muistaako kukaann....

Anonyymi

muistaako kukaan 50 luvulla veskoniemessä olisi ajanut auto sulaan ja 4 hlöä olisi hukkunut??mitähän sukua olivat??

7

318

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Muistan kyllä tapauksen,, Eivät olleet muistaakseni paikallisia. Muistakohan Usko L.

    • Anonyymi

      Mitä minä muistan tämä hirvittävä tapaus sattui Inarissa ,Siskelivuonon ja Siskelijärven välissä olevalla Haasasalmen saaren lähellä, siinä on sellaisia salmia jossa vesi virtaa ja on talvi sulia . uhrit olivat Rovaniemiläisiä nuoria miehiä olivat lähteneet jäälle ajeleen , nöin sen auton pikku poikana Inarissa joka järvestä nostettiin , en tiedä enkä muista minkä merkkinen . saattas joku Inarilainen vanhempi Mies tietää paremmin , sen muista että takana oli kaksi kolmion mallista ikkunaa .

    • Anonyymi

      Pittääpä vielä selvitellä tätä onnettomuutta , kyllä joku Inarilainen vamaan vielä muistaa paremmin kuin minä joka olen syntynyt Inarissa 1950 , niin ois kyllä hyvä tietää miten se auto sieltä järven pohjasta nostettiin ja minkä nimisiä miehiä siellä oli sitä Autoa nostamassa . täytyypä asiaa selvitellä , Palataan .

    • Anonyymi

      Joo. Taisi olla Buick merkkinen auto. Oli Jalluvaarin pihalla noston jälkee.. Musta väriltään. Tietääkö Piippu. Pitääpä kysyä jos tulee vastaan.

    • Anonyymi

      Joo. Taispa olla Hieskoivu.

    • Anonyymi

      Sen verran olen tiedustellu , se jäistä nostettu Auto meni Ivaloon jollekin en tiedä kenelle . Ja nämä hukkuneet , Ranta Eino kuljetti ne hevosella Inarin kirkon kylälle . muuta tietoa ei ole .

    • Anonyymi

      Siskelivuonoon se auto tippu. N. 8 km inarista. Samaan vuonoon hukku mopomies 70 luvun alussa. Ivalossa oli yksi buikki taksina. Olikohan sama auto.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      237
      5965
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      78
      4779
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      92
      3621
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      249
      3072
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      146
      2789
    6. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      192
      2301
    7. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      261
      1739
    8. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      1255
    9. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      28
      1168
    10. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      1166
    Aihe