaleissa äänestäisin sitten keskustaa.

        Paavo on keskustan historiaa.


      • Iku-Turso kirjoitti:

        Paavo on keskustan historiaa.

        Paavo on vasta 72-.vuotias nuorukainen joka kuuluu pitkäikäiseen sukuun. Paavon isä eemeli eli 101-vuotiaaksi ja koska tuoreemmat sukupolvet ovat aina pitkäikäisempiä veikkaan että paavo vaikuttaa politiikassa varmaan jotain 30-vuotta vielä.


      • Harmaaritari kirjoitti:

        Paavo on vasta 72-.vuotias nuorukainen joka kuuluu pitkäikäiseen sukuun. Paavon isä eemeli eli 101-vuotiaaksi ja koska tuoreemmat sukupolvet ovat aina pitkäikäisempiä veikkaan että paavo vaikuttaa politiikassa varmaan jotain 30-vuotta vielä.

        Luoja varjelkoon meitä tuolta skenaariolta.


      • vertailua
        Harmaaritari kirjoitti:

        Paavon nimenomaan pitäisi johdattaa nyt keskusta pois sipilän upottamasta laivasta, nousta kuin feeniks lintu ja jatkaa paavon jo pitkään ajamalla eroon eu:sta teemalla niin ensi vaaleissa äänestäisin sitten keskustaa.

        Helppo yhtyä mainitsemaasi, "Harmaaritari". Komppaan sinua.
        Irti EU:sta on hyvä teema ensi kuun vaaleissa. Olisin valmis allekirjoittamaan uuden adressin tai kansalaisaloitteen Irti EU:sta -aiheesta.

        Sipilä vei kepun liian oikealle, joten isänmaallisuus ja maaseudun kehittäminen laskivat kuin lehmän häntä kepun ohjelmassa. Tähtiliike jatkaa Alkion opeilla isänmaan asialla.


      • vertailua kirjoitti:

        Helppo yhtyä mainitsemaasi, "Harmaaritari". Komppaan sinua.
        Irti EU:sta on hyvä teema ensi kuun vaaleissa. Olisin valmis allekirjoittamaan uuden adressin tai kansalaisaloitteen Irti EU:sta -aiheesta.

        Sipilä vei kepun liian oikealle, joten isänmaallisuus ja maaseudun kehittäminen laskivat kuin lehmän häntä kepun ohjelmassa. Tähtiliike jatkaa Alkion opeilla isänmaan asialla.

        Joo, irti eu:sta on hyvä teema ja ollaanpa Paavosta mitä' mieltä tahansa niin silloin kun EU:hun ollaan oltu liittymässä Paavo sentään yritti, tulen tuota tekoa arvostamaan aina:

        https://yle.fi/aihe/artikkeli/2011/11/11/vayrysen-eu-jarrutus-vasytti-lopulta-uosukaisenkin

        "Vielä keväällä 1994 Väyrynen oli unioniin liittymisen puolella. Jäsenyysehtojen ratkettua hän päätyi kuitenkin vastustamaan liittymistä. "

        Juurikin noin, ehdot perseestä niin eipä kannata eikä olisi kannattanut.

        Kova rutistus, moniko nykypoliitikko jaksaisi kun sairastuvat uupumukseen jatkuvasti vaikka on pari avusatajaakin jokaisella:

        "Jarrumiesten keskushenkilö oli keskustan kansanedustaja Paavo Väyrynen. Kun jarrutuskeskustelua oli käyty kaksi vuorokautta yhtäjaksoisesti, vakuutti Väyrynen jaksavansa fyysisesti ja psyykkisesti "erittäin hyvin"."


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      132
      1863
    2. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      91
      877
    3. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      151
      850
    4. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      60
      810
    5. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      782
    6. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      47
      722
    7. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      73
      681
    8. Upeaa Google!

      Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö
      Kajaani
      274
      672
    9. Lidilikö Suomussalmelle

      Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat
      Suomussalmi
      44
      667
    10. Ei makeat pimut sytytä

      sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol
      Ikävä
      34
      602
    Aihe