Kirkaslasi Pesupalvelu Oy, 2467820-3

Anonyymi

Hei!
Varoituksena yleisesti kaikille, jotka pohtivat Helsinkiin kesäksi muuttamista pohjoisemmasta, kesätöihin tai ehkä jopa Kirkaslasille. (ÄLÄ MENE KIRKASLASILLE!!)
Älytöntä meininkiä, firmaan rekrytoidaan noin 45 työntekijää, joista jo ensimmäisellä työviikolla 5 ja seuraavan viikon alussa 3 saivat potkut, eli irtisanomispaperin ilman järkevää syytä. (itse irtisanomislomaketta täytyi itse työnantajalta kysyä, kysymättä sitä ei varmaan edes saisi)
Syynä saattoi olla se, että oli esimerkiksi maininnut tai ainoastaan KYSYNYT työnantajalta tai työnjohtajalta jostakin työssä olevasta puutteesta, esimerkkinä työturvallisuus.
Työturvallisuus on huolestuttavalla tasolla, työturvallisuuslakia (738/2002) ja valtioneuvoston asetusta rakennustyömaan turvallisuudesta (92/57/ETY; EYVL N:o L 245, 26.8.1992; s. 6-22) on rikottu.
Kerro kokemuksiasi palvelusta tai työntekijän näkökulmasta, sekä hyviä että huonoja!

2

4018

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Yritys ei taida enää olla olemassa. Ainakaan eivät saapuneet sovittuna aikana paikalle töitä tekemään. Nettisivuilla esiintyy ihmisiä, jotka ovat jo lähteneet koko yrityksestä. Yksikään kontaktinumero ei vastaa. Outo henkilö tuo sarjayrittäjä Hannu Similä.

    • Anonyymi

      kirkaslasi on paskin yritys tässä maassa. olin tuona 2019 kesänä pesemässä ja todistin näitä iritsanomisia. en kuitenkaan uskaltanut ottaa sitä puheeksi työnantajan kanssa koska tämä nim om hannu similä oli niin ankea tyyppi etten sitä miestä halunnut suututtaa. meillä myös teetettiin välillä 12-tuntisia työpäiviä yömyöhään ilman kunnon korvauksia. lisäksi kesän alussa puhuttiin urakkabonuksista, mutta kysyttäessäkään meille ei kerrottu miten niitä bonuksia olisi mahdollista saada. hienot työvaatteet on firman ainut positiivinen asia paitsi että nekin on tuskallisen kuumat 30-asteen helteellä. todella vastuuton yritys, älkää missään nimessä antako kannatusta tälle firmalle. terveisin ex-työntekijä nyk onnellisempi ihminen

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      262
      4606
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      132
      3003
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      43
      2776
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      75
      1749
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1604
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1493
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      58
      1351
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1245
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1129
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      212
      1128
    Aihe