JOKO KÄVIT ÄÄNESTÄMÄSSÄ ?

Joko kävit kenkkäämässä äänesi jollekin EU mepille ! Minä käväisin heti kun vaalikioski kaupungintalolla aukesi, enkä äänestnyt tissien perusteella, kuten vanhat ukot kuuluvan Torniossa tekevän! Äänestin jyrkän kielteisesti ulkomaisiin sosiaaliturvasurffareihin, suhtautuvaa järkimiestä!

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/b9ea01a4-9115-452e-aa3f-c34176fea8ee
Siinäpäs on ehdokkaita!

Late Lapista.

22

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ilman muuta Perus-suomalaisia on äänestettävä, ainut joka pitää puheensa vaalien jälkeen on Halla-Aho, niin se taas meni.

    • Anonyymi

      Tätä Latea on vaikea ymmärtää. Ensin karkaa kotimaastaan valkoisen leivän maahan - ja sitten eläkelläisenä julmistelee suhtautuvansa "jyrkän kielteisesti ulkomaisiin sosiaaliturvasurffareihin,"
      Yleensähän vanhemmiten mielipiteiden laineet pikemmin loivenee kuin jyrkkenee, mutta Latella pukkaa täyttä myrskyä päälle.
      Latella on täytynyt olla kovat olot naapurissa, niin raskaalta tuo elo nyt täältä sivusta arvioituna näyttää.

      • Tuntemattoman selvänäköisyys ja järjenjuoksu on perseestä! Mehän ei menty Ruotsiin kolistelemaan sossunluukkuja, vaan töihin rakentamaan swänneille hyvinvointia!
        Nuo sinun ulkomaiset idolisi eivät suunnittelekaan töihin menoa, vaan elävät loisina meidän veronmaksajien piikkiin, ettei vain anonyymikin olisi samaa sakkia !

        Late Lapista.


      • Late_Lapista1 kirjoitti:

        Tuntemattoman selvänäköisyys ja järjenjuoksu on perseestä! Mehän ei menty Ruotsiin kolistelemaan sossunluukkuja, vaan töihin rakentamaan swänneille hyvinvointia!
        Nuo sinun ulkomaiset idolisi eivät suunnittelekaan töihin menoa, vaan elävät loisina meidän veronmaksajien piikkiin, ettei vain anonyymikin olisi samaa sakkia !

        Late Lapista.

        https://youtu.be/Lbhmo1NHiV4

        Tuolla vähän mallia rajavartiointiin !

        Late Lapista.


      • Late_Lapista1 kirjoitti:

        Tuntemattoman selvänäköisyys ja järjenjuoksu on perseestä! Mehän ei menty Ruotsiin kolistelemaan sossunluukkuja, vaan töihin rakentamaan swänneille hyvinvointia!
        Nuo sinun ulkomaiset idolisi eivät suunnittelekaan töihin menoa, vaan elävät loisina meidän veronmaksajien piikkiin, ettei vain anonyymikin olisi samaa sakkia !

        Late Lapista.

        Ai jaa, no miksi ei jääty Suomea rakentamaan paremmaksi? Luikittiin vain Ruotsiin karkuun leveämmän oman leivän perään?


      • Anonyymi

        Suomen kortistoon, suomalaisiin hätäaputöihin 15 markan päiväpalkalla! Valtio maksoin sen jotta suuryrityksillä oli ilmaista työvoimaa!


    • Anonyymi

      "..idolisi eivät suunnittelekaan töihin menoa, vaan elävät loisina .."

      Late eli valkoisella leivällä ja muutenkin helpolla, kun toiset laittoi sodan runnoman maan kuntoon. Mutta nyt, kun maa on paremmassa kunnossa kuin Ruotsi, niin Late palaa.
      Eläkelläisenä maassamme ei tarvi maksaa veroja lähellekään sitä, mitä eläkelläiset julkisia palveluja käyttävät - aktiivit, työssäolijat maksavat erotuksen.

      Late valitsi taas sen helpomman maan selviytyä.
      Onkohan tuo Late kantasuomalaisia?

      • Edelleen ketjuun liittyy kairaketun lisäksi selvänäkijöitä joidenka taidot ovat perseestä! Minä lähdin 60 luvulla karkuun Suomen työttömyyttä Ruotsiin, enkä jäänyt Suomeen kituuttamaan tukiaisten varaan, kuten eräät jotka eivät uskoneet saavansa Ruotsissa aamupuuroaan. Puuron siellä kyllä sai joskin ei äiskän keittämänä! Parikymmentävuotta tuolla vierähti telakoilla, konepajoilla ja koneiden huolto firmoissa, kunnes 80 luvun lopulla minut kutsuttiin Suomeen työskentelemään koska täällä oli ammattimiehistä pulaa. Olen siis työskennellyt Suomessa pidempään kuin Ruotsissa, verojakin makselin Suomeen Ruotsistakin käsin ( kiinteistövero) nyt maksan työeläkkeestäni Ruotsiin veroa 25% ja Suomeen 24,5% tuon 24,5 % maksan jopa jo Ruotsiin jo maksamistani veroistakin! Kansaneläkettä en saakaan vaan pelkät työeläkkeet, joten en ratsasta teidän "selvänäkijöiden" piikkiin millään tavoin ! Ja kanta Suomalainen olen varmasti enemmän kuin moni muu, tänne luulojaan ja oletuksiaan piirtelevä keskonen !
        Ja pikku neuvo lopuksi, kirjoitelkaa tänne vain niistä asioista joista tiedätte varmasti, luulonne ja uskonne tekee vain teidät naurettaviksi kateenpaskoiksi
        Että sellaista tälläkertaa! Jatketaan!

        Late Lapista.


    • Anonyymi

      Kävin juuri Miapetraa äänestämässä niin ei jää sitten vaalipäivään asti. Hiukan on sellainen tunne että äänestin tulevaa komissaaria.

    • Anonyymi

      Lauri K taisit äänestää Paavo Taneli Väyrystä joka mielestäsi Työllistää. Se nimikaima harrastaa keräilytaloutta.

      • En äänestänyt Väyrystä, enkä muitakaan kepun listoilta, äänestin ihan uutta jeppeä joka suhtautuu kielteisesti laittomasti maahamme tulijoita ja täällä jo olijoita, eikä kunnioita isommalti Suomen virkavaltaa!

        Late Lapista.


    • Anonyymi

      Minäpä äänestin kepun listalta.

      • Anonyymi

        Kepu pettää aina


    • Anonyymi

      täältä meni ääni Kekkoselle.

      • Sinullapas oli pitkähkö matka äänestyskoppiin !

        Late Lapista.


      • Anonyymi

        Hyvä poika Late että kävit äänestämässä uusi idolisi Steve Hakkarainen oli Tamppiksessa. Olipa riskin oloinen mies. Yleisöä sen suuren saavin ympärillä 5 korstoa.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Hyvä poika Late että kävit äänestämässä uusi idolisi Steve Hakkarainen oli Tamppiksessa. Olipa riskin oloinen mies. Yleisöä sen suuren saavin ympärillä 5 korstoa.

        En äänestänyt Hakkaraista, enkä muitakaan vanhoja pieruja, vaan uutta jeppeä joka ei tietääkseni ole oikein minkään poliittisen puolueen jäsen, vaikka on politiikassa mukana !

        https://www.suomenuutiset.fi/puolet-aanista-laskettu-perussuomalaisten-huhtasaari-hakkarainen-menossa-lapi/

        Ei se huonosti mennyt Hakkaraisellakaan, ääniä sateli pirusti ja Teuvo pääsi Brysselin lihapatojen kahvoihin kiinni, moni nimekkäämpi poliittinen pelle jäi rannalle ruikuttamaan ! Tuo Teuvon menestys vituttaa varmasti moontaa ukkoa Suomessa! mutta haitanneko tuo ?

        Late Lapista.


    • Anonyymi

      No niin, sai persu-äänestäjät sankarinsa Brysseliin, mitähän Teukka siellä tekee ?

      Eilein oli A-studiossa muutaman muun puolueen tulevan Mepin kanssa. Hyvin kävi selväksi, että tuli Hakkaraiselle väärä pesti, äijä oli täysin kujalla kaikesta, muut häntä opettivat persujen Brysselin kavereista.
      No, äänestäjät saivat mitä tilasivat, kun ei ole käsitystä mistään, niin tuollaista jälkeä syntyy.

      • Anonyymi

        "Näillä kohtalo tovereille lasuille ja jasuille se on professori"

        Ehkäpä sinunkin pitäisi käydä sen Teukan, lasun tai jasun pakeila jotta saisit edes nuo kirjoituksesi jotenkin luettavaan muotoon.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Näillä kohtalo tovereille lasuille ja jasuille se on professori"

        Ehkäpä sinunkin pitäisi käydä sen Teukan, lasun tai jasun pakeila jotta saisit edes nuo kirjoituksesi jotenkin luettavaan muotoon.

        Ehkäpä sinunkin pitäisi jatkaa koulunkäyntiä kyllä siellä opetetaan vielä lukemisen ymmärtämistä. Hankala tällä palstalla sinunlaisille punoa rautalangasta malli


    • Anonyymi

      Joko Väyrysen pärstätaulut kerätty vai jäikö rumentaan tienvartta, sakot roskaamisesta

      • Paavolla pyyhkii hyvin ja sekös vituttaa useampaa sukua Suomessa! varsinkin anonyymejä !

        Late Lapista.


    Ketjusta on poistettu 15 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      155
      2513
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      146
      2352
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      97
      1009
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      881
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      61
      774
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      273
      701
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      697
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      680
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      202
      658
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      648
    Aihe