Tarvitsisin hyvät kengät tavoitteena maraton ensi kesänä. Kärsin aika voimakkaasta ylipronaatiosta ja mittani ovat 173/76. Syksyllä sain juoksijan polven vedeltyäni n. 10km lenkkejä pari kertaa viikossa paskoilla kengillä. Mulla oon kilpaurheilutausta, joten kunto on hyvä, mutta juoksua en varsinaisesti ole aiemmin enemmälti harrastanut.
Asicsin DS trainerit saisin 125 eurolla. Kannattaako maksaa vai oisko kellään tietoa paremmista tai halvemmista? Varsin ristiriitaisia ovat jutut mitä oon lukenut.
Ylipronaatio/kengät
3
1222
Vastaukset
- runner67
Kevythän kenkä on joten sopii kyllä maratonin juoksemiseenkin hyvin. Suurin osa harj. kilometreistä olen myös juossut ao. kengillä.
Mulla kuluu päkiän etupuolelta pohja aika nopeasti, yli tuhannen km jälkeen alkaa oleen aika finaalissa, mun mitat on 177/80... ja vähän taipumusta ylipronaatioon.
Jalkavammoja ei ole ollut, mutta ehkä seur. kokeilen NB 900 tai jotain Brooksin (esim.Adrenaline) kenkää. Näistä kokemuksia kellään? - e.l
Asicsit on hyvät jos haluat pikkasen paksumpaa kun noi DS:ät niin 2090 on hyvät ja halvemmat ei suinkaan halvat. Itse olen molemmilla juossut ja hyviä oli.
Nyt on Niken Zoom Elitet menossa ja näin muutaman satakilometrii juosseena voin sanoa että, kestävämmät ovat kuin Asicsit muttei yhtä "helpot". Nauhojen kireys tuottaa vieläkin töitä. - Pera
Itse olen kärsinyt koko "juoksu-urani" ajan nilkka ja polvi vaurioista joten jonkinlaista kokemusta aiheeseen löytyy. Minulle Asicsen 2090 ei soveltunut ollenkaan. Kenkä ei tue tarpeksi koska ei ole ns. kiertojäykkä. En pystynyt nillä käytännössä juoksemaan ollenkaan. Kevyempi kenkä joka tuotti minulle ongelmia oli NB 900 joten ne meni kanssa myyntiin parin juoksukerran jälkeen.
Ratkaisu minulle on ollut tosi jäykkä kenkä (nyt NB 717) ja Solen Ultra pohjallinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2083306Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391658Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus971513- 921419
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461354Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1601286Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121218Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231039Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89942Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.55872