Mikä se on ettei sille vaaran paikalle tehdä jotain? En halua edes ajatella monesko kerta tuo oli.
Taas rysähti maksniemessä.
Anonyymi
32118
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Todella ikävä onnettomuus. Ei jäänyt kertojaa miksi onnettomuus tapahtui. Rekoissa pitäisi olla kamerat, siitä voisi nähdä mitä tapahtui?
Itsari, mikäpä muukaan. Sääliksi käy vaan menehtynyttä viatonta rekkakuskia.
Minä säälin elossa olevia lähiomaisia ja hänen tuttaviaan.
Mistä tiedät, että rekkakuski oli viaton?
Mikä pahansilmä on Kemin ja Simon välisellä tieosuudella? Tuo väli vaikuttaa joko kirouksen tai noituuden kohteena olevana tieosuutena.
Ei siinä tieosuudessa ole mitään normaalista poikkeavaa, mutta jotain outoa siinä on, mutta mitä.
Siinä tosiaan on kolareita enemmän kuin pitäisi olla. En keksi syytä mutta ihmetteleen myös miksi?
Tässä yhteydessä on uutisoitu paljon Kemiläisistä henkilöistä, jotka joutuivat vaikeuksiin kun tie oli kulkukiellossa eikä kiertotiekäkään pitkin päässyt. Tällaisia ovat tieolot Kemin seutuvilla, Kemissä jossa pelotellaan asukkaita että sairaalapalvelut lopetetaan elleivät määrätyt rajat täyty. Pelottavaa että tulisi kiiresynnytykseen tai ensiapuun hengenhädässä jonnekin kauas, eikä voi luottaa edes siihen, että pääsisi kulkemaan.
Helikopterit on keksitty,jos oikeen kiire tulee.
Torviaavan kautta kulki jatkuva autojono aamusta iltaan, mutta nämä kemiläiset onnettomat eivät tienneet että sitä kautta pääsi helposti onnettomuuspaikan ohitse.
Tuskin se on Kemin asia huolehtia valtatie 4:n kunnosta ja muitten kuntien alueella olevista kiertoteistä.
Eipä. Mutta epävarmoja kulkuyhteyksiin voi vedota, kun sairaala uhataan viedä Rovaniemelle.
"Tuskin se on Kemin asia huolehtia valtatie 4:n kunnosta ja muitten kuntien alueella"
Simolaisia pitää kieltää kaivamasta monttuja pikitielle. On niitä kastematoja muuallakin. Simolaiset on kovia poikia onkimaan.
Tuskimpa ne Oulusta tulevat Kemmiin synnyttämään.Kyllähän Kemi-Tornio alueelta pääsee tiestön kunnon perusteellä Länskään synnyttämään. Sinne ei tarvi mennä Simon kautta.
Miksi jankutat. Tiedämme, että parin vuoden päästä kemiläisten ja torniolaisten pitää mennä synnyttämään Rovaniemelle, ja hengenhädässä kiitää toivottavasti Ouluun (eikä Rovaniemelle). Mutta entäs kun ei pääse mitään kautta?
" Tiedämme, että parin vuoden päästä kemiläisten ja torniolaisten pitää mennä synnyttämään Rovaniemelle"
Mitä mitä??? Siitähän juuri uutisoitiin paljon jo lähes vuosi sitten, että Kemi tekee Mehiläisen kanssa yhteistyösopimuksen ja Länsi-Lapin Keskussairaala vuokrataan Mehiläiselle. Mehiläinen hoitaa kemiläiset eikä kemiläisten tarvitse mennä Rovaniemelle synnyttämään. Koska suunnitelmat ja sopimukset on peruttu?
Jos minä jotain synnytän, pitää mennä kyllä johonkin lääkäriin ja se ei ole synnytysosasto...
Jos olet mies, vaimosi voi tarvita mennä synnyttämään lastanne. Jos olet niin vanha, ettet enää pysty synnyttämään, joudut ennenpitkää menemään sairaalaan, tuon kirotun kohdan kautta.
Voit joutua sairaalaan juuri sen kirotun kohdan kohdalta ties mitä on sattunut siinä sinulle.
En ajatellut tehdä yhtään lapsia. Sen verran rankka lapsuus ja nuoruus. Nyt vasta reilusti aikuisiällä on alkanut jonkin sortin valopilkahduksia näkyä. Vaan kolmenkympin paremmalla puolella on vaikea korjata asioita.
Jahas. Miten nuo synnytyskeskustelut liittyvät aloitettuun aiheeseen? Ei mitenkään.
Tosi on että teiden kunto täällä huolestuttaa. Tärkeisiin kohteiiin on vain yksi väylä, joka aina toisinaan on suljettu. Siitähän aloittajan huoli juuri oli, huonosta tiestä.
Niin huolestuttaa ja on huolestattunut jo monta vuotta mutta se tuskin Kemin vika jos Simossa ajetaan kolareita.
Olishan siinä voinu olla toisena osapuolena ambulanssi kuskaamassa synnyttäjää Ouluun?
Kyllä se tulevaisuudessa voi olla Kemin vika, jos Kemi päästää sairaalan ja synnärin käsistään.
Taikka ambulanssi jonoon juuttuneena.
Noin yleisesti ajateltuna, niin ei se tien vika ole, että kolareita sattuu. Kullä se on kuljettajien vika. Pitäisi aina noudattaa nopeusrajoituksia, ajaa tilanteen vaatimalla nopeudella, selvin päin ja huomioida aina muutkin tiellä liikkujat. On erittäin harvinaista että missään päin maailmaa olisi oikeudessa tie todettu syylliseksi onnettomuuteen.
TV 666
Noin se on. Tiessä ei ole mitään millä tien voisi syyllistää onnettomuuksien aiheuttajaksi, vaan syy on nimenomaan autojen kuljettajissa.
Tien kunto on hyvä, mutta kuljettajien kunto ei onnettomuuslukujen perusteella ole kunnossa.
Ainoa kulkureitti voi kumminkin olla tukossa. Tämä seikka on otettava huomioon Kemin palveluja toisiin kaupunkeihin siirrettäessä.
Henkilöauton kuljettaja tuntemattomasta syystä ajautunut vastakkaiselle kaistalle. Täysperänkuljettaja yrittänyt väistää vasemmalle ja näin ollen kaatu keskelle tietä lankkukuorma.
Ikävä onnettomuus. Tietä ei saa pitää suljettuna 11 tuntia. Täytyy kyetä kolmessa tunnissa avaamaan toinen kaista ja päästää liikenne ohjatusti jatkumaan. Onnettomuuden dokumentointi kuvaamalla maasta ja ilmasta on tehty puolessa tunnissa, jonka jälkeen uhrit voi viedä tutkintaan ja siirtää romut toiselle kaistalle. Romujen nostojen aikana voidaan tehdä lyhyitä liikennekatkoja.
Näin se valitettavasti on.
Nyt palaa turverekka Simossa. Johtuu varmaankin huonosta tiestä?
Nyt ne kaatoi onnettomuuden takia maksniemessä ne puut. Saa nähdä tekeekö ne sen vanhantien sinne kunnolla. Sehän on sellanen kinttupolku. Ois kiva kesäisin pyöräillä kemi-oulu-kemi väli mut aika turvaton on tuo väli. Myös nämä matkapyöräilijät monesti ottaa paku kyydin kemistä ouluun tai toisinpäin, koska väli vaarallinen pyöräillä.
Kemistähän pääsee kivasti maksniemeen mut sen jälkeen joutuu ajaan pari kolme kilometriä nelostietä pitkin. Viantien tietähän voi käyttää sen jälkeen sieltä pääsee simoniemi-simo välin maakaista pyörätietä pitkin simonasemalle.