CO2 saastetta?

Anonyymi

Sitralta ällitälli. Minusta se vaikuttaa vain autovihamielisyydeltä.

https://yle.fi/uutiset/3-10732217

"Suomeen ehdotetaan jättimäistä veroremonttia: Palkasta enemmän käteen, saastuttaminen kallistuisi, sanoo Sitra."

"Meillä on aikamoinen kiire saada vähennettyä päästöjä. Verotus on tehokas keino ohjata niitä, tutkimustyötä vetänyt kansantaloustieteen tohtori Saara Tamminen sanoo.

Mikäli Suomi haluaa mitoittaa ilmastotoimensa 1,5 asteen tavoitteen mukaiselle polulle, päästöjen pitäisi pudota 60 prosenttia vuoteen 2030 mennessä 1990 tasolta."

Koska ne hörhöt tajuaa että vaikka Suomi lakkaisi olemasta tällä sekunnilla, se ei vaikuttaisi
ilmastossa mitään mihinkään.

Mistä lähtien muuten CO2 on ollut saaste?

6

93

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Valtio tarvitsee rahaa ja verotuksen painopisteen siirto työn verottamisesta hiilidioksidipäästöjen verottamiseen on ihan perusteltua.

      • Anonyymi

        Mainitsit jo tuon typerän mantran kertaalleen. Massapostitusta ja toistoa.


    • Anonyymi

      Typerät ituhipit luulevat että jos nesteestä polttaa pois suurimman osan niin siittä tulee 16 x painavampaa kaasua :D pöpilän ja suolen kahelointia.

    • Sekin näyttää denialisteilta jääneen ymmärtämättä, että kun poltetaan kilo bensaa, siitä syntyy kaksi ja puoli kiloa hiilidioksidia. Palaminen on yhtymistä happeen ja happi painaa myös.

      • Anonyymi

        Alarmisteilta on unohtunut monta tärkeää asiaa; ilmastohistoria, vesihöyryn osuus lämpenemisessä(suurin osa) Hiilidioksidin määrä(0,04% ilmasta), luonnollisen hiilidoksidin kasvu(suurin osa), Fosiilisten polttoaineiden käytön osuus kaikista hiilidioksidin pästöistä(pieni osa)

        Ihmisperäisen lämpenemisen osuus koko lämpenemisestä ( 0,2C astetta) ja monta,monta muuta asiaa: lämmon sykli on päällä jne.


    • Eduskunnasta tipahtanut elokuvamaisteri Oras Tynkkynen visioi vihreästä tulevaisuudesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      347
      1287
    2. Mikä sinua ja kaivattuasi

      Yhdistää??????
      Ikävä
      54
      763
    3. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      55
      748
    4. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      38
      735
    5. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      653
    6. 46
      621
    7. Miia Heikkinen avautui !

      Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa
      Judo
      59
      616
    8. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      26
      611
    9. 57
      608
    10. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      44
      566
    Aihe