Kylmät suihkut treenin jälkeen?

Anonyymi

Yhden salin jossain palautumisoppaassa oli että kannattaa hyödyntää kylmähoitoa palautumisessa. Oletteko kokeilleet?

Luomu miehenä menin järveen koska se on tarpeeksi kylmä ja siinä kyllä oli sellanen rento fiilis jälkeenpäin että ihan ku ois horkkaa vetäny. En oo ikinä vetäny siis mutta oli ylivoimasesti rentouttavinta ikinä. Voitti jopa saunan.

Pitäisköhän kylmähoidot tehdä salipäivänä vai välipäivänä? Kokemuksia?

3

216

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Et ole täysin hakoteillä tosin homma ei ihan noin taida toimia vaikka kylmähoidon hyötyjä voi olla myös treenin jälkeen. Paras hyöty on saatu kuitekin treenin aikana suoritettavasta kylmähoidosta jolla on saatu coren lämpötilaa tiputettua rankan treenin aikana jolloin taas tehot kasvavat.
      Huippu-urheilijoilla saavutettu jopa 10% tehonparannuksia treeniin.
      Viilennys tapahtuu aina sarjojen välissä erityisillä kylmähanskoilla jotka jo muutaman kymmenen sekunnin aikana jäähdyttävät tehokkaasti.
      Tämä ehkä toimii tosiaan siellä ääritilanteessa äärirajoilla mentäessä ja treenatessa. Tavallinen punttikarju tai salimimmi harvoin repii itseään äärirajoille treenin aikana.
      Muunlainen kylmähoitohan on meille suomalaisille jo tuttuhomma eli avantouinti. Sen hyödyistä löytyy jo enemmänkin tietoa, varmasti auttaa palautumisen kanssa jonkin verran.

    • Hei,eiko se ole tutkittu,etta jos treenin jalkeen saa lihaksiin kylmaa,niin se haittaa noiden maitohappojen poistumista lihaksista?

      • Anonyymi

        Voi olla. Käsitin että se olisi päinvastoin, koska kylmä kylpy saa veren kiertämään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      75
      4537
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      106
      3781
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      142
      3473
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1970
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1921
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1229
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      120
      1050
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      131
      963
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      933
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      837
    Aihe