Kertoisko joku tyhmälle VW LT 35:en omistajalle, että mikä virka on ko. auton moottorin takakulmassa sijaitsevalla vesipumpulla? Moottori on 2,5 TDI. Siihen mennee sähköjohdot - siis, mikä sitä ohjaa? Ja sitte toine kysymys: Mikä tarkotus on samallapuolella alavesiletkun haarakkeen jälkeen olevalla alipainetoimisella venttiilillä?
Vesipumppu
Anonyymi
2175
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Sähköpumpulla tehostetaan jäähdytysnesteen kiertoa, esim tyhjäkäynnillä ja jos on lisälämmitin, joka lämmittää mottoria ennen kylmäkäynnistystä ja lämmittimessä ulkoinen pumppu.
Tämä siis yleisesti, mutta en en osaa varmaksi sanoa mikä tässä LT:ssä.
Jep. Kyselen vaan, ku täs autossa on ollu joskus eberi kiinni ja otettu korjauksen takia pois. No nyt sitte on ollu vaan letkut yhdistettynä toisiinsa. Ja nyttemmin on alkanu ilmetä ylivuotoa paisarista sillontällön - erityisesti jos ajetaan maantienopeuksilla. Nurkka-ajossa ei moista vaivaa ilmene.