Aloitan työt uudessa työpaikassa kesäkuussa, jonka takia minulle tulee 1,5 kuukauden pituinen palkaton ajanjakso. Olen siis aivan tuloton koko kesäkuun ajan ja saan ensimmäisen palkan uudessa työpaikassa vasta heinäkuun puolessa välissä (kesäkuun ajalta maksettu palkka), joka tarkoittaa sitä että joudun maksamaan vuokraa sekä pakollisia laskuja, vaikka minulla ei varsinaisesti ole mitään mistä maksaa.
Asun yksin ja minulla on hieman säästöjä. Mietinkin, että voisinko mahdollisesti saada kesäkuulle toimeentulotukea? En ole oikeutettu muihin tukiin tällä hetkellä ja olen ymmärtänyt, että toimeentulotukea voitaisiin mahdollisesti myöntää vastaavanlaisessa tilanteessa.
Kiitos jo etukäteen vastaajille!
Tuloton kuukausi - toimeentulotuki?
3
136
Vastaukset
- Anonyymi
No mieti nyt ihan itse saatko sellaiselta kuukaudelta sossurahoja jolloin olet töissä. Helvetin vatipäät. Kai nyt aikuisella ihmisellä on muutama lantti jemmassa juuri tällaisia tilanteita varten? Ylläripylläri sossuyhteiskunta on saanut aikaiseksi sen että ihan vittu kaikki pitäisi saada hoidettua yhteiskunnan piikkiin. Onnea vaan Suomi, tässä on tulevaisuutemme.
- Anonyymi
"Asun yksin ja minulla on hieman säästöjä."
Niin, mietipä itse. Sinähän saat kesäkuun palkan sitten heinäkuussa. Riittääkö säästösi elämiseen sinne asti? - Anonyymi
Maksa vuokra säästöillä. Pyydä kesäkuussa lankeaville laskuille myöhempää maksuaikaa. Elä säästäväisesti palkkapäivään saakka ja käytä luottokorttia välttämättömiin menoihin. Jos se ei riitä, käy pankissasi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse1084876Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1143972Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2133886Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202275Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575801987Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801386- 1371364
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1711361En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5851269- 531145