Olkapääkipu

JKk

Heippa vain. Minulla sattui viikko sitten pelissä iskiessä olkapäähän ja se on vieläkin kipeä. Aluksi en saanut kättä ylös ollenkaan. Jomotuskipu on aikalainen vieläkin ja varsinkin yöllä ei löydy hyvää asentoa, kun olkapää on kipeä. Meneekö kipu itsestään ohi vai pitääkö käydä lääkärissä.

3

7121

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • harri

      mulla on ollut sama vaiva syksystä lähtien.se on niitä tyypilisiä ahdasolkapää vaivoja luulisin!.mulle laitettiin just viime viikolla kortisonia siihen.ja olen treenannut sitä ohjeitten mukaan,se onkin nyt parempi.katsos googlesta kiertäjänkalvosin tai olkapäähän liittyviä juttuja.sieltä löysin käsipaino treeni ohjeen.se perustuu siihen että viereiset lihakset voimistuu ja liikerataa saa pikkuhiljaa paikalleen esim lyödessä palloa.minulla esim suoralla kädellä lyötäessä sattui aivan hemmetisi viellä vikko sitten.mutta muuten käsitoimii hyvin.lääkäri sanoi että jos ei ole mennyt näillä konsteilla ohi toukokuuhun mennessä niin sitten tähystys.ois kiva saada kunnolla kuntoon että vois lyödä palloa kovaa,nyt vaan keveymmein .

    • make

      Mulla viime vuoden tammikuusta tämän vuoden alkuun oli sama vaiva. Kesällä hieman helpotti kun harvakseltaan biitsiä vaan lätki. Kuulemma sitkeä tulehdus, muutaman kerran kortisonia siihen sain, tulehduslääkkeitä ja lepoa. Nyt on kyllä paljon parempi. toisaalta olen vähän sitä säästellyt. Lämmittelyssä vielä vähän kipuilee, mutta lämmettyään ei ole nyt vaivannut, ja yötkin oon saanu nukuttua.
      Ahtautta kuulemma on. Korjauksena vois olla joku jyrsiminen, mutta ei lekuri sitä suinpäin suositellu, ku ei kuitenkaan oo kyse maajoukkuehakkurista ;)

    • ilman puukkoakin paranee

      Joskus olkapää kipuillut - kansanomaisesti ns. voimasuoni putoaa, olkapään jänteellä on oma "kolonsa", jossa sen pitäisi kulkea, kun jänne luiskahtaa pois paikoiltaan käden nostaminen suorana sivulle sattuuu s..nasti, eikä syöttäminen saati hyökkäyslyönti tahdo onnistua. Kansanparantajat osaa laittaa voimasuonen paikalleen, ei tarvi kortisonia eikä valkotakkisia. Suosittelen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      113
      2341
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      31
      1192
    3. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      963
    4. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      942
    5. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      614
      916
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      855
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      85
      790
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      680
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      676
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      666
    Aihe