https://www.youtube.com/watch?v=XwIT9mmkepg
Helsingin sanomissa oli kahden sivun juttu, jossa haastateltiin arkkipiispaa lähinnä case pappi Toiviaisesta.
Silmiinpistävää tässä haastattelussa oli, että hän väitti laittomasti maassa olevia hädänalaisiksi ja se, että hän ei mitenkään moittinut pappi Toiviaisen törkeäksi luonnehdittavaa käytöstä.
Mielestäni juuri pappi Toiviaisen törkeä käytös oli se syy, miksi häntä haukuttiin netissä ja aika paksulta kuulostaa väite, että laittomasti maassa olisivat hädänalaisia. Suomen lepsu maahanmuuttopolitiikka, ei takuulla jättäisi oikeasti hädänalaisille tarjoamatta oleskelulupaa tai turvapaikkaa.
Kysymys kuuluukin, onko arkkipiispa vapaamuurari? Yksisilmäinen suosiminen Toiviaisen tapauksessa sekä massamaahanmuuton kannattaminen viittaavat vahvasti siihen suuntaan. Lisäksi vapaamuurarit tunnetusti pyrkivät ottamaan käsiinsä kaikki merkittävät virat eri uskontokuntien sisällä.
Onko arkkipiispa vapaamuurari?
16
220
Vastaukset
Suurimman avun tarpeessa ovat kylmäsydämiset ja itsekkäät muotoluterilaiset.
He eivät itse tunnista synkkää hätäänsä eivätkä osaa hakea apua näköalattomuuteensa.
Mainitsemasi artikkeli oli hyvä. Siinä ei keskitytty Toiviaiseen. Linkkiäsi en avannut.›Mainitsemasi artikkeli oli hyvä. Siinä ei keskitytty Toiviaiseen. Linkkiäsi en avannut.
Kyllä. Ei. En minäkään. 👍🏻
- Anonyymi
Sananl.19:5 Väärä todistaja ei jää rankaisematta, ja joka valhetta puhuu, se ei pelastu. Sananl.21:28
- Anonyymi
Kaunis ajatus, mutta käytännössä usein valehtelijat jäävät rankaisematta.
- Anonyymi
Avun tarpeessa olevat ovat pakolaisleireillä.
- Anonyymi
Arkkipiispojen keskuudessa näyttää olevan vapaamuurariuttakin. Ainakin John Vikström oli vapaamuurari.
Arkkip. John Vikström paljastui vapaamuurariksi
https://keskustelu.suomi24.fi/t/14531906/arkkip--john-vikstrom-paljastui-vapaamuurariksi
Turussa on Sinitaivassali niminen seurakunta, joka toimii entisessä vapaamuurariloosissa ja jonka on perustanut vapaamuurarit. Nykyään sen johtopaikoilla on myös paljon oddfellows salaseuran jäseniä. Ko. salaseuran voi rinnastaa vapaamuurareihin. Sen sanotaan olevan vapaamuurarien 1. divisioona, niiden pimeyden palvojien temppeli, jonka siviiliansiot eivät riitä vapaamuurariloosiin liittymiseksi.
Turun Sinitaivassali, vapaamuurarien pesä
https://keskustelu.suomi24.fi/t/14506676/turun-sinitaivassali-vapaamuurarien-pesa- Anonyymi
Mielenkiintoista.
- Anonyymi
kirkossa on harrastettu jo pitkään esoteerisiä oppeja jotka on sisar oppi loosilaisuuteen,
- Anonyymi
Katolisen kirkon julkaiseman raportin mukaan Kristuksen legioonan 33 pappia on hyväksikäyttänyt ainakin 175 lasta sen jälkeen, kun veljeskunta perustettiin vuonna 1941.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000006352548.html
Seinäjoen Lakeuden ristissä kokoontuu Vapaamuurarit oletettavasti koko kirkko saarnaa viranhalitijan läksyä tottelemisesta. ja viranhaltijan tahtoon alistumiseta onhan poliisit ainakin vapaamuurareita päällystöltään ja koulutettuja käymään kansaansa vastaan ylemmän veljen suojaksi. Näitä näkyy uutisisissa päivittäin pitkin euroopan unionia. Anonyymi kirjoitti:
Katolisen kirkon julkaiseman raportin mukaan Kristuksen legioonan 33 pappia on hyväksikäyttänyt ainakin 175 lasta sen jälkeen, kun veljeskunta perustettiin vuonna 1941.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000006352548.html
Seinäjoen Lakeuden ristissä kokoontuu Vapaamuurarit oletettavasti koko kirkko saarnaa viranhalitijan läksyä tottelemisesta. ja viranhaltijan tahtoon alistumiseta onhan poliisit ainakin vapaamuurareita päällystöltään ja koulutettuja käymään kansaansa vastaan ylemmän veljen suojaksi. Näitä näkyy uutisisissa päivittäin pitkin euroopan unionia.Nyt ei oikein auennut, että mitä ihmeen tekemistä tuolla Saatanan legioonaan liittyvällä uutisella on Lakeuden Ristin kanssa? Ehkä joku muu ymmärsi.
Onko aloittaja tahallisesti harhaan johdattaja? Katalasti vielä määrättyä uskontoa hyväksi käyttäen? Ei kerro paljon aloittajan hyvästä eettisestä ominaisuudesta.
Eikös Luoma ollut teijän fundislössin ehokas arkkipiispavaaleissa joten turpa rullalle ja rulla taskuun. Nyt mennään Luoman pillin mukkaan ja hyvä niin.
- Anonyymi
Yhä menemme Herramme Jeesuksen tahdon ja käskyjen mukaan. Ei Rooman ja inkvition hirmutkaan estäneet uskovia niin ei myöskään yksi Luoma.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yhä menemme Herramme Jeesuksen tahdon ja käskyjen mukaan. Ei Rooman ja inkvition hirmutkaan estäneet uskovia niin ei myöskään yksi Luoma.
Hänkin on Luojan Luoma.
:)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1216020- 292110
- 1771942
Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.661114Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101113Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä24997- 73987
Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,24892Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty42887Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla
Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I12755