Tatuoinnit ja työnhaku

Anonyymi

Oisin tässä kysynyt kun olen menossa hakemaan sormiin tatuoinnin (ei rasistista yms pahaa) ja olisin kysynyt vaikuttaako se työnhakuun? Katsooko ihmiset viellä sitä pahana asiana että on tatuointeja, onko sinulla tullut esteitä tatuointien takia?

4

204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Riippuu paikasta, on paljon töitä mitkä jää saamatta sormitatuoiduilta. Perus suorittavaan työhön tuskin iso etöste, riippuu rekrytoijasta.

    • Anonyymi

      Jos minulle tulisi joku hakemaan töitä ja olisi tatuoinnit, niin en ottaisi palvelukseen.

      En ole varmasti ainoa työnantaja.

      Neuvon sinua, että et ota tatuointeja.

    • Anonyymi

      Älä ota tatuointeja, joita et voi peittää. Kukaan työnantaja ei halua palvelukseen vangin näköistä joka puolelta tatuointia ihmistä. Sinulta jää saamatta kaikki työt, joissa joudut olemaan esillä. Siivoojankaan työ ei ole varma. Pienemmissäkin ulkonäköseikoista jää työpaikka saamatta.

    • Anonyymi

      Työskentelen toimihenkilönä ja itselläni on molemmat kädet tatuoitu, mutta ne saa toki piiloon hihoilla. Ei ole koskaan jäänyt työpaikkaa saamatta tatuointien takia, mutta olen toki pitänyt ne piilossa haastattelussa sekä muutamien ensimmäisten työpäivien ajan. Näin olen ainakin itse välttynyt ennakkoluuloilta.

      Sormitatuoinnit on vaikea saada piiloon, mutta työnantajien suhtautuminen riippuu varmasti toki myös alasta. Muun muassa ravintola-alalla saatetaan olla paljon hyväksyvämpiä kuin esimerkiksi terveydenhoitoalalla.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      50
      3854
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3425
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      34
      2791
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2458
    5. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1879
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1809
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      185
      1766
    8. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      27
      1497
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      386
      1459
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1238
    Aihe