Rasisti ei ole se, joka tykkää omasta maastaan ja toivoo sille parasta. Se, että rakastaa omaa kulttuuriaan ja perinteitään ja toivoo niiden säilyvän ennallaan myös tulevaisuudessa, ei myöskään tee ihmisestä rasistia. Syytös voi johtaa oikeuteen, kannattaa miettiä kahdesti.
Rasistiksi leimaaminen.
Anonyymi
18<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 14 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Viime viikonloppuna Jean-Claude Juncker tyrmäsi käsityksen, että nationalistien nousu toukokuun europarlamenttivaaleissa hidastaisi Euroopan unionin integraation syvenemistä.
– Näissä vaaleissa ne, jotka edistävät nationalismia, joutuvat maksamaan siitä, EU-komission puheenjohtaja uhkasi.
– Kukaan ei tiedä tätä, mutta viimeksi sain hylättyä kuusi kansallisten hallintojen minulle esittelemää komissaaria, vaaleilla valitsematon EU-byrokraatti muisteli ja jatkoi: – Muistakaa, että hallitukset enemmänkin ehdottavat komissaareja. Komission puheenjohtaja hyväksyy heidät ja jakaa heille vastuut.
Haastattelun aikana Juncker viittasi myös EU-komission päätökseen asettaa Puolalle sanktioita maata hallitsevan Laki ja Oikeus -puolueen (PiS) ajaman oikeuslaitosuudistuksen vuoksi.
– Laki on EU:n kulmakivi, Juncker väitti ja vakuutti, että ”tietyt maat sallivat itselleen vastuuttomuutta riippuen siitä, kuka sattuu olemaan vallassa ja siitä, missä vaiheessa poliittista kiertoa he ovat.” EU-komission puheenjohtaja Juncker kertoi kuitenkin olevansa varma, että ”muutamassa vuodessa nämä asiat eivät enää häiritse meitä.”
Rasismi on oppi tai ideologia, jonka mukaan rodulliset tai etniset erot ihmisryhmien välillä oikeuttavat ryhmien välisen epätasa-arvon. Rasismille on vaikeaa antaa yhtä, yleisesti hyväksyttyä määritelmää. Yksi rasismin muoto on rasismi olosuhteena, millä viitataan toimintatavoista ja yhteiskunnallisista rakenteista kumpuavaan eriarvoisuuteen.
Se on sana joka on saanut eidemokraattisen käytännön, jos esim sanon jollekkin muumaalaiselle: Pyöräsi on väärässä paikassa, hän sanoo heti: Olet rasisti? Siksipä rasistiksi haukkuminen ei hetkauta sinne eikä tänne. Tuomioita on kyllä jaettu kuin maisemakortteja, joku oli sanonut kerrostalon käytävällä: Täälä haisee, johan sanoja sai maksaa muutaman tonnin kun käytävällä sattui olemaan matu.
Se joka maataan rakastaa, arvostaa myös sen luontoa eikä keksi verukkeita saastuttamiselle. Sitä se isänmaallisuus on, eikä mitään mulkoilua.
Ei näytä aloittajalla olevan mitään käsitystä mikä on rasismia, tai rasisti. Isänmaan ystävä voi hyvin olla myös rasisti, nämä kaksi asiaa eivät ole toisiaan poissulkevia, niillä kun ei ole mitään tekemistä keskenään.
Pääkirjoitus: Hussein al-Taeen syytä harkita eroa – kyse kansanedustajan uskottavuudesta?!
Rikosoikeuden professori kommentoi Hussein al-Taeen kirjoituksia: ”Kyllä tuollaisia lausumia on tutkittu kiihottamisena kansanryhmää vastaan”
tiistai 30.04.2019 klo 21:38
Rikosoikeuden professori Matti Tolvanen sanoo Iltalehdelle, että SDP:n kansanedustajan Hussein al-Taeen Facebook-kirjoitukset täyttävät rikoksen tunnusmerkit.
Oikeuskanslerin mukaan Kanerva ei rikkonut asiassa mitään lakia, mutta pääministeri Jyrki Katainen katsoi hänen uskottavuutensa menneen. Kanerva jäi sairauslomalle 1. huhtikuuta 2008, ja 4. huhtikuuta 2008 hänet korvasi ulkoministerinä Alexander Stubb.
Mentiin ojasta allikkoon!
Kanerva kysyi Tukiaiselta:Oletko hoitanut "puutarhaasi"?
Mitä pahaa tuossa oli?
Yksityisyys asia "ystävälle"!
Uskotko, että Kataisen musta silmä johtuu kaatumisesta kotipihan ainoaan kukkapurkkiin?!
Hussein al-Taee joutui sairaalaan – SDP:n Lindtman: ”Kyse on inhimillisestä henkisten voimavarojen riittävyydestä”!
Olen samaa mieltä!
Uuden taudinkin, ilmastoahdistuksen suhteen!
Miten Rinteen "voimavarat"?
MYÖS MEDIAN pitää katsoa peiliin. Uskottiinko mieluummin arvostetun tutkijan trollausväitteitä kuin kirjoitusten aitoutta. Al-Taee on vienyt myös mediaa kuin litran mittaa.
Sdp:n ryhmälle al-Taeen tapaus on hankala. Puolue johtaa hallitusneuvotteluja ja puhuu ihmisyyden ja suvaitsevaisuuden puolesta ja omissa riveissä on mies, joka on edustanut blogikirjoituksissaan kaikkea muuta kuin juuri näitä arvoja.
Pääkirjoitus: Hussein al-Taeen syytä harkita eroa – kyse kansanedustajan uskottavuudesta!
Onko Rinteessä miestä?!
Rasisti erottelee ihmisiä ihonvärin,kansallisuuden ym mukaan. Rasismi ei ole mielipide. Se on sairaus.
Niin ja mitä tuolla on rasismi keskustelun kanssa tekemistä ? Lähinnä tuo olisi rikoskeskustelun aihe.
Rasistin vastakohta=suvakkihuora!
Ei mulla muuta!
Yli 10 000 valepakolaista Suomessa, EU-alueella määrää ei etes tiedetä.
https://mvlehti.net/2018/03/06/paivan-video-intiimi-hetki-vastaanottokeskuksessa/
Vehkoo vs. Lokka tänään oikeudessa – Saavatko Ylen toimittajat leimata ihmisiä mielin määrin ja sanktiotta?
Onko Suomi 24 :ssä menty siihen ettei enää näytetä tämä on poistettu lässyn lässyn jälkeen. Huomasin kun seurasin tänne kirjoittelun poistettujen määrää sehän meni jo poistettujen plussaksi. Ja se oli jo vitsi monen lukijan mielestä.
Aina silloin tällöin tulee mieleen kun Stup sanoi:Pelolle ei saa antaa valtaa? Siihen Ps:ssän Raatikainen poliisi totesi kuinka Studin taloa vartioitiin yötä päivää veronmaksajien kustannuksilla ja siitäkös Stup sekosi.
Koittaisit nyt edes nimet saada oikein kirjoitetuksi, on kovin noloa tuollaista lukea.
Nuo tyypit ei ole tulleet tunnetuksi älystä, sen takia leimataan rasisteiksi, kun eivät kykene esittämää kritiikkiä, vaan usein lipsahtaa rasismin puolelle, kun eivät ymmärrä mitä se tarkalleen ottaen edes tarkoittaa. Ei ymmärretä olla yleistämättä jne.
Eduskunnassa siirryttiin tänään uuteen aikaan täysistuntosalin istumapaikkojen järjestyksen osalta. Eduskuntaryhmät eivät sijoitu salissa paikoilleen enää perinteisen oikeisto-vasemmisto-akselin (=pääasiassa talouspolitiikka) perusteella. Uuden istumajärjestyksen mukaan jako kulkee akselilla isänmaallisuus-epäisänmaallisuus / kansallismielisyys-globalismi.
Jatkossa eduskunnan puhemiehestä päin katsottuna salin oikeimmassa laidassa istuvat arvoiltaan isänmaalliset ja kansallismieliset perussuomalaiset ja perussuomalaisista vasemmalle päin järjestyksessä eduskunnan epäisänmaallisimmat puolueet.
Hussein al-Taee joutui sairaalaan – SDP:n Lindtman: ”Kyse on inhimillisestä henkisten voimavarojen riittävyydestä”!
Olen samaa mieltä!
Uuden taudinkin, ilmastoahdistuksen suhteen!
Miten Rinteen "voimavarat"?
MYÖS MEDIAN pitää katsoa peiliin. Uskottiinko mieluummin arvostetun tutkijan trollausväitteitä kuin kirjoitusten aitoutta. Al-Taee on vienyt myös mediaa kuin litran mittaa.
Sdp:n ryhmälle al-Taeen tapaus on hankala. Puolue johtaa hallitusneuvotteluja ja puhuu ihmisyyden ja suvaitsevaisuuden puolesta ja omissa riveissä on mies, joka on edustanut blogikirjoituksissaan kaikkea muuta kuin juuri näitä arvoja.
Pääkirjoitus: Hussein al-Taeen syytä harkita eroa – kyse kansanedustajan uskottavuudesta!
Onko Rinteessä miestä?! Rinteen arvomaailma!