Taas karu esimerkki

Anonyymi

Koville ottaa, kun näkee että joku menettää rahat ja omaisuutensa vain erehtymällä naimisiin sellaisen kanssa joka osaa voidella pikku hiljaa ja lypsää rahoja. Hyvin läheinen ihminen, kysyin että onkos noin vielä kun järki pelasi osittain ja näin kävi nyt nukkunut jo pois ja omaisuus mennyt. Perillisille jäi vain muisto ei muuta, ÄLKÄÄ MENKÖ NAIMISIIN ELLEI AVIOEHTOA. Yksi hyvä syy omaan aviottomuuteeni, parissuhde riittää /avoliitto) ja näin on hautaani asti.

5

89

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei vanhemmilla/lähisukulaisilla ole minkäänlaista velvollisuutta jättää sinulle mitään perintöä.

      Itse ainakin meinaan käyttää kaikki rahat pois eläessäni. Sen verran jätän, että polttohautaus onnistuu, en senttiäkään enempää. Tuhkat saa heittää vaikka viemäriin, hautapaikkaa ei tarvitse hankkia eikä hautakiveä pystytellä minnekään.

    • Anonyymi

      No eihän tietysti ole velvollisuus jättää perintöä kenellekään, mutta on se aika kenkkua, kun se perintö kuitenkin jollekin jätetään, ja se onkin joku vasta muutama vuosi sitten ilmestynyt hepsankeikka, joka sen perinnön vastaanottaa.
      Lapset on kuitenkin pitäneet vanhasta isästään huolta ja auttaneet tätä kaikin tavoin, mutta kas, sitten tulee joku joka keksii, että minä se otan tuon vanhan kohta kuolevan ukkelin tuosta itselleni ja sillä kirjoitutan vielä testamentin, ettei vaan nuo lapset pääse käsiksi mihinkään, aina löytyy testamentin tekijöitä. Uuden kekkaleen pojille ostettiin kiireesti autot ja kaikki mahdolliset, eipä ollut tullut omille lapsille mieleenkään, että ostattaa vaarilla itselleen tai lapsilleen autoa. Ja samaan syöveriin menee nyt lapsuudenkodit ja kaikki muutkin. Kekkale pitää huolen siitä. Isä ja lapset ei saa enää olla edes yhteydessä toisiinsa, kaikki on hyvin järjestetty.

      Onhan se varmaan ihanaa purjehtia avioliiton satamaan vielä ikivanhoilla päivillään. Miehet kun ei ikinä lakkaa ajattelemasta alapäällään, vaikka sekään pää ei enää toimisi edes.

      • Anonyymi

        " kirjoitutan vielä testamentin, ettei vaan nuo lapset pääse käsiksi mihinkään, aina löytyy testamentin tekijöitä."

        Testamentilla ei voi määrätä kuin puolesta vainajan omaisuudesta jos hänellä on rintaperillisia eli siis omia lapsia. Lapset siis perivät aina vähintään puolet. Aviopuoliso taas ei peri mitään ilman testamenttia.

        "Uuden kekkaleen pojille ostettiin kiireesti autot ja kaikki mahdollise"

        Kannattaa näistä vihjaista verottajalle jos lahjaveroja ei ole maksettu asianmukaisesti näistä lahjoista.


    • Anonyymi

      Jopa on ristiriitainen vuodatus.
      Luulisi että käppänällä ei alapääkään toimi, kun se kerran on kohta kuolemassa.
      Eiköhän tuossakin ole kyse siitä, että ne omat kersat ovat roikkuneet isänsä luona vain perinnön toivossa ja komennelleet vanhusta tekemään niin tai näin.

      Sanot että isä ei saa olla enää missään yhteyksissä lapsiinsa. Mistäs sinä sen tiedät?
      Mikä estää, lapset voivat mennä isänsä luokse, rimputtavat ovikelloa tai koputtavat ja sitten kun ovi aukeaa niin kävelevät sisälle. Jos sisälle ei pääse, niin kai se vanhus käy joskus ulkona.
      Voivathan lapset jäädä pihalle isäänsä odottelemaan.
      Ai niin, oikea syyhän on se, että isä itse ei halua tavata lapsiaan sen vuoksi kun omat lapset haukkuvat hänen vaimoa. Eikös niin?

      • Anonyymi

        Aina löytyy tapoja sulkea joku tai jotkut kaiken ulkopuolelle, niin se vain on ja mitään ei voi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      19
      2635
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1291
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      70
      947
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      138
      925
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      871
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      61
      842
    7. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      806
    8. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      44
      795
    9. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      165
      766
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      134
      725
    Aihe