Tatuoinnit ja työnhaku

Anonyymi

Oisin tässä kysynyt kun olen menossa hakemaan sormiin tatuoinnin (ei rasistista yms pahaa) ja olisin kysynyt vaikuttaako se työnhakuun? Katsooko ihmiset viellä sitä pahana asiana että on tatuointeja, onko sinulla tullut esteitä tatuointien takia?

4

266

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Riippuu paikasta, on paljon töitä mitkä jää saamatta sormitatuoiduilta. Perus suorittavaan työhön tuskin iso etöste, riippuu rekrytoijasta.

    • Anonyymi

      Jos minulle tulisi joku hakemaan töitä ja olisi tatuoinnit, niin en ottaisi palvelukseen.

      En ole varmasti ainoa työnantaja.

      Neuvon sinua, että et ota tatuointeja.

    • Anonyymi

      Älä ota tatuointeja, joita et voi peittää. Kukaan työnantaja ei halua palvelukseen vangin näköistä joka puolelta tatuointia ihmistä. Sinulta jää saamatta kaikki työt, joissa joudut olemaan esillä. Siivoojankaan työ ei ole varma. Pienemmissäkin ulkonäköseikoista jää työpaikka saamatta.

    • Anonyymi

      Työskentelen toimihenkilönä ja itselläni on molemmat kädet tatuoitu, mutta ne saa toki piiloon hihoilla. Ei ole koskaan jäänyt työpaikkaa saamatta tatuointien takia, mutta olen toki pitänyt ne piilossa haastattelussa sekä muutamien ensimmäisten työpäivien ajan. Näin olen ainakin itse välttynyt ennakkoluuloilta.

      Sormitatuoinnit on vaikea saada piiloon, mutta työnantajien suhtautuminen riippuu varmasti toki myös alasta. Muun muassa ravintola-alalla saatetaan olla paljon hyväksyvämpiä kuin esimerkiksi terveydenhoitoalalla.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      113
      2396
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      37
      1433
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      640
      986
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      983
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      962
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      97
      868
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      865
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      700
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      696
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      686
    Aihe