Joitain kysymyksiä meikkauksesta ja tuotteista

Anonyymi

1) Mikä BB- tai CC-voide on hyvä hieman epäpuhtaalle/akneiholle?
Tarkoitus olisi käyttää sitä yksistään, ilman muuta meikkiä.
Matta-vaikutusta siinä ei tarvitse välttämättä olla, jos sekoittaa siihen mattavoidetta.

2) Miten meikata siististi sellaiset kohdat kasvoista, joihin meikki pakkautuu helposti? Itsellä nämä alueet ovat etenkin kulmien väli, leuka ja etenkin nenä ja nenänpielet. Meikkivoide pakkautuu näihin kohtiin ja etenkin nenänpielet näyttävät helposti sellaisilta "hiekkaisilta".
Sekoitan kasvoöljyä kevyeen kasvovoiteeseen ja mattavoiteeseen ja laitan sen meikinalusvoiteeksi. Tuhteja kasvovoiteita en voi käyttää, kun niistä tulee finnejä. Olen kokeillut levitykseen käsiä, meikkisientä ja sivellintä. Mattavoide on itselleni tarpeellinen, koska ihoni kiiltää/rasvoittuu muuten nopeasti, mutta olen myös valmis luopumaan mattavoiteesta, jos jokin muu tuote pitää ihon hyvin mattana ja jos tämä mattavoide osaltaan hankaloittaa meikkaamista.
Käytän myös mattapuuteria- sen kanssa ei ole ongelmaa, kun varovasti laittaa, mutta ei se yksin riitä pitämään ihoa mattana.

3) Ovatko meikin kiinnityssuihkeet toimivia; pitämään ihon mattana ja meikin paikoillaan? Mikä alle 20€ meikin kiinnityssuihkeista olisi paras mun iholle, jossa lievä akne ja joka kiiltelee aika helposti?
Kannattaako meikin kiinnityssuihke laittaa ennen meikkiä, sen jälkeen vai sekäettä?

4) Omaan ohuen silmänympärysihon ja silmänaluseni tummuvat helposti.
Olen ollut kiinnostunut aasialaisesta kosmetiikasta, joissa vaalentava vaikutus,
mutten tiedä niistä juurikaan. Osaisitteko suositella jotain tuotetta?
Onko sellaisia toimivia silmänympärystuotteita, jotka turvottaisivat vähän silmänympärysihoa, niin ettei tummuus näy niin hyvin?

0

100

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Tykkäsin rakas

        Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
        Suhteet
        35
        2136
      2. Hyvää iltaa!

        Mikä on päivän viisaus?
        Ikävä
        84
        1283
      3. Arvaa mitä mies

        Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
        Ikävä
        56
        1248
      4. Mies mä oon ihan helppo

        Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
        Ikävä
        32
        1172
      5. Olet onnellinen sinkku

        Näin se on nähtävä.
        Ikävä
        60
        1129
      6. Mies olen aika erakko nykyään

        Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
        Tunteet
        39
        864
      7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

        Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
        Maailman menoa
        121
        739
      8. Haittaako jos

        kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
        Ikävä
        27
        684
      9. Skenaario

        Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
        Sinkut
        55
        555
      10. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

        Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
        Yle
        20
        541
      Aihe