Porvari: Työn vastaanoton pitää olla aina kannattavaa (oikein), joten tukia on pienennettävä (väärin). Oikea toimenpide on palkkojen nosto, edes lähelle pohjoismaista tasoa.
Tällä palstalla on myös nähty näitä jotka valittavat että tukien saajat pärjäävät paremmin kuin työssä olevat? Jumalauta ajakaa asiaanne niin että palkat nousevat, ettemme jäisi koko ajan lisää jälkeen muita pohjoismaita.
Tällä palstalla on myös nähty näitä jotka valittavat että tukien saajat pärjäävät paremmin kuin työssä olevat? Jumalauta ajakaa asiaanne niin että palkat nousevat, ettemme jäisi koko ajan lisää jälkeen muita pohjoismaita.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Nostakaa vaan palkkoja, että menetetään loppukin kilpailukyky.
Miksei näy pienintäkään pohdintaa elämisen kustannusten alentamisesta?
Ensin vaikka pois kaavoittaja-arkkitehtilisä 5€/m2/kk asumisesta.
Toisaalta ei ihmiset viitsi vertailla hintoja. Kk-menot voisi helposti puolittaa
> Kk-menot voisi helposti puolittaa
IS näinä viikkoina uutisoi eräästä joka vaivautui syynäämään menojaan. Vaivattomasti löytyi kuusisataa euroa kuukaudessa säästökohdetta
Eikö ne juuri pohdi sitä, että pitäisikö halvat kaupan omat tuottemerkit kieltää lailla?
Miksei Ruotsi, Tanska tai Norja menetä kilpailikykyään palkkoja nostaessaan ja työläisten ostovoimaa kuluttamista lisäämällä, vaan ainoastaan Suomi?
Nostakaa vaan palkkoja, että menetetään loppukin kilpailukyky.
Sitä mieltä me porrrvarit olemme:
Outokumpu, Juha Rantanen, eläkkeelle 60 v., 530.000 € eläke vuodessa
Kemira, Harri kerminen, eläkkeelle 62 v., 460.000 € eläke vuodessa
Rautaruukki, Sakari Tamminen 60 v., 430.000 € eläke vuodessa
Gasum, Antero Jännes, eläkkeelle 60 v., 250.000 € eläke vuodessa
Itella, Jukka Alho, eläkkeelle 60 v., 250.000 € eläke vuodessa
Veikkaus, Risto Nieminen, eläkkeelle 63 v., 220.000 € eläke vuodessa
Kemijoki, Aimo Takala, eläkkeelle 60 v., 160.000 € eläke vuodessa
Kemira, Harri kerminen, eläkkeelle 62 v., 460.000 € eläke vuodessa
Rautaruukki, Sakari Tamminen 60 v., 430.000 € eläke vuodessa
Mikael Lilius tuleva eläke 540 000€ tämä tulee vain fortumista
Missä luuraa muitten SUURYHTIÖIDEN eläketiedot ???
Tässä näitä joitakin.
Työeläkeläisten huipulla ovat UPM:n Juha Niemelä (eläkettä 68 000€/kk), Jukka Härmälä (62 000€/kk) ja Sampon Jouko Leskinen (29 780€/kk). Viimeisen tiedon mukaan näille KÖYHILLE maksetaan lisäeläkettä tavallisten eläkeläisten rahoista ?? Kaverit ovat n. 60-v ja samaan aikaan vaativat rakennusmiesten oloa jopa 68-v asti ??????!!!!!
Jos Mikael Lilius eläisi vielä 25-vuotta = 13,5 - miljoonaa osinkotulot kokouspalkiot.
Jos näitä olisi kaikkiaan 2000 jeppeä = 27 - miljardia
MIKSI ELÄKERAHAT EI RIITÄ.....IHMETELLÄÄN !!!
Olikos tämä hallitusohjelmassa korjattavien joukossa?
http://jannekejo.puheenvuoro.uusisuomi.fi/266344-yksipuoluejarjestelma-suomen-kapitalistinen-talouskasvupuolue
Ei ole enää mitään eroa, opposition ja hallituksen välillä. Suomi on siirretty YKSIPUOLUEJÄRJESTELMÄÄN, jossa ökyrikkaat veroparatiisijoittajat, jotka eivät enää edes, ole Suomen kansalaisia, sanelevat miten täällä eletään ja ketkä saavat elää.
Köyhimmille valehdellaan härskisti, ennen vaaleja, että saadaan heidät almujen toivossa, houkuteltua äänestämään ja heti kun äänet on napattu, alkaa eduskunnan ylimielinen itsekehu ja lupausten unohtaminen.
Jopa Vasemmisto, tarjoilee Hurstin kuvaa Teekutsuilta, vastaukseksi KÖYHYYSELÄKELÄISILLE LUVATTUUN 1000€/KK MINIMELÄKE-VAATIMUKSIIN.
Veroparatiisisijoittajien viihdekeskus Yleisradio, uutisoi Suomen kansalaisista "YLEISÖNÄ". Yleisöksi meitä nimitteli, myös uuden, maailman äärioikeistolaisimman vasemmistohallituksen pääministeri Rinne.
Käyttämällä "yleisö" nimitystä - päättäjät ja valemedia-Yle, etäännyttävät meidät päätöksenteosta ja oikeuksistamme, joita ei käytännössä, viideosalle suomalaisista, enää ole.
http://yle.fi/uutiset/3-9385580
Nuo veroparatiisiherrat, ovat myös maanpetoksellisten hyökkäyshävittäjä-suunnitelmien takana.
Eläkeyhtiöiden rahoilla, ovat rakennelleet palatsejaan, ympäri maailman, ökyhotelleja, lomalentoyhtiöitä, ym.
Rahoilla joilla piti turvata, kunnolliset sairaus- ja kansaneläkkeet, jokaiselle Suomen kansalaiselle.
SE 1000€/KK MINIMIELÄKKEIKSI, on halpa hinta demokratiasta, eikä riitä edes köyhyysrajan yläpuolelle, mutta on vähintä, mitä kohta on oltava, tai loppui äänestäminen. Ei ole mitään velvollisuutta enää äänestää, ellei lupauksia edes yritetä pitää.
Uusi hallitus kehuu itseään, ja toisiaan, kuten Yle on viime vuodet tehnyt - ei mitään eroa edelliseen äärioikeistohallitukseen.
Juuri noin. Pitkäaikaistyöttömänä saan almuja ~490€/kk vuokran ja sähkön jälkeen.
Jos jostain hanttihommasta jäisi kulujen jälkeen käteen 800€ niin kannattaisiko töihin mennä?
Ei, tuo 800€ ostovoimana on silti mitättömän pieni raha.
Vaikka tulonsiirtoja laskettaisiin ja lakurahaa kelalta saisi 300€/kk niin siltikään tuo 800€/kk ei kannata. Onhan siinä toki 500€ ero mutta siltikin ei muuta asiaa palkka olisi liian pieni jotta pakertaminen kannataisi.
Holtitonta rahankäyttöä suosittelee punikkitätien "viitebudjetti"
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15465322/sossutukiraakyjille-tukea-yliopistopunikeilta
IS:n mukaan 20 tonnia kertyi jollekin joka alkoi tarkkailla menojaan
Missä sinä "punikkeja" olet näkevinäsi, aiheuttaako veroparatiisi-äärioikeistolaisuus harhoja.
Suomessa ei mitään "kommunismia" ole ollut koskaan, eikä tule olemaan, mutta ainut keino saada mitään ihmis- ja kansalaisoikeuksia, alkaa olla SKP:n äänestämisessä, tulevissa vaaleissa.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16325328/hallituksen-irtisanouduttava-veroparatiisi-mehilaisen-quotmielenterveysstrategiaquot-ym-rahastushankkeista
http://yle.fi/uutiset/3-9385580
https://www.skp.fi/blogit/seppo-ruotsalainen/mielenosoituksen-aika-el-kerahastot-unohtavat-el-kel-iset
Eduskunnan yksipuoluejärjestelmä ja veroparatiisi-terroristijärjestö "business finland" - jakamassa Suomen valtion / kansalaisten varallisuudet, itselleen, lähipiireilleen pörssikeinotteluun veroparatiiseissa.
Mediat, supo ja poliisi, ministeriöt ym viranomaiset, etuuksineen ja palkkoineen, mukana korruptiossa, joten tiedonvälitystä ei ole, eikä tule.
https://finnwatch.org/fi/blogi/726-koronatuet-ovat-vain-kirsikka-kakussa
Itse kannatan kokoomuslaisten avointa tappamista.