Kylmät kädet, kylmät jalat ja kädet hikoilee

Anonyymi

Väsyttää aamusin vaikka oisin nukkunut yli 10 h. Kädet hikoilee ”kylmä hiki” paino pudonnut vähäsen ja joskus käveleminen on rasittavaa kun jalat on kylmät. Urheilen aika paljon ja silloinki kylmät kädet vaivaavat. Ei jaksa tehdä välillä mitään vaan haluaa vaa mennä nukkumaan. Melkein kokonainen viikko ollut näin. Onko tämä jokin sairaus? Kannattaisiko käydä lääkärissä? Koulun terkkarissa?

3

245

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Käy koulun terkkarissa, se on viisainta.
      Kai syöt normaalisti liikunnan vastapainoksi, että saat energiaa tarpeeksi ?
      Joskus "kylmä olo" voi johtua verenkierrosta, joskus liian vähäisestä syömisestä,
      esimerkiksi. Ei voi arvailla syitä, laboratoriokokeet kertoisivat paljon,
      onko esimerkiksi raudanpuute, se voi aiheuttaa väsymystä.
      Monipuolinen ruokavalio kyllä varmistaa, ettei raudanpuutetta juurikaan pääse tulemaan
      eikä muitakaan puutteita.

    • Anonyymi

      Joskus jalat ja sormet voivat olla kylmät kun ääreisverenkierto ei toimi oikein hyvin, eli verenkierto siellä ääripäissä ei toimi. Se on enemmänkin iäkkäitten vaiva, tuskin sinun tarvitsee siitä olla huolissasi.
      Joskus koulukin vaatii "veronsa". Väsyy kun on paljon opiskeltavaa. Se voi aiheuttaa uupumusta ja stressiäkin. Se on kuulemma hyvinkin yleistä nykyään ja aina ei tunnista sitä oireitten syyksi.
      Keväällä voi olla jo väsynyt, kun on rehkinyt syksystä asti.
      Voisiko siinä olla syy ?

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      176
      11165
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      54
      5318
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      47
      2545
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      37
      2236
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1761
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1654
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1310
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1246
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1046
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      100
      986
    Aihe