Turhauttaa palauttaa apteekkiin sieltä ostetut ja käyttämättä jääneet avaamattomat ja ohjeen mukaan säilytetyt lääkepakkaukset, joissa päiväystä jäljellä.
Mielummin lahjoittaisin ne jollekin, ja mieluiten sellaiselle, jolla jo kokemusta kyseisestä lääkkeestä.
Eikö ole mitään terveysalan paikkaa tai auttavaa järjestöä, joka voi vastaanottaa ja välittää tällaisia lääkkeitä vastuullisesti eteenpäin?
Monille vähävaraisille lääkesäästöillä olisi iso merkitys.
Kyseessä ei ole reseptilääkkeet. Reseptilääkkeiden osalta voi tulla lahjoituksen osalta hankalaksi valvoa, ettei niitä saa enemmän, kuin määrätty.
Käyttämättömät lääkkeet käyttöön toiselle?
3
94
Vastaukset
- Anonyymi
Kysele lähipiiriltäsi, olisiko joillain heistä tarvetta kyseisiin lääkkeisiin, joita et itse tarvitse.
- Anonyymi
Apteekkeihin palautetut lääkkeet hävitetään aina jo hygieniasyyistäkin.
- Anonyymi
Periaatteessa reseptivapaat lääkkeetkin on toimitettava apteekkiin hävitettäväksi, vaikka ne olisi ostettu lähikaupasta. Mutta voithan antaa ne vähän kuin laittomasti samoja tuotteita käyttävälle kaverille jos pystyt takaamaan niiden kunnon (säilytetty varmasti ohjeiden mukaisesti, lämpötilavaatimus voi joskus olla tiukkaa noudattaa).
Reseptilääkkeet on aina palautettava apteekkiin hävitettäväksi asianmukaisesti. Lain mukaan niiden antaminen toisen henkilön käyttöön on kielletty. Kaikkein törkeintä on niiden myynti koska se on yksityishenkilöiltä kiellettyä.
Myös reseptivapauden lääkkeiden yhteiskäyttö reseptilääkkeiden kanssa voi johtaa vaaroihin, joten lääkärin on tiedettävä reseptiä kirjoittaessaan mitä kaikkea potilas käyttää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka1303089EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje381467- 1041319
Empaattisuus ja suoruus.
Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi1351057Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621047Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661037- 60977
Sijaiskasteet kuolleitten puolesta
Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j373949- 41777
Sä saat mut tuntemaan
Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne22753