Juha Sipilä tiukkana selluhankkeesta: ”Ei tehdasta pidä hyvittää kenellekään”
Vihreiden mielestä kemin tehdas on YMPÄRISTÖRIKOS joka pitää hyvittää muille!!
Moniko äänesti Lapissa vihreitä, eikö järki pelannut???
Kemin Sellutehdas
12
67
Vastaukset
- Anonyymi
Sipilän kun laittaa seisomaan korkkiruuvin taakse, niin vain korvat näkyy. Melkoinen veijari ja En yhtään luota siihen mitä Sipilä sanoo.
- Anonyymi
Käsitit asian täysin väärin. Tässä on kysymys tehdashankkeesta , eikä siitä mihin vihervasuri luottaa.
- Anonyymi
Tuo sellutehdas rakennetaan Venäjälle niin silloin nämä vihervassarit näkevät miten siellä osataan hoitaa ihmisten hyvinvointia eikä hölmöillä samoin kuin täällä Hölmölässä.
- Anonyymi
Kun tarpeeksi kauan lehdistö, media ja muu vastuuton väki "tappelee" siitä saadaanko sellutehdas rakentaa vai ei, riittääkö puuta vai ei, Metsä Group voi toki siirtää Kemin investoinnin Ruotsiin. Ja ihan vakavissaan kannattaisi ottaa tämäkin sisäpiiristä kuulunut kommentti.
Ruotsissa puuta riittää, eikä siellä olla suurin joukoin hyökkäämässä investointien kimppuun. Suomi on vientivetoinen maa, talouden hyvä taso vaatii vientituotteita ja siihen ei marimekot tai saviastiat riitä. Kannattaisi miettiä, että joku puuta kuluttava taho kuitenkin lopetetaan lähiaikoina...yt:t pukkaa jo päälle- Anonyymi
"Ruotsissa puuta riittää, eikä siellä olla suurin joukoin hyökkäämässä investointien kimppuun. "
Väärin. Ruotsalaiset ovat niin pihejä puunsa kanssa, että hakevoimaloittensakin raaka-aineen kuskauttavat Suomesta, olkoonkin, että kuljetuskustannusten jälkeen se vesakkosilppu vastannee hinnaltaan banaaneja tai kahvipapuja.
Ruotsalaiset eivät ikinä kerskailisi rakentavansa sellutehtaita Ruotsin joka niemeen, notkoon, saarelmaan...
- Anonyymi
Vihreitä ei kiinnosta työpaikat
Keskusta ei lähde vihreitten kanssa samaan hallitukseen
Arvokysymys. Olisi Ekoteko keittää Sipilästä sellua.
- Anonyymi
Kaleva (Lännen media) kirjoitti tänään, että ei sinne Kemiin mitään sellutehdasta olla perustamassa. Sen sijaan suunnitelmissa on biotuotetehdas. Kukahan se niitä biotuotteita ostaa? Sellulle olisi nyt menekkiä, mutta ei sitten.
- Anonyymi
Kyllä biotuotteille on kysyntää jo nyt, Sitä sama mainittu tehdaskin tuottamaan
- Anonyymi
Urugua, Brasialia, Kiina tai Kongo olisi vihreiden suosikkisijoituspaikkoja sellutehtaille. Siellä ne olisivat pois silmistä. Siihen asti kuin vihreät käyttävät itse paperia tai kartonkia missään muodossa, muovin käytönhän he ovat jo lopettaneet, niin heidän kannattaisi keskittyä vaan itujen syöntiin. Tosin iduillakin on oikeutensa ja olisi aika perustaa itujen oikeuksien puolutusyhdistys.
- Anonyymi
Vihreät ovat vihreitä ja kateudestakin vihreitä. Ei ole hyötyä vihreästä, jos ei ole vientiä rahoittamassa heidän matu politiikkaansa.
- Anonyymi
Miksi möykötä ilmastosta,kun pyyhitään tarvittaessa persettä ilmaston lämpimisellä? Silloin vai tärkeää, kun kielletään bensa-autot.. Mikä kaksinaamaisuus.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 265023
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu333583Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka543474Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu203360Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1232970Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod282700Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint172389Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1202380MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142195- 381836