Sipilä ajoi nettomaksajamiljonäärin pois Suomesta

https://www.seiska.fi/Uutiset/Miljonaari-Henry-Aflecht-elamanmuutoksestaan-Paa-hajosi-Suomessa-Huono-saa-ja-Sipilan

"Suomessa minua haittasi huono sää, mutta myös Sipilän hallitus rupesi tökkimään pahasti. Pää suoraan sanottuna alkoi hajota muun muassa huonoon maahanmuuttopolitikkaan.

– Espanjalla on omat ongelmansa, mutta ne eivät ärsytä minua samalla tavalla, kun en ole ollut rakentamassa tätä maata. Suomessa iltapäivälehtien otsikot alkoivat masentaa minua toden teolla, mutta täällä kielitaitoni ei riitä lukemaan paikallisten lehtien uutisia."

Mitenkähän meni noin niin kuin omasta mielestä? No pipilän mielestä varmaan mainiosti kun saatiin kymmentuhatmäärin matuja eläteiksi ja ajettua nettomaksajamiljonääri maanpakoon eikä varmaan ole ainoa laatuaan tuo Henry, moni muukin varmaan jolla paukkuja nostanut jo kytkintä täältä.

16

6216

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tv- juontaja? Ikinä nähnyt/kuullut..

      Lähti sitten itse mamuilemaan..

      • Tässä on juuri tämä ymmärtämisen ero. Pystyy elättämään itsensä ja ei pysty elättämään itseään. Oman käsitykseni mukaan Henry ei "mamuile", vaan on siirtänyt bisnekset Espanjaan. Tämä olisi syytä ymmärtää, varsinkin jos on mukana tulevassa hallituksessa.


      • Anonyymi

        No katsoppas joskus TV:kin, tai lue tämän päivän IltaSanomista:"Satu asuu homeisessa kämpässä ja ostaa tarjouslaputettuja tuotteita – saa Rikkaissa ja rahattomissa yli kolmen tonnin viikkobudjetin. Satu päätyy Henkan tuhannen neliön villaan luksustelemaan."

        "Kokin työt jättänyt Satu Järvinen ja liikemies Henry Aflecht eli Henkka vaihtavat elämänsä viikoksi päikseen."
        TV ohjelma on muisttaakseni... Rikkaat ja Rahattomat!


    • Anonyymi

      Harmaaätmin tietolähteet ovat Seiska taparikollinen Janitskinin MV-lehti..

    • Anonyymi

      En minäkään tänne jäis jos olisin miljonääri. Hirveet määrät lähtis veroeuroja menoihin, joita ei ikinä haluais kustantaa. 14000e/kk vähintään maksaa mamun ylläpito. Samalla rahalla 33 ihmistä sais inhimilliset olot pakolaisleirillä ja ainakaan ne ei täällä ketään raiskais.

      Äänioikeudet pitäis jakaa tulojen mukaan. Se toisi tervettä järkeä koko hommaan.

      Ätmelsson

      • Niinpä. Juurikin tuo veroeurojen meno vääriin kohteisiin varmaan närästää varakkaitakin ja ne lähtee jotka kykenee. Itsekin olen nykyään kallistunut downshiftaamisen kannalle kun ei yhtään huvittaisi kustantaa sipilän ottolasten aiheuttamia kustannuksia ja kun tietää ettei ne veroeurot mene meidän oman maan esim. vanhusten ja lasten hyväksi niin ei huvita ollenkaan osallistuminen talkoisiin.


    • Aflechtilla taitaa olla menestystä liike-elämässä, ja yritykset ovat pörssiin listaamattomia yrityksiä.

      Pörssiin listaamattomat yritykset joilla on paljon nettovarallisuutta ja sitä kautta osakkeiden matemaattinen arvo korkea, jakavat omistajilleen pääomatuloa pienellä veroprosentilla. Aflecht saa ottaa pääomatuloa yrityksistään 7,5 prosentin veroprosentilla aina 150 000€ asti.

      Yritykset sitävastoin voivat maksaakin veroa, yhteisöveroprosentti kun on peräti 20%. Enemmän minä huolestuisin jos mies veisi liiketoimintansa pois Suomesta.

      • 150 000€ pääomatuloista mies maksaa ruhtinaalliset 11 250€ veroa. Ei iso menetys kansantaloudelle.


      • Anonyymi

        Taidat olla jälkijunassa, suurin osa miehen bisneksistä on nykyään Espanjassa.
        Liikemies Henry Aflecht Iltalehden haastattelussa heinäkuussa 2019. TIMO KIISKI
        Pitäis löytyä haastattelu, jossa mies kertoo elämästään ja bisneksistään Epspanjassa. Luottomies,ja Radio Finlandiasta, joita hän pyörittää siellä päin maailmaa.


    • Anonyymi

      Kannattaa muistaa kuka olihallitus kumppani...eli kokoomus. Hehän tänne koettavat saada sekasortoa aikaiseksi halventamalla palkkoja. Tuomalla ulkomaista työvoimaa muka työvoima Pulan takia. Ja kissan viikset.

      • Anonyymi

        "Kannattaa muistaa kuka oli hallitus kumppani...eli kokoomus. "
        Kyllä Keskustakin haluaa lisää halpaa työvoimaa... ja Sipilä käsittääkseni sitä juuri oli hankkimassa. Nykyään viljelijät haluaa kausityöntekijöitä... mikä on suunnilleen sama asia, mutt työntekijät eivät ole maahanmuuttajia. Kausityöntekijät asuvat kotimaassaan runsaat puolivuotta, ja tulevat toimeen sillä kesätyöpalkallaan, suurimmaksi osaksi.

        Vasemmisto ja Vihreät puolestaan haluavat pelastaa kaikki huonoissa olosuhteissa asuvat ihmiset eli ottavat pakolaisia ylenmäärin maahamme. Sosiaalihuolto on ylikuormitettu, Kela puolestaan jakaa kaksin käsin rahaa pakolaisille; joilla ei ole mitään, millä aloittaa elämäänsä. Terveysasemat ottavat pakolaiset ensimmäiseen syyniin, jonka jälkeen heidät ohjataan terveydenhuollon erikoisosaamis alueille; psykologille, hammaslääkärille, gynekologille, silmälääkärille... jne. Kaikki tämä maksaa ja se on poissa kantasuomalaisten apua tarvitsevien ulottuvilta.

        Ruotsalainen kansanpuolue Svenska folkpartiet i Finland, lyh. SFP) on suomalainen liberaali puolue, joka edustaa pääasiassa maan ruotsinkielistä väestönosaa eli suomenruotsalaisia. Puolue on mukana melkein missä tahansa hallituksessa, mihin vain pääsee mukaan! Näin he pienpuolueenakin pystyvät pitämään omien kannattajiensa puolta (etuja) Ja hävettää sanoa ett todellisuudessa ruotsalaisten omat edut (kamratskap) ovat todella vahvat.

        Tuotu ulkolainen työvoima (elintasopakolaiset) eivät pahemmin työssä käy...
        mitä nyt muutamaa Pizzeriaa pitävät 2 vuotta ja omistaja vaihtuu ja samat ystävät istuvat päivästä toiseen samassa omassa pöydässään. Mitä nyt vähän omistajaa auttavat siinä sivussa. ( Töissä ? ; No, ei todellakaan... ihan hyvän hyvyyttään auttavat ystäväänsä!)
        Tiedä sitten; Onko verotettavuudella mitään osuutta asiaan? ;)

        Pitsakeisarit pitää myös kantasuomalaiset ruodussa; liian liki ei sovi tulla harjoittamaan ruokapuolen ammattia... eikä harjoittamaan valmisruuan kotiin kuljetusta.
        Ilmoitus kyseisestä uhkailusta on tehty... mutt kun muuta ei ole tapahtunut, niin on kiireellisimpiäkin asioita joita tutkia.
        Tuli vaan mieleen onko poliisien valmiustilalla jotain yhteyttä... onko heitäkin uhkailtu?


    • Anonyymi

      Kuka näitä vuosia vanhoja kirjoituksia nostattaa? Täytyy olla erittäin matala-otsainen ätmistä alempi. Suorastaan idiootti. En minäkään tykännyt Sipilän porvarihallituksesta ja kurjuuttamisesta, mutta se on menneisyyttä.

      En näe syytä vatvoa menneitä paskoja. Jos haluaisin, niin voisin kertoa juurta jaksaen, kuinka porvarioikeisto hallitukset ovat velkaannuttaneet Suomen ihan ilman pandemiaakin.

      • Anonyymi

        No, eiköhä nyt ole ajankohtainen kun nimi vilahtelee seiskassa sun muualla.

        Heh, hyvin kyllä menee läpi porukkaan täysi bluffi. Ruudun ohjelmassa ferraria ja amg mersua kuvissa, jotka ei ole edes omia.

        Ei todelliset rikkaat juurikaan pröystäile rahoillaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No, eiköhä nyt ole ajankohtainen kun nimi vilahtelee seiskassa sun muualla.

        Heh, hyvin kyllä menee läpi porukkaan täysi bluffi. Ruudun ohjelmassa ferraria ja amg mersua kuvissa, jotka ei ole edes omia.

        Ei todelliset rikkaat juurikaan pröystäile rahoillaan.

        Ja miksi eivät olisi omia,varmasti ovat,Henkka
        on miljonääri mies ja fiksu sellainen.
        Taidat olla vain kateellinen.Mies on ihan itse
        tienannut omaisuutensa,Hienoa että avitti
        satua,kertoo jo aika paljon ihmisestä.Toivotaan
        Henkalle onnea misujen (vaimon) metsästyksessä,nythän henkalla on neljä misua
        (neljä koditonta kissaa)joita hän ruokkii.
        Kertoo jo ihmisestä hyvin paljon.Silkkaa inhimillisyyttähän tuo on kaikkea hyvää sympaattiselle Henkalle,joka osaa asennoitua
        tavallisen ihmisenkin elämään.Toisin kun nämä
        meidän omaa etuaan tavoittelevat poliitikot.
        Mukavia aurinkoisia päiviä Henkalle sinne etelän lämpöön ja menestystä bisneksille.


    • Anonyymi

      Katsoin vähän alkua siitä ohjelmasta Rikkaat ja varattomat.
      Sipilän porvarihallituskaudella varakkain kymmenesosa vaurastui entisestään, kun 90% suomalaisista köyhtyi. Halutaanko me todella elää maassa, jossa ihmiset eivät enää edes ymmärrä toistensa arkea, kun elävät itse niin totaalisen erilaisessa ympäristössä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      166
      6220
    2. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      81
      5445
    3. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      99
      4385
    4. Miten mä olisin

      Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.
      Ikävä
      75
      3760
    5. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      61
      3462
    6. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      44
      3040
    7. Kerro kolme huonoa ja

      kolme hyvää asiaa kaivatustasi? Än yy tee nyt
      Ikävä
      15
      2357
    8. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      58
      2109
    9. Rakastatko mua

      Vielä?
      Ikävä
      46
      2075
    10. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      38
      1793
    Aihe