Missä voin tutkituttaa pääni ja saada siitä kirjallisen todistuksen? Ex vaimoni päätti että olen narsisti ja tunnevammainen. Hän kiivaasti hankkii todisteita kaikilta tutuiltani puoltamaan hänen kantaansa. Kaikki mitä sanon puoltaa hänen näkemystään siitä että olen narsisti. Samaa ongelmaa ei ole kenenkään muun kanssa. Hän on mielestään oikeassa koska olimme 10 vuotta yhdessä ja tuntee minut parhaiten. Ilmeisesti myös samassa ajassa seurustelemalla kanssani saa psykiatrin pätevyyden jotta voi tehdä tuollaisen diagnoosin. Ystävät jotka olen tuntenut pidempään eivät ole valittaneet samasta ongelmasta, ei työkaverit eikä nykyinen puolisokaan. En jaksa noita syytöksiä enää ja haluaisin asialle päätöksen, vaikkakin tutkimus näyttäisi että olen narsisti, kunhan asia selviää. Kuka näitä tekee virallisen lausunnon kanssa???
Olen narsisti koska ex vaimo niin päätti
7
268
Vastaukset
- Anonyymi
Jaaha, nostaako vaimo sitten valetukiaiset?
No älä ole herkkänahkainen. Miksi välittää ex-vaimon tempauksista. Eiköhän sellaiset, jotka sinut tuntevat tajua, että kyse on vain exän katkeruudesta.
Sinulla on omat kaverisi ja oma elämäsi. Keskity niihin.
Voit tietysti mennä juttelemaan psykiatrin kanssa, mutta hän ei pysty sinulle mitään todistusta antamaan. Itse asiassa narsismia ei ole edes hyväksytty kansainväliseen tautiluokitukseen.- Anonyymi
Hyvä ihminen, anna elämän jatkua. Älä ota exäsi toilailuja/sanomisia todesta. Hän on EX. Nyt on nyt.
Narsismia on vielä todella vaikeaa ellei jopa mahdoton määritellä. "Parhaimmat" narsistit onnistuvat kusettamaan asiantuntijoitakin. - Anonyymi
Narsistin on helppo tunnistaa itsensä. Jos et tunne olevasi, niin et ole. Oikeasti narsismi on vakava persoonallisuuden häiriö. Yleensä entistä kumppania kohtaan on vain välinpitämätön ja kyllästynyt. Sattuuhan se entiseen, kovastikin, jos rakasti oikeasti.
- Anonyymi
Narsisti ei kyllä valitettavasti tunnista omaa persoonallisuuden häiriötään ; se on yksi narsismin tunnusmerkki. Narsisimiin ei myöskään ole toimivaa hoitomuotoa saatikka lääkitystä. Myös diagnosointi on vähän niin ja näin. Onko kyse vain kieroutuneesta luonteesta vai jostain muusta.
Miksihän eksälläsi on niin kova tarve tunnistuttaa sinun narsistiksi. Sinun tosin ei kannata korvaasi lotkauttaa moiselle ennen kuin koet, että kyse alkaa olla mustamaalauksesta tai jopa kunnianloukkauksesta. Kukaan lääkäri ei tuollaisia diagnooseja tee, ei poissulje eikä tunnista.
JOs olisin sinä, ilmoittaisin eksälleni, etten halua olla missään yhteydessä koska hän käyttäytyy ikävästi ja jos tästä mustamaalauksesta aiheutuu sinulle ongelmia, ota virkavalta avuksesi. - Anonyymi
Narsisti ei tunnista itsestään mitään sellaista minkä kokee heikentävän omaa habitustaan. Hän on täydellinen, vika aina muissa, ei koskaan hänessä.
- Anonyymi
On todella ala-arvoista syytellä puolisoa, asiaa vähätellään mutta todellisuudessa siitä kärsii myös läheiset.
Parastapa on olla välittämättä kommenteista, mutta se ei poista sitä että on kerrottu epäily narsismista. Ystävien ja tukihenkilöiden ei pitäisi koskaan lähteä tukemaan tai nuoleskelemaan ihmistä joka yksipuolisesti syyllistää ex puolisoaan. Ei kukaan ulkopuolisen kykene todellisuudessa tietämään mitä perheissä tapahtuu tai on tapahtunut, ainoastaan silloin kun pariskunta yhdessä kertoo asioista on se totta.
Usein ¨hyvät¨ ystävät/tukihenkilöt/katkerat kohtalontoverit aiheuttavat suurimmat ongelmat, eroavien perheiden tilanteisiin. Syyllisiä on turha hakea jos ero tulee ja on lapsia, se ei lämmitä ketään. Ainoastaan narsisti haluaa syyllistää puolisoa erossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 753636
- 463202
Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?
Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle512391Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas3442011- 1401769
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161595Ikävöin sua
Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan131471Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?
Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?121289- 451214
Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!
Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii671130