Ihmiskauppa on ihmisoikeuslaeissa kielletty. Miksi siis vuokratyöfirmat saavat harjoittaa käyt. katsoen ihmiskauppaa?
Koska yrityksillä raha on työllistämisen suurin este, ei ole millään tavalla perusteltua että yritykset maksavat jollekin toiselle firmalle saadakseen työntekijöitä. Ja nämä vuokratyöfirmat vetävät siivun välistä siitä rahasta jonka työntekijä saa palkkana. Työntekijä voisi saada enemmän palkkaa jos saisi suoraan työnantajalta palkan eikä vuokrafirmalta.
Työsopimusmuotojahan on olemassa joilla voi palkata henkilön suoraan firman listoille ilman vuokratyöfirmojakin.
Vuokraorjatyöfirmat ovat täysin tarpeettomia, pelkästään haitallinen ilmiö työelämässä jonka soisi häipyvän mitä pikimmin ei-toivottuna asiana työmarkkinoilta.
On syvä loukkaus työntekijöitä vastaan että ennemmin maksetaan jollekin orjia välittävälle firmalle kuin palkataan suoraan työpaikkaan tekijä niinkuin normaalisti ennenkin.
Olen yhden kerran ollut erään vuokratyöfirman listoilla ja en ole missään kokenut niin ylimielistä ja töykeää käytöstä kuin heidän haastattelussaan! Perkele, minä en sellaista hyvällä katsele!!
Vuokratyöfirmat kiellettävä ihmiskauppiaina
7
214
Vastaukset
- Anonyymi
Pistä puheluesto päälle noita soittoja tulee koko ajan
- Anonyymi
vuokratyöntekijät ovat sosialistisen työväenluokan ja järjästäytyneiden työläisten vihollisia
- Anonyymi
Vuokratyön tekijät eivät ole tahallaan heikentämässä vakiporukan työehtoja,työnantajat eivät ota yli 50 vuotiasta töihin mutta vuokrafirman kautta vielä pääsee.Vai pitäskö vakiporukan mielestä vanhempien työntekijöitten vaan olla sossupummina ja veronmaksajien elätettävänä.Eli käykää ennemmin niitten pomojen kimppuun jotka vuokramiehiä tilaavat ja vaatikaa ottamaan se vuokramies firman kirjoille.Vuokrapisnes on Työnantajien politiikkaa työporukoitten hajottamiseksi.Rahallisesti siinä ei ole mitään järkeä.Liittykää ammattiliittoon Loimaan kassa ei teidän asijoita aja.
- Anonyymi
miksi esim paperitehtaisiin ei oteta kortistosta väkeä?
- Anonyymi
Olen vakiduunari mutta ei mulla ole sen enempää sananvaltaa kuin vuokratyöntekijöilläkään esim. että kuka vakinaistetaan ja kuka laitetaan pois.
Vielä toistakymmentä vuotta sitten esimies oli kiinnostunut siitä miten oppipoika pärjää kun olin perehdyttäjänä. Nyt esimiehet istuu vaan pomojen kopissa kertomassa kalajuttuja toisilleen ja duunarilla ei ole sinne asiaa.
Vuokratyöntekijöissä on ollut tosi hyviä tyyppejä joiden olisi toivonut saavan vakipaikan mutta ei kun vaan laittoivat pois mikä harmittaa kun tilalle saattaa tulla sitten täyslaiskuri jonne jota ei kiinnosta muu kuin kännykän selailu, myöhästelevät jatkuvasti, ovat poissa ilmoittamatta, jne. ja eikun roikottavat työsuhdetta eivätkä lopeta, varmaan jonkun pomon sukulainen niin ei tarvitse tehdä mitään :/
- Anonyymi
Vuokratyö on Suomen syöpä ja vuokrafirmoja käyttävät firmat ovat samaa syöpäkasvainta ihan kaikki.
- Anonyymi
Vuokratyö itsellä oli onnenpotku. Sain valita missä tein töitä ja palkka selvästi tes:iä parempi. Puolentoista vuoden vuokratyön jälkeen sain heiltä vakituisen työpaikan. En kadu päivääkään.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.973998Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j973357Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1312668Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2492199Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m971981Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä1001893Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.211829- 1151673
Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?11331- 571255