Jokaisella tulee olla oikeus mielipiteen ilmaisemiseen ilman ennakkosensuuria, sanoo kansanedustaja Mikko Kärnä.
Sopii Suomi 24:jään.
22
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Piispa Laajasalo on mies paikallaan piti pintansa vaikka pari papin ketaletta kieltäytyivät tapaamasta Halla-ahoa, leikkivät Jumalaa. Ihmisarvoa kunnioitettiin.
- Anonyymi
Suomi on jatkanut kahdenvälisiä neuvotteluita Irakin ja Somalian kanssa näiden maiden kansalaisten palauttamisesta. Vapaaehtoisen paluun vauhdittamiseksi paluuavustuksia korotettiin vuoden 2019 alussa hyödyketuen osalta. Hyödyketuki tarkoittaa erilaisia palveluita tai tarvikkeita, kuten avustamista asunnon vuokraamisessa tai oman yrityksen perustamisessa. Suomi maksaa tällä hetkellä jopa 5000 euroa vapaaehtoisesti kotiin lähteville.
Lähde: Migri, Sisäministeriö- Anonyymi
Aiemmat päättäjät ovat olleet aivottomia koska niitä ei nykyisin voi mitenkään perua.
- Anonyymi
UutisetKotimaan uutiset
Soldiers of Odinin jäsenet ja vastamielenosoittajat kärhämöivät Tampereella – neljä ulkopuolista otettu kiinni. Vale vale vale uutinen, kärhämöintiä EI odinin porukka aiheuttaneet.- Anonyymi
Europarlamenttiin pyrkii kymmeniä ihmisiä, jotka ovat saaneet viimeisen 15 vuoden aikana rikossyytteen, kirjoittaa Helsingin Sanomat.
Lehden selvityksen mukaan noin 12 prosenttia eurovaaliehdokkaista on ollut syytettynä rikoksesta vuosina 2004–2019. Samalla aikavälillä kaikista suomalaisista keskimäärin noin 15 prosenttia sai syytteen.
Perussuomalaisten ehdokkaista syyte on nostettu 25 prosenttia vastaan, mutta vihreiden ja RKP:n ehdokkaita ei ole ollut syytettynä rikoksista ollenkaan. Syytteen saaneista valtaosa eli 82 prosenttia oli miehiä.
Syytteet eivät vielä tarkoita, että ehdokas olisi syyllistynyt rikokseen.
V.Niinistö Hautala? - Anonyymi
Niinistö oli ajanut maaliskuun alussa 2013 Helsinki–Turku -moottoritiellä Paimiossa 139 kilometrin tuntinopeudella 100 km/h:n rajoitusalueella. Huhtikuussa 2013 Varsinais-Suomen käräjäoikeus tuomitsi Niinistön 18 päiväsakkoon.
Ministeri Niinistö nurkui autoveroaan – Sai myös mätkyt!
Veron kiertäjä lain rikkoja!
Heidi Hautala pahoittelee pimeän työn teettämistä - "Koen suurta häpeää"?!
(Ministerinä ollessaan!)
Tuomiot tuli!!! - Anonyymi
Kehitysministeri Heidi Hautala (vihr) myöntää maksaneensa pimeästi yhden oviremontin ja siivouksen, joka tapahtui hänen miesystävänsä kodissa.
- Anonyymi
Eilen oli televisiossa yksi viisas mies ja kolme vähemmän "viisasta"!
Toivottavasti ottivat opiksi neuvot,miten pitää suomessa toimia ja parantaa suomalaisten oloja!
Onneksi kuuntelivat,niinkuin "pyhäkoulupojat",kun "selkokielellä"sanottiin lyhyesti ja ytimekkäästi,missä mennään ja mitä pitää tehdä!
Ps.Kuka oli tämä viisas mies?- Anonyymi
Ensinmäinen kerta kun rouva H käyttäytyi asiallisesti jokaisen vieraan kohdalla yritti heti alussa Halla-Ahoa jyrsiä mutta Sipilä puolusti Halla-Ahoa ja siihen sitten loppui rouvan huono käytös.
- Anonyymi
Tyhmin oli Halla-aho. Huonoimmat ja kestämättömimmät perustelut. Muut olivat suorastaan ylikorrekteja laitaoikeistoa kohtaan.
- Anonyymi
Halla-aholla sana hallussa! Orpollakin tuli "jauhot" suuhun!
”Tämä Halla-ahon viisumiviittaus ei pidä paikkaansa. Kokoomus ei ole kannattanut viisumivapautta Venäjän kanssa. Joku kokoomuslainen toimija on näin voinut sanoa, mutta kokoomuksen linja se ei ole ollut milloinkaan”, Orpo sanoi.
Halla-aho tarkensi tämän jälkeen väitettään.
”En tiedä, oletko kuullut sellaisesta kokoomuspoliitikosta kuin Alexander Stubb, mutta hän vaati hyvin äänekkäästi viisumivapauden kiirehtimistä Venäjän kanssa. Sitten on Paavo Lipponen demareista, ja Antti Rinne itse asiassa vielä maaliskuussa 2014 vaati viisumivapautta Venäjän kanssa, kun Ukrainassa jo tapahtui.”!
Ottaako "pattiin"? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Halla-aholla sana hallussa! Orpollakin tuli "jauhot" suuhun!
”Tämä Halla-ahon viisumiviittaus ei pidä paikkaansa. Kokoomus ei ole kannattanut viisumivapautta Venäjän kanssa. Joku kokoomuslainen toimija on näin voinut sanoa, mutta kokoomuksen linja se ei ole ollut milloinkaan”, Orpo sanoi.
Halla-aho tarkensi tämän jälkeen väitettään.
”En tiedä, oletko kuullut sellaisesta kokoomuspoliitikosta kuin Alexander Stubb, mutta hän vaati hyvin äänekkäästi viisumivapauden kiirehtimistä Venäjän kanssa. Sitten on Paavo Lipponen demareista, ja Antti Rinne itse asiassa vielä maaliskuussa 2014 vaati viisumivapautta Venäjän kanssa, kun Ukrainassa jo tapahtui.”!
Ottaako "pattiin"?Kepulaiset myös ovat kaiken aikaa vonkuneet viisumivapautta ja varsinkin kemijärviläiset keput ja vasut ja kokoomus.
- Anonyymi
Äänestä perussuomalaisia,että ei käy niinkuin Ruotsissa?
Katsoitko euroviisuja?! - Anonyymi
Sentään yksi aloite on saanut olla ilman sensuuria heko hekoooo poistoja siinäkin varmaan ollut täällähän sallitaan jopa vainajan panettelu syykin siihen löytyy eihän Jätkä omia kirjoituksia poista.
- Anonyymi
UutisetKotimaan uutiset
Syytetyn asianajaja grillasi hovioikeudessa puoli tuntia - Antti Rinne: ”En muista mitään yksityiskohdista”
Eilen klo 11:50
Hallitusneuvottelija Antti Rinne kutsuttiin Rovaniemen hovioikeuteen todistamaan Kittilä-jupakassa.
Tuleva pääministeri ei muista mitään?! - Anonyymi
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/96eba969-415d-44d6-85f7-31976174537a
Monesti ammutaan tykillä kärpäsiä, ja toiset tekevät tiliä laillisesti muilla konsteilla.
Minkähän takia Sipilä halusi näppiensä alle valtionyhtiöiden hallinnan-
Eikös lehtitietojen mukaan Sipilä ole juuri tullut miljonääriksi veronmaksajien kustannuksella. Onko tuossa mies susi kampaan turkissa? - Anonyymi
Meillä on ihan omat Puuttinit Kemijärvellä. Tämäkin osataan paljon paremmin kuin muualla.
- Anonyymi
https://scontent-arn2-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/61485225_912933309044987_6478400103735361536_n.jpg?_nc_cat=107&_nc_ht=scontent-arn2-1.xx&oh=d637a058e5858171bd4a25bfe5931af1&oe=5D96E828
Monen sorttista pantaa,saa oikein valita asun mukaan!
Raita-panta vain puuttuu! - Anonyymi
Henkilöautojen sähköistämisestä puhutaan aivan liian toiveikkaasti ja aivan liian paljon. Tätä mieltä on Euroopan autoteollisuuden etuja valvovan järjestön (CLEPA) toimitusjohtaja Roberto Vavassori.
Vavassori muistutti tulevaisuuden autoilua pohtivassa seminaarissa Lontoossa, että Euroopassa on tällä hetkellä noin 300 miljoonaa autoa. Niistä 800 000 on sähköisiä.
– Vaikka jokainen Euroopassa rekisterissä oleva henkilöauto muuttuisi yhdessä yössä sähkökäyttöiseksi, se olisi koko maailman hiilidioksidipäästöissä vain olemattoman pieni korjausliike. Käytännössä tuo manööveri pudottaisi globaalia hiilidioksidin päästömäärää 0,4 prosenttia, muistutti Vavassori. - Anonyymi
Ministereiden valtiosihteereiden työ on hyväpalkkaista. Viime hallituskaudella pääministerin valtiosihteerinä toiminut Lehtomäki sai kuukausipalkkaa yli 12000 euroa ja myös hallitusryhmien omat valtiosihteerit yli 9000 euroa kuussa.
STT: Rinteen hallitus lähes nelinkertaistaa kovapalkkaisten poliittisten valtiosihteereiden lukumäärän – tienanneet yli 9000 e/kk?!
Pudonneet kansanedustajat palkitaan:"Hillotolpalla"!
Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1542505Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot971009- 64881
- 61764
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85680Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202658Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648