Miten saisin vanhemmat suostumaan kielikoruun?

Anonyymi

Hei! Haluaisin kielikorun mutta en tiedä miten saan vanhemmat suostumaan siihen?
Nyt ne on aika tiukasti sitä mieltä että ei mutta haluaisin sen synttärilahjaksi tai joululahjaksi kun olen joulukuussa syntynyt. Voisitteko te ehdotella jotain miten saisin suostumaan?

Kiitos jos vastaisitte

4

162

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ainiin lisäyksenä olen halunnut kielikorun jo vuoden suunninpiirtein tai kiinnostuin siitä melkein vuosi sitten

    • Anonyymi

      Höh!

      Sairasta hankkia joku kielikoru!

      Hyvä että sulla on fiksut vanhemmat jotka panevat topin sellaiselle hölmöydelle!
      Keksi joku kiva ja "järkevä"= normaali harrastus ja unohda tuollaiset hoopot (sorry) mietteet.

      Elämä on niin rikasta, elä sementoidu tuollaiseen kummalliseen.

      Ymmärrä että ajattelen sinun parastasi, - kuten omat vanhempasikin!

    • Anonyymi

      Keskustele asiasta vanhempiesi kanssa kuin aikuiset haluaa sinun keskustelevan. Perustele asia, perusteluksi ei kelpaa ”kun kaikilla muillakin on”. Älä kiukuttele tai huuda. Vetoa myös kuinka käyttäytymisesi on aikuistunut. Kerro, että olet korua himoinnut jo yli vuoden ja jos joskus et enää korua haluakkaan, sen saa pois. Jos puhe tulee riskeistä kerro että olet niitä selvitellyt. Osoita että olet tehnyt tutkimusta myös lävistysliikkeistä (hinnat, ammattitaito, kokemukset..), osoita myös, että olet selvitellyt useista lähteistä hoito oppaita miten hoidat lävistystä JOS sen saat. Kuuntele myös vanhempiesi perustelut jos vastaus on ei ja vastaa heidän huoliinsa asiasta. Jos vastaus on suora ei, pyydä kuitenkin perusteluja ja pyydä keskustelua asiasta.

    • Anonyymi

      Odota, että olet aikuinen, ei tarvi kysellä keltään ja ehkä sillon myös jo järkeä sen verran, ettet ota sitä.

    Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      121
      2243
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      56
      2176
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1865
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      7
      1407
    5. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      77
      1395
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      94
      1377
    7. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1161
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1150
    9. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      62
      1123
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      68
      989
    Aihe