Suunnistusta on viety väärässä muodossa Olympialajiksi!

Anonyymi

Minusta sprinttisuunnistus pitäisi lisätä olympialaisiin, koska verrattuna metsä suunnistukseen se ei vaadi turvallisia metsiä yms. (Meinaan tällä käärmeitä ja ihme punkkeja ja äyriäisiä). Turvallinen kaupungin keskusta riittää, joka jokaiselta olympia kaupungilta pitäisi löytyä. Sitä on myös kohtuullisen helppo televisioida verrattuna siihen metsäsuunnistukseen. Eikä se vaadi kallista suorituspaikkaa joka kisojen jälkeen jää käyttämättömäksi.

Pointti tässä on se että onkohan siellä kansainvälisessä suunnistusliitossa ajateltu että voitaisiin hakea pelkkää sprinttiä olympialajiksi.
Sprintin plussia
- Nopea tempo
- Helpompi ymmärrettävyys
- Katsoja ystävällisempi (keskustaan on helppo päästä kisoja seuraamaan)
- Helppo televisioida
- Ei niin mahdottomasti eri matkoja
- Halpa järjestää

Miinusta
- Ei ole perinteistä suunnistusta
- Yhteislähtö voi olla ahdasta kaupungin keskustassa

Haluaisin kuulla teidän mielipiteitänne tähän miten suunnistuksesta pitäisi muodostaa olympialaji?

Terveisin: Penkkiurheilia

4

421

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Katusprinttiin on sitten ihan omat erikoisihmisetkin eli olympialaisissa ei nähtäisi esim. Lundanesia ja isoa liutaa suomalaisia.

      • Anonyymi

        No ei ihan kärjessä, mutta tällä hetkellä ei kyllä näy yhtään suunnistajaa olympilaisissa. Olen samaa mieltö sprintissä on tulevaisuus!!!


    • Anonyymi

      "Eikä se vaadi kallista suorituspaikkaa joka kisojen jälkeen jää käyttämättömäksi."

      Joo, tosi harmillista, kun metsäsuunnistusta varten istutetut puut ja kartta jäävät täysin käyttämättä kisojen jälkeen.

      • Anonyymi

        Voi olla että tässä meinattiin vähän niin kuin esimerkiksi teko koskea tai vastaavaa


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2514
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      77
      2296
    3. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      57
      2294
    4. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      16
      1979
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      84
      1749
    6. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      7
      1469
    7. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      30
      1368
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      14
      1244
    9. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      4
      1093
    10. Se on siinä

      Jami kun vielä loppuu niin Lappajärvellä ei oo yhtään mitään toimintaa.Purkamista piisaa kymmenen vuoden ajalle.Maakunna
      Lappajärvi
      32
      937
    Aihe