Uusin metoo kohu: uunituoretta nuorta kansanedustajaa kehuttiin kauniiksi

Anonyymi

Eduskuntaan juuri valittua kuopusta, vihreiden Iiris Suomelaa kehuttiin heti ensimmäisenä työpäivänä kauniiksi ja kunnon metoo-soppahan siitä seurasi välittömästi.

Iiris on kauniiksi kehumisesta tulistunut koska se esineellistää häntä. Suomela kirjoittaa eri twiteissään/vastauksissaan mm. että: "Anonyymi vanhempi miesedustaja pyyhälsi ohitseni kertoakseen vierustoverilleni, että hänellä on nyt "paljon kauniimpaa istumaseuraa kuin viime kaudella." ja "On ikävää huomata, että joillekin olen edelleen lähinnä esine. Vuonna 2019 toivoisi parempaa." Iiris vastaa myös yhdelle, että "toivon kyllä todella, että tästä päästään eteenpäin kohti yhdenvertaisempaa yhteiskuntaa."

Siellä täällä Twitterissä/Facebookissa nyt sitten ruoditaan tätä uusinta "meetoo-kohua". Ihmettelen vain, että miten minunlaiseni ruma hcätmi enää edes uskaltaa lähestyä ketään naista millään lailla - teet niin tai näin niin se on "epäsopivaa".

Vai oliko tässä nyt kyse siitä, että tämä vanhempi anonyymi miesedustaja oli myös (hc)ätmi tasoluokitukseltaan ja se oli siksi niin karseeta? Ytmin kehut olisi varmasti otettu kiitollisuudella vastaan?

18

51

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Siitähän tässä on kyse. Ruma mies avasi suunsa.

      • Et kai usko tuohon?


      • valtakunta kirjoitti:

        Et kai usko tuohon?

        Jos sen olisi sanonut komea mies, nainen olisi ollut imarreltu. Röyhkeää se on kenen tahansa suusta, mutta positiivista se on vain komean miehen sanomana.


      • Vihertäjä kirjoitti:

        Jos sen olisi sanonut komea mies, nainen olisi ollut imarreltu. Röyhkeää se on kenen tahansa suusta, mutta positiivista se on vain komean miehen sanomana.

        Myös kultaseni haukkuu itsensä rumaksi. Tai esikoiseni sanoo itsensä rumaksi vaikka tytöt juoksuttaa joka kevät sitä.
        Myösolen kuullut kun joku mies haukkuu toista rumaksi vaikka minusta sopi sille parta.

        En siis ymmärrä tätä miesten tai poikien haukuntaa itseänsä kohtaan.


      • valtakunta kirjoitti:

        Myös kultaseni haukkuu itsensä rumaksi. Tai esikoiseni sanoo itsensä rumaksi vaikka tytöt juoksuttaa joka kevät sitä.
        Myösolen kuullut kun joku mies haukkuu toista rumaksi vaikka minusta sopi sille parta.

        En siis ymmärrä tätä miesten tai poikien haukuntaa itseänsä kohtaan.

        Ehkäse on vaan tämä nykyajan pintaliito keskeinen elämä. mikä vääristää ihmisten käsitystä itsestään ja myös muista. Joka tuutista työnnetään leikeltyä ja tietokoneella muokattua roolimallia.


      • Vihertäjä kirjoitti:

        Ehkäse on vaan tämä nykyajan pintaliito keskeinen elämä. mikä vääristää ihmisten käsitystä itsestään ja myös muista. Joka tuutista työnnetään leikeltyä ja tietokoneella muokattua roolimallia.

        Pojillekin ihmettelen kovasti.


    • Kaksi eri sukupolvea kohtasivat. Iiris oli innoissaan uudesta työstään ja olokin varmaan oli pätevä ja "olenpas saanut paljon aikaan ja näin nuorena, kun tänne olen päässyt". Vanhemman miehen kommentti ampui fiiliksen alas, hän koki sen herjana; että häntä olisi äänestetty vain koska hän on nuori ja nätti.

      Mies yritti oman sukupolvensa edustajan tapaan olla kohtelias ja mukava, siten kun on naisille tottunut olemaan, mutta epäonnistui.

    • Anonyymi

      No on se helvetti jos ei saa enää naista edes kauniiksi sanoa.
      Vetäköön "läskipiä" miehen oikeuteen tuollaisesta kehumisesta, jos se väärin niin siitähän saa korvauksia.
      Mutta pitää elvistellä ei pelkästään ilmastonmuutoksella, nyt menee jo sana kaunis viemäriin puhuttaessa ihmisistä. Kätilöidenkin pitäisi sanoa vanhemmille ettei pisteitä lapsesta enää anneta ja se lapsi on aina neutraali, ihmisitä ei saa esittää enää laatusanoja. Pieni ja suuri ovat myös sanoja jotka voivat olla esineellistämistä, pieni kuin mini minor suuri kuin rekka jonka alle hirvi jäi.

      AsianVierestä

    • Anonyymi

      Ruman ätmin pitää pysyä kaukana naisista. Kyllä top 10 mies voi kehua naista eduskunnassakin ja varmaan saa myöhemmin pillua.

    • Anonyymi

      Eihän se iiris ole edes kaunis vaan tavis ruma

    • Anonyymi

      Vähän turhan hätäisesti suivaantui. Jos siinä vieressä on istunut joku vanha äijänköriläs viime kaudella, Iiris nolasi itsensä kun ei ymmärtänyt vitsiä. Kohteliaisuus se oli siinä tapauksessa. Jos paikalla on istunut joku vanha kurppa, niin sitten oli paha...

      xLiner

    • Anonyymi

      Sanoipa ukko pahasti. Kerrassaan. Olisin itsekin voinut noin töpätä, esineellistämättä.

    • Anonyymi

      Vielä löytyy siis herrasmiehiä! Heitä ei vaan nirppanokka ymmärtänyt vaan heti oli itseään esineellistämässä. Uhrautuminen ei oikein vie pitkälle.

    • Anonyymi

      Naiset ovat itse esineellistäneet itsensä. Tälläkin palstalla naiset ovat kertoneet, että kilpailevat siitä kuka täyttää YT-miehen antamat vaatimukset kuten maatalousnäyttelyn elukat.

      Ja totta on, että tuo olisi ollut positiivinen kehu jos sen olisi sanonut YTM.

    • Suomi on hyvissä käsissä.. :D

      Ei vissiin ole suurempia ongelmia. :D

    • Anonyymi

      Tuostakin saatiin ongelma, jotta unhdettaisiin todelliset ongelmat. Tuki nyt oikeasti ei ole ongelma. Ennen oli kaikki paremmin, kun naistakin sai kehua pelkäämättä.

    • Anonyymi

      Kyllä oli Iiriskin nähnyt paljon vaivaa, että miehet hänet noteeraisivat. Päälle oli vetänyt vartalonmyötäisen mekon, että riettaat pakarat pullistelivat mahdollisimman paljon esille.

    • Anonyymi

      Miksei se yhdenvertaisuus voisi mennä niin päin että naiset kehuisivat enemmän meitä miehiä. Kun naiset sanovat että meidän miesten pitäisi lopettaa jokin niin hehän sanovat että me olemme ohjaksissa ja samalla ikäänkuin alentavat omaa sukupuoltaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      206
      4235
    2. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      186
      2229
    3. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      61
      1410
    4. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      96
      1151
    5. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      122
      1039
    6. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      70
      985
    7. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      94
      960
    8. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      127
      931
    9. Bim bom ovikello soi!!

      Mitä tekisit jos kaivattusi ilmestyisi ovesi taakse?
      Ikävä
      102
      897
    10. Kuvaile kaivattuasi

      kolmella adjektiivilla ja kolmella emojilla. Pidetään ketju asiallisena kiitos. 😁
      Ikävä
      54
      845
    Aihe