Minkälaisia hommia tehdään Rajavartiolaitoksen miehistötehtävissä? Mitä työtehtäviä raja- ja merivartijat tekevät? Joutuuko kouluttamaan varusmiehiä tai muita sotilastehtäviä, kun ei oikein nappais sellanen... Olisi kiva, jos joku Rajavartiolaitoksessa työskentelevä tai tällaisen hyvin tunteva voisi valoittaa epätietoista nuorta.
Raja-/merivartija
Jorkki
103645
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kysymys kuuluukin että mikä sitten nappaa, tuskin mikään työ herkkua on. Tai jos tiedät niin älä kerro etteivät kaikki muut tule samoille apajille.
Rajavartijan ja merivartijan työ miehistöpuolella? En ole kumpaakaan mutta käsittääkseni palveluspaikka ratkaisee todella paljon, ajattele vaikka rajavartijaa lapin korvessa tai pienellä vartioasemalla: Varmaan partioi rajavyöhykkeellä ja vaatii hyvää fyysistä kuntoa. Entäpä rajavartija Hki-Vantaan lentoasemalla tai jossakin Vaalimaalla: varmaan katsoo passeja kopissa päivät pitkät, vaatii hyvää psyykkistä kuntoa.
Kuka määrää kenetkin mihin toimipaikkaan, en tiedä. Mutta eiköhän tuollakin päde sama kuin muillakin työpaikoilla: nuoret tekee paskaduunit ja vanhemmat jotain muuta.
Eiköhän tarkkoja työnkuvia löydy netistä tai työkkäristä. Tai jos vaikka soitat sinne missä niitä koulutetaan.
Palkat ei varmaan päätä huimaa, eläkeikä voi olla alhaisempikuin normaali duunarilla.
eipä voi helpommalla liksa lähteä kuin rajavartijan hommissa. porukkaa on pilvin pimein ja asunto, ruoka ym. edut sen kun jyllää. eikä tuo palkkakaan ole tätä nykyä enää mikään huono.
jos haluat ylihelppoa työtä, nuorena eläkkeelle eli n. 58 vuotiaana, halvan työsuhdeasunnon, halpaa sapuskaa 3 x päivässä ja pyssyn lonkalle, hakeudu hommiin. työkaverit saattaa olla osittain vähän yksinkertaisia, mutta edut ovat haittoja suuremmat. ja tämä kaikki on totta.
Miten hommiin hakeudutaan ja onko nitä tarjolla pilvin pimein?
Vaalimaalle ja Pääkaupunkiseudulle pääsee aika hyvin töihin. Tämä johtuu siitä, että näissä paikoissa ei yleensä viihdytä niin hyvin kuin pienemmillä asemilla.
Jos tahdot 'parempiin' hommiin esim. Pohjois-Karjalaan tai Lappiin, kannattaa käydä varusmiespalvelus kyseisissä paikoissa. Sinne on vaikeampi päästä ulkopuolelta, koska halukkaita on tulossa omista varusmiehistäkin.
Mutta jos pää kestää niin pk- seudulla pääsee ainkin firmaan sisälle. Voihan sitä yrittää sitten vaihtaa parempiin hommiin.
Miten tuonne rajavartiostoon pääsee töihin nykyisin (vaatimukset yms) ?
o
joo
Miten tuonne rajavartiostoon pääsee töihin nykyisin (vaatimukset yms) ?
Ihan aluksi kannattaa käyttää Googlea ;)
http://www.raja.fi/rmvk/haku_oppilaitokseen
Kannattaako nykyään hakea? Millaisille palkoille pääsee vaikkapa 10 palvelusvuoden jälkeen?