määräaikaisuuden loppuminen vai oma ero?

työnantajan kanssa sovittu 2 kuukauden määräaikainen työsopimus päättyy perjantaina 7.6 2019. työnantaja kysyi että jatkatko vielä työkohteen valmistumiseen asti johon menisi noin 2-3 viikkoa. sanoin että en. tähän työnantaja vastasi että jaa, miten sun työttömyyskorvaukset menee että kun lopetit kesken. kertoi että kun kerran on mahdollisuus jatkaa määräaikaista työtä. siis mitä vittua? kun kerran sovittiin määräaikainen sopimus jonka päättymispäivä on 7.6.2019. ja se työn jatkuminen alkaisi vasta maanantaina 10.6.2019. miten se voisi jatkua?!!! eikö sen työsuhteen päättymisen syy mikä tulee työtodistukseen pitäisi olla määräaikaisuuden päättyminen? kyse on pienestä 3 henkilön firmasta joten ehkä tämä isäntä ei varmaankaan kaikkea tiedä ja vähän hankala luonne mutta silti
10143
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Jos työnantaja haluaa sinut vielä töihin, niin sinun on suostuttava, vaikka olisi ollutkin määräaikainen.
Työstä kieltäytyminen vie korvaukset.

Oli minullakin määräaikainen sopimus 4kk, mutta se jatkuikin ilman turhia kyselyitä.

Äänestä

Määräaikainen on määräaikainen vaikka työnantaja yrittää kusettaa.

Äänestä

aloittaja tässä vielä. siis allekirjoitettu työsopimus on jossa työn kesto on 7.6.2019 saakka. eihän työnantaja voi suusta keksiä että jatkat vielä työn loppuun kun ei edes tiedä milloin kyseinen työ on valmis, onko se sitten viikko tai kaksi tai kolme...

Äänestä
  • Suostut jatkamaan, jos uusi sopimus alkaa 8.6. ja saat lisää liksaa. Työssä tienaa kumminkin paremmin kuin työttömänä.

    Määräaikainen työsopimus voidaan kestoajaltaan sitoa joko kalenteriaikaan, määrättyyn työsuoritukseen tai tiettyyn tapahtumaan. ...
    Määräaikainen työsopimus päättyy määräajan päättyessä tai sovitun työn valmistuessa... Jos työsopimuksen päättymisen ajankohta on vain työnantajan tiedossa, hänen on ilmoitettava työntekijälle työsopimuksen päättymisestä viipymättä päättymisajankohdan tultua hänen tietoonsa

    Lainaukset täältä
    https://www.tek.fi/fi/tyoelama/lakipalvelut/lakitieto/maaraaikainen-tyosopimus

    Äänestä

Uusi työsopimus 8.6 alkaen ja sillä sipuli.

Äänestä

Kyseisessä tapauksessa ei ole mitään epäselvyyttä. Työsopimus ja velvoitteet päättyy 7.6.2019 jos ei ole haluja jatkaa niin työntekijän pyynnöstä työnantajan on työtodistukseen merkittävä työsuhteen päättymisen syyksi määräaikaisuuden päättyminen eikä muuta. Jos työnantaja ei tähän suostu niin sitten yhteys työsuojeluun tai liittoon jos kuuluu. Ja jos kirjallinen sopimus löytyy missä päättymispäivä on merkittynä tuo 7.6.2019 niin siinä ei ole kenelläkään nokan koputtamista. Kuulostaa kyllä aika vittumaiselta työnantajalta enkä ihmettele jos ei ole halua jatkaa

Äänestä

Hmm... Onko sulla sitten jotain "parempaa tekemistä" kuin olla siinä työpaikassa?

No, pyydä nyt ensin työtodistus tästä nykyisestä määräaikaisesta johon siis merkitään päättymisen syyksi tämä määräaikaisuus. Sanot että kunhan olet todistuksen saanut niin palataan asiaan uuden sopparin osalta (jos siis yhtään kiinnostaa). Jos tämän nykyisen työsuhteen työtodistuksen saamisen suhteen on ongelmia niin tuskin kannattaa jatkaa!

TE-keskuksen suhteen sillä voi olla merkitystä että merkataanko uusi työsuhde alkamaan 8.6 vai 10.6, eli onko uusi soppari vai jatkuuko vanha - En tiedä mutta tsekkaa/selvitä.

Äänestä
  • todellakin on parempaa tekemistä kuin olla töissä sillä natsimulkulla!mieluummin työttömänä kun päivääkään ylimääräistä siinä puljussa

    Äänestä

Sun määräaikainen sopimus päättyy päivänä xx, joka on työsopimukseesi merkitty. Päättymisen syy on määräaikainen työsuhde. Jos haluatte jatkoa, tehkää uusi sopimus uudella määräajalla.

Sinun työnantajasi voi olla niin typerä, että kannattaa kysyä apua liitosta. Minulla oli asiallisempi työnantaja. Tarjosi jatkoa, mutta kieltäydyin. Ei vastustellut ja en saanut karenssia.

Määräaikainen ei voi olettaa työnsä jatkuvan, eikä työnantaja voi olettaa työntekijänsä jatkavan. Näin se homma menee, kun on määräaikainen työsuhde sovittu.

Äänestä

Miks nyt menit ylipäätänsä sinne jos et jaksa olla enää noin kolmea viikkoa?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

työnantajan kanssa sovittu 2 kuukauden määräaikainen työsopimus päättyy perjantaina 7.6 2019. työnantaja kysyi että jatkatko vielä työkohteen valmistumiseen asti johon menisi noin 2-3 viikkoa. sanoin että en. tähän työnantaja vastasi että jaa, miten sun työttömyyskorvaukset menee että kun lopetit kesken. kertoi että kun kerran on mahdollisuus jatkaa määräaikaista työtä. siis mitä vittua? kun kerran sovittiin määräaikainen sopimus jonka päättymispäivä on 7.6.2019. ja se työn jatkuminen alkaisi vasta maanantaina 10.6.2019. miten se voisi jatkua?!!! eikö sen työsuhteen päättymisen syy mikä tulee työtodistukseen pitäisi olla määräaikaisuuden päättyminen? kyse on pienestä 3 henkilön firmasta joten ehkä tämä isäntä ei varmaankaan kaikkea tiedä ja vähän hankala luonne mutta silti

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu