TE-tston infotilsisuus

Anonyymi

Sain kutsun TE-tston infotilaisuuteen. Olen juuri silloin matkalla kummilapsen yo-juhlaan. Tämä tuskin kelpaa poissaolon syyksi joten kysynkin voiko TE-tston kanssa vaihtaa aikaa ilman syytä, ettei yule mitään karenssia? Onko kokemuksia/tietoa?

6

71

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      TE-toimisto voi todentaa tietysti ottamalla taksin toimistolta ja käydä itse tarkistamassa onko henkilö paikalla asunnossaan vai eikö ole?

      Eli valehteleeko vai ei, näinhän voi TE-toimisto sen todeta helposti, ottamalla toimistolta taksin tarkistamaan onko henkilö tavattavissa vai onko hautajaisissa tjsp...

    • Anonyymi

      Omalla kohdalla ovat joustaneet ja siirtäneet aikaa kertomalla syyn ja olemalla asiallinen.

    • Anonyymi

      Provoaloitus, yleensä infotilaisuuksiin ei tarvitse osallistua

      • Anonyymi

        Tuskin on provo. Info on pakollinen karenssin uhalla, jos kutsussa niin mainitaan. Ja hyvin usein on pakollinen, eli työnhaku on voimassa infon ajankohtaan asti. Riippuu, mistä työkkärin linjasta kyse. Mutta ainakin tuetun työllistymisen palvelun alkuinfo on yleensä pakollinen. Ne kutsut potää lukea tarkkaan, onko kutsu velvoittava vaiko ei. Niissä tehdään kyllä asia selväksi.


    • Anonyymi

      Vaihtoehtoja on kaksi...

      Ensimmäinen vaihtoehto on se, että ottaa yhteyttä työkkäriin, ja kertoo asiallisesti tilanteen, ja kohdalle sattuu mukava ja ymmärtäväinen virkailija, joka peruu kyseiseen infoon osallistumisen, ja varaa siihen uuden ajan myöhemmin. Ja asiassa ei ole mitään ongelmaa.

      Toinen vaihtoehto on se, että kohdalle sattuu vittumainen virkailija, joka ei suostu perumaan infoon osallistumista vedoten siihen, että ainoat hyväksyttävät syyt perua infon osallistuminen ovat terveydelliset tai työllistymiseen liittyvät syyt, siis sairastuminen, lapsen sairastuminen, työkeikka, tai työhaastattelu tms. Ja jos ei mene paikalle, tulee selvityspyyntö ja karenssi.

      Ei kannata uskoa, jos joku väittää, ettei infoon osallistuminen ole pakollista. Se on pakollista, jos kutsussa tavalla tai toisella niin mainitaan. Työkkärissä ollaan muuten hyvin tietoisia siitä, mihin aikaan Suomessa juhlitaan ylioppilaita. Näitä kutsuja näihin infoihin sattuukin sopivasti juuri silloin. Ehkä on vain sattumaa, ehkä ei, men ja tiedä.

      Sympatiat ovat ihan sinun puolellasi. Jos kohdalle ei satu mukavaa virkailijaa, niin suosittelen silti menemään sinne lakkiaisiin, ja ottamaan karenssin. Työkkäri ei voi viedä sinulta tuollaista ainutkertaista tilannetta elämässäsi, mitä kummilapsen lakkiaiset.

    • Anonyymi

      Työttömän tie käy kaiken maailman infojen kautta kohti ilmaistyön ihanaa autuutta. Taitonsa pääsee näyttämään palkkatuetussa työssä, työkokeilussa, tai kuntouttavassa työtoiminnassa. Ellei sitten satu löytämään oikeita palkkatöitä, tai pääse opiskelemaan. Jos on kyseessä tuetun työllistymisen palvelun info, niin se on väylä kohti monialaisen yhteispalvelun asiakkuutta, eli Typpiä. Pitävät tuolla tuetun työllistymisen linjalla hetken, ja siirtävät sitten Typpiin, jos on ollut työttömänä vuoden, tai yli.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4138
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      27
      3019
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2320
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1338
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      919
    6. 133
      901
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      822
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      766
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe