Tarvitsisin hyvät kengät tavoitteena maraton ensi kesänä. Kärsin aika voimakkaasta ylipronaatiosta ja mittani ovat 173/76. Syksyllä sain juoksijan polven vedeltyäni n. 10km lenkkejä pari kertaa viikossa paskoilla kengillä. Mulla oon kilpaurheilutausta, joten kunto on hyvä, mutta juoksua en varsinaisesti ole aiemmin enemmälti harrastanut.
Asicsin DS trainerit saisin 125 eurolla. Kannattaako maksaa vai oisko kellään tietoa paremmista tai halvemmista? Varsin ristiriitaisia ovat jutut mitä oon lukenut.
Ylipronaatio/kengät
3
1211
Vastaukset
- runner67
Kevythän kenkä on joten sopii kyllä maratonin juoksemiseenkin hyvin. Suurin osa harj. kilometreistä olen myös juossut ao. kengillä.
Mulla kuluu päkiän etupuolelta pohja aika nopeasti, yli tuhannen km jälkeen alkaa oleen aika finaalissa, mun mitat on 177/80... ja vähän taipumusta ylipronaatioon.
Jalkavammoja ei ole ollut, mutta ehkä seur. kokeilen NB 900 tai jotain Brooksin (esim.Adrenaline) kenkää. Näistä kokemuksia kellään? - e.l
Asicsit on hyvät jos haluat pikkasen paksumpaa kun noi DS:ät niin 2090 on hyvät ja halvemmat ei suinkaan halvat. Itse olen molemmilla juossut ja hyviä oli.
Nyt on Niken Zoom Elitet menossa ja näin muutaman satakilometrii juosseena voin sanoa että, kestävämmät ovat kuin Asicsit muttei yhtä "helpot". Nauhojen kireys tuottaa vieläkin töitä. - Pera
Itse olen kärsinyt koko "juoksu-urani" ajan nilkka ja polvi vaurioista joten jonkinlaista kokemusta aiheeseen löytyy. Minulle Asicsen 2090 ei soveltunut ollenkaan. Kenkä ei tue tarpeksi koska ei ole ns. kiertojäykkä. En pystynyt nillä käytännössä juoksemaan ollenkaan. Kevyempi kenkä joka tuotti minulle ongelmia oli NB 900 joten ne meni kanssa myyntiin parin juoksukerran jälkeen.
Ratkaisu minulle on ollut tosi jäykkä kenkä (nyt NB 717) ja Solen Ultra pohjallinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
R.I.P Marko lämsä
Luin just netistä suru uutisen että tangokuningas Marko Lämsä On menehtynyt viikonloppuna Tampereella. Niin nuorikin vi624362Vappu terveiset kaivatullesi
otetaan vappu terveisiä vastaan tähän ketjuun kaivatullesi !!! 🍾🥂🎉🌻🔥🧡🧡1551823Tangokuningas Marko Lämsä, 47, on kuollut
Taas yksi melko nuori artisti lopetti lauleskelut lopullisesti. https://www.is.fi/viihde/art-2000011200979.html141543Puskaradio huutaa
Nuori tyttö oli laittanut päivityksen että pitämällä joku itsensäpaljastaja. Kuka tämä on? Varoittakaa lapsia !381317Miksi aina vain seksiä?
Kertokaas nyt mulle, että onko tämä joku normojen ihan oma juttu, että seksiä pitää pohtia joka välissä, siitä pitää jau1681083- 58929
- 79925
Martinalta vakava ulostulo
Seiska: Martinalta vakava ulostulo. Olipa raflaava otsikko mustalla pohjalla.169847Hei rakas A,
olinko silloin julma sinua kohtaan? Jos, niin anna anteeksi, yritin vain toimia oikein. Olen pahoillani, edelleenkin, en54821- 39791