Saako työterveys udella?

Anonyymi

Saako työterveys vaatia antamaan oikeudet nähdä tiedot muissa sairaaloissa ja OmaKannassa?
Eikö lääkärin pidä hoitaa potilasts niillä tiedoilla mitä heillä on?

14

158

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mielestäni ei. Itse ainakin aikoinani kirjoitin alle A4:n kokoisen paperin jossa suostuin siihen että saavat pyytää. Siinäkin oli eri kohdin että mistä saa ja mistä ei. Ruksi ruutuun systeemillä.

      Tietty jos käytännöt ovat muuttuneet niin sitten en tiedä. Ei kuka tahansa sairaala tai lääkäri voi kaikkia tietoja saada ilman potilaan suostumusta mistä tahansa. Omakannassa on kohta joillekin suostumuksille mutta en ole koskaan käynyt katsomassa mikä se on. Terveyskeskuksessa olen mm. tuon A4: sen täyttänyt ja laittanut mistä saa ja mistä ei.

    • Anonyymi

      Tätä arvelinkin että aika yksityisyyttä rikkovaa ja kohtuuton pyyntö se oli. Tuollaisen minäkin kirjoitin ja ruksasin valitsemani kohdat.

    • Anonyymi

      Ei pidä hoitaa pelkästääm omilla tiedoilla, jos saikkua haet.

      Minulla tehtiin työterveydessä kirjaus. Jatkohoito tk:ssa (työterveys ei kata ko asiaa). Olen salannut kaikki tietoni puolin ja toisin. Kävin aukaseen tän kyseisen työterveys käynnin, jotta tk tietää miks tulen heille. Eli on ikäänkuin lähete. Kun asia ratkaistu, suljen tiedot.

      Jos sinulla sairaus todettu ja hoito yo-sairaalassa (tai missä vaan), haet saikkua sen vaivan takia. Sillon työterveys VOI vaatia nähdä nämä tiedot, että sinulla todella on diagnosoitu ko sairaus. Esim.migreeni. Sitähän ois helppo käyttää tekosyynä. Tällöin lääkäri haluaa nähdä kuka ja milloin ja mikä hoito siihen on. Tämä on ymmärrettävää.

      Mutta muuten tiedot, mitkä ei työhön tai saikkuun lliity ei kuulu. Tämä ymmärrettävää.

    • Anonyymi

      Voit kieltäytyä, jos haluat. Mutta vastauksena toiseen kysymykseen: ehdottomasti EI! Lääkärin työssä tärkeimmät työkalut ovat status ja anamneesi, mutta historia ja muiden ammattilaisten tekemät havainnot ja mittaukset tulevat heti niiden jälkeen. Potilaan oma kertoma ei korvaa niitä, eivätkä ne korvaa potilaan kohtaamista.

      Potilasta VOI hoitaa ilman historiatietoja, mutta se on vähän kuin yrittäisi hoitaa toinen käsi selän taakse sidottuna. Voit toki sitä vaatia, mutta varmasti vaikuttaa hoidon tasoon.

    • Anonyymi

      Olin antanut työterveyteen kaikki oleelliset ja uudet tiedot muualtakin. En pidä aiheellisena tonkia yli 20v vanhoja tietoja koska siellä ei ole mitään nykyoireista kertovaa.

      • Anonyymi

        Hieman hankala näin ympäripyöreesti vastata.

        Mut jos oot 20v sit telonut käden/jalan/selän, ja nyt sama vaiva. Silloin haluavat tietää. Kylläkään onko missään noin vanhoja tallessa, tai kuin hankalaa niitä on saada arkistosta.

        Yleensähän nämä luurangot kaapissa on mt-puolen juttuja. Aikanaan diagnosoitu masennus tms.


    • Anonyymi

      Ei ole lääkärillä oikeutta vaatia nähtäväksi muiden rekisteripitäjien tekstejä. Sinä päätät kuka näkee ja mitä. Mutta oman terveytesi ja hoitosi kannalta voisi olla hyödyllistä antaa se lupa. Tai tarvittaessa kieltää vain se yksittäinen palvelutapahtuma, jota et halua nähtävän , ja sallia muut. Voit tehdä sen esim. Omakannassa.

    • Anonyymi

      Lääkärin vastaanoton saa nauhoittaa vaikka salaa

      Kol­lega ker­toi hiu­kan hämmen­ty­neenä, et­tä po­tilaan omainen ha­lusi nau­hoittaa vastaa­noton puhe­li­mellaan. Täy­tyykö mei­dän ai­na kaik­keen suos­tua?

      Kansain­vä­li­sissä lääke­tieteen leh­dissä on vii­me ai­koina kiinni­tetty huo­miota sii­hen, et­tä vastaa­not­to­ti­lan­teiden tallen­ta­minen on äly­pu­he­limien aika­kau­della yleis­tynyt. Myös sala­nau­hoi­tuksia on teh­ty (1). Suomes­sakin tieto­suo­ja­val­tuu­tettu on ot­tanut kan­taa asiakkaan oi­keuteen nau­hoittaa pu­helu tai lää­kärin vastaa­notto kerto­matta si­tä lääkä­rille (2). Asiak­kaalla on sii­hen oi­keus.

      Mik­si tervey­den­huollon kohtaa­misia sit­ten nauhoi­tetaan? Po­tilas tai omainen voi ha­luta doku­mentin, jos hän epäilee, et­tä tu­lee kohdel­luksi epäa­sial­li­sesti. Sellai­siakin ih­misiä ta­paamme, jos­kin har­voin, jot­ka odot­tavat maail­man olevan hei­tä vas­taan. Pahim­millaan nauhoi­tusta voi­daan käyt­tää vää­rin ja lei­kata normaa­lista po­tilaan ja lää­kärin väli­sestä keskus­te­lusta yhtey­destään irro­tet­tuja koh­tia, jot­ka saat­tavat lää­kärin ou­toon va­loon. Sala­toimet naker­tavat ai­na luotta­musta ja niil­lä on seurauk­sensa.

      • Anonyymi

        Saako nauhoitta muuten kuin salaa?


      • Anonyymi

      • Anonyymi

        Saa nauhoittaa. Ei tarvitse kysellä lupia. Voi ilmoittaa nauhoittavansa, jos haluaa.
        Nauha on kontrolli sille, että omakantaan kirjataan hoidon kannalta tärkeät tiedot.


      • Anonyymi

        Nauhoite takaa oikeusturvan sekä lääkärille että potilaalle. Epäselvyydet voi helposti tarkastaa tallenteelta.


      • Anonyymi

        Kävin silmälääkärillä. Käynnin jälkeen mielessäni kävi, että olisikohan käynnin voinut nauhoittaa. Lääkäri kertoi niin paljon silmieni tilasta, että mielelläni olisin kuunnellut vielä uudestaan. Tuntui, etten muistanut käynnin jälkeen kuin puolet.


    • Anonyymi

      Äänitetty on lekurin epäasialliset kommentit, ei kun vaan muistutusta tekemään hoitoa kun laiminlyötiin kiusallaan..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4148
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      28
      3087
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2330
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1338
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      919
    6. 133
      901
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      776
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe