Suunnistusta on viety väärässä muodossa Olympialajiksi!

Anonyymi

Minusta sprinttisuunnistus pitäisi lisätä olympialaisiin, koska verrattuna metsä suunnistukseen se ei vaadi turvallisia metsiä yms. (Meinaan tällä käärmeitä ja ihme punkkeja ja äyriäisiä). Turvallinen kaupungin keskusta riittää, joka jokaiselta olympia kaupungilta pitäisi löytyä. Sitä on myös kohtuullisen helppo televisioida verrattuna siihen metsäsuunnistukseen. Eikä se vaadi kallista suorituspaikkaa joka kisojen jälkeen jää käyttämättömäksi.

Pointti tässä on se että onkohan siellä kansainvälisessä suunnistusliitossa ajateltu että voitaisiin hakea pelkkää sprinttiä olympialajiksi.
Sprintin plussia
- Nopea tempo
- Helpompi ymmärrettävyys
- Katsoja ystävällisempi (keskustaan on helppo päästä kisoja seuraamaan)
- Helppo televisioida
- Ei niin mahdottomasti eri matkoja
- Halpa järjestää

Miinusta
- Ei ole perinteistä suunnistusta
- Yhteislähtö voi olla ahdasta kaupungin keskustassa

Haluaisin kuulla teidän mielipiteitänne tähän miten suunnistuksesta pitäisi muodostaa olympialaji?

Terveisin: Penkkiurheilia

4

431

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Katusprinttiin on sitten ihan omat erikoisihmisetkin eli olympialaisissa ei nähtäisi esim. Lundanesia ja isoa liutaa suomalaisia.

      • Anonyymi

        No ei ihan kärjessä, mutta tällä hetkellä ei kyllä näy yhtään suunnistajaa olympilaisissa. Olen samaa mieltö sprintissä on tulevaisuus!!!


    • Anonyymi

      "Eikä se vaadi kallista suorituspaikkaa joka kisojen jälkeen jää käyttämättömäksi."

      Joo, tosi harmillista, kun metsäsuunnistusta varten istutetut puut ja kartta jäävät täysin käyttämättä kisojen jälkeen.

      • Anonyymi

        Voi olla että tässä meinattiin vähän niin kuin esimerkiksi teko koskea tai vastaavaa


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      438
      6388
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      133
      3710
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      98
      2468
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      25
      1929
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      111
      1281
    6. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      82
      1245
    7. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      63
      1065
    8. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      62
      1058
    9. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      76
      970
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      44
      963
    Aihe