Oksettavaa kun parikymppiset jo menee naimisiin ja hankkii lapsia

Se on ihan liian aikaista! Sitten ottavat lainoja autonromujen hankkimiseen etc. Nelikymppisinä ovat sitten jo ihan raatoja ja pettymysten polttamia.

Tältäkin palstalta monet voivat todistaa todeksi tämän. Ovat hankkineet lapsia nuorina ja nelikymppisinä ovat nyt ihan reporankoja ja kyynistyneitä ja pettymysten polttamia.
1254
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Kuulehan joskus meidän mummujen aikaan...1900 luvun alussa ja vuosikymmenet eteenpäinkin, oli ihan tavallista mennä heti naismisiin ja tehdä perhe, kun kynnelle kykeni. :)

Hyvin nuorena. Nykyään useammat lykkää sitä keski-ikään mikä ennen tapahtui hädin tuskin täysi-ikäisenä. :D

Äänestä
  • Ja jotkut lykkää sitä ennen mullan alta horsmaa..

    1Äänestä

Jotkut nuoret saavat työpaikan ja ottavat heti asuntolainaa, autolainaa ja kaikkea ja sitten tulee konkurssi ja potkut töistä ja laina pitää maksaa , menee asunto alta hetija sitten elävät pelkällä velalla. Kavrit ja monet tutut tehneet niin, luulevat että elämä on helppoa kun pankista saa rahaa satoja tuhansia mutta silloin vasta ne ongelmat alkaa. Asuin vanhempieni luona 27 vuotiaaksi asti, tienasin rahaa omaa asunto varten säästin ja 29 vuotiaana ostin velattoman asunnon eli en ottanut lainaa. Helpompaa kun ei ole velkaa eikä tarvii pelätä kun tulee potkut töistä että asunto tarvii myydä.

Äänestä
  • Niin kaikki, eivät voi asua vanhempien nurkissa 27v asti. No mikään ei ole elämässä varmaa ja riskejä otettava, jos jotain meinaa saada. Mielummin, sitä maksaa itselle, kuin maksella kiskuri vuokria, ainakin pääkaupunki seudulla.

    Äänestä

Jaa.

Mua ei oksettanut edes kissanripulit vessan lattialla.

Mutta me ollaan silleen erilailla herkkiä..

Äänestä

Seksikkäät yh-mammat ovat parhaita.

Äänestä

Avioliitot ei kestä kovin pitkään. Ei kannata mennä naimisiin alle 35 vuotiaana.

Äänestä
  • Ehkäpä niin. Voi olla että 35v on elämä muutenkin ohi. Kyllä silläkin on väliä, että valitsee oikein. Moderni aika on luokattoman vaikea todellisten arvojen kehittämiseen. Vahvat ihmiset ovat harvassa. Moni menee parvissa.

    Äänestä

Nuorena virtsa väännettävä.

1Äänestä

Minusta se on hienoa jos siinä on kaksi neitseellistä kohdannut ja päätyneet parisuhteeseen jo parikymppisenä.. Mitähän oma elämäni olisi mikäli se parisuhde olisi löytynyt jo tuolloin. hmm hmm.

Nykyään minua ei saisi enää avioliittoon, eikä isukiksi, vaikka haluaisinkin parisuhteen ja sitoutua.

Äänestä
  • Vannomatta paras 😃

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Vannomatta paras 😃

    No joo siinä mielessä vannomatta, että eihän se lapsi aina kysy lupaa tullakseen...
    Se on sitten eriasia, että kuinka paljon noissa ihmisten ns. vahinkoraskauksissa naisilla on itsellään ollut näppinsä pelissä...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Se on ihan liian aikaista! Sitten ottavat lainoja autonromujen hankkimiseen etc. Nelikymppisinä ovat sitten jo ihan raatoja ja pettymysten polttamia.

Tältäkin palstalta monet voivat todistaa todeksi tämän. Ovat hankkineet lapsia nuorina ja nelikymppisinä ovat nyt ihan reporankoja ja kyynistyneitä ja pettymysten polttamia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu