keitäs tuolla muonion aa-kerhossa käy

Anonyymi

aivan mielenkiinnosta haluaisin sisäpiiriläiseltä kuulla. kehtaakhan sinne ees mennä, ko heti joku alkaa juoruahman pitkin kyliä?

10

502

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tervetuloa vain,... jos sinulla on ongelma alkoholin, tai muun päihdyttävän aineen kanssa. Meistä siellä kävijöistä ei tietääkseni kukaan juorua, mutta silti uskoisin kaikkien asiasta kiinnostuneiden tietävän ketä siellä käy? Minusta itsensä hoitaminen ei ole läheskään niin hävettävää, kuin kännissä örveltäminen, vai onko? Olen itse käynyt AA:ssa melkoisen kauan ja pysynyt raittiina koko ajan, elämäni on myös muuttunut huomattavasti paremmaksi, helpommaksi ja mukavammaksi. Tule käymään,... jos haluat sitten kuitenkin takaisin "kentälle" niin nopeastihan se käy. Me olemme vain päivän kerrallaan raittiina, että mitään kummallisempia raittiuslupauksia ei tarvitse tehdä, eikä oikeastaan mitään muitakaan lupauksia.

    • Anonyymi

      noh, tässä on se, että maine ei oikhein kestä kärsiä. en milhään kehtaa tulla, jos sieltä jutut alkaa kiertähmän. eihän siinä kai sais mithän hävettävvää olla jos ittensä haluaa hoitaa kunthoon mutta jotenki, kauhean korkea kynnys tulla, vaikka voishan siitä apuaki olla. olen tässä jo aikani ollu melkonen kaappijuoppo, että yllätyksenä taitas tulla sitte sielä olijoillekki, ketä nyt sielä sattuu olehmanki...

    • Anonyymi

      En usko, että me yllätyttäisi enää mistään, että TERVETULOA vain! Meitä ei hirveän montaa ole ja lisä ei todella pahaa tekisi. En tunne ketään jonka elämä olisi AA:n vuoksi mennyt huonompaan suuntaan, tuskin menisi sinunkaan?

      Käy tutustumassa paikkaan ja meihin ja päätä sitten jäätkö, vai et. Mitään ns. velvollisuuksia meillä ei ole, on vapaus tulla ja mennä.

    • Anonyymi

      Tervehdys vielä AA:han mahdollisesti tulija.
      Voit laittaa minulle S:postia: [email protected] Laitan sinulle sitten puhelinnumeroni, jos haluat jutella enemmän tästä aiheesta?

    • Anonyymi

      Kyselijälle sen verran sanon, että Muonio on sen verran pieni kylä, että kyllä siellä tiedetään sinun juoppottelustasi ihan riittävästi. Nyt voisit kokeilla miltä tuntuu, kun kaikki tietävät riittävästi raittiudestasi. Mene siis AA-kerhoon, hyvä mies!
      Voin kokemuksesta kertoa, että niillä tuntemuksilla on ero kuin yöllä ja päivällä!

      • Anonyymi

        En ole mies, olen nuoremmanpuoleinen nainen. Tämänki tähen on vaikea tulla , sitä koskhan tiiä, ko joku saapi päähänsä alkaa juoruamhan , mainehan siinä menis. Mutta kiitos teän kommenteista, mie vielä kerrään rohkeutta , jos mie vielä sinne uskallan .


      • Anonyymi kirjoitti:

        En ole mies, olen nuoremmanpuoleinen nainen. Tämänki tähen on vaikea tulla , sitä koskhan tiiä, ko joku saapi päähänsä alkaa juoruamhan , mainehan siinä menis. Mutta kiitos teän kommenteista, mie vielä kerrään rohkeutta , jos mie vielä sinne uskallan .

        Tervetuloa vain, keskiviikkona olisi taas ryhmä koossa, suunnilleen 18.30 voi jo tulla.


    • Anonyymi

      Ketä Muonion AA-kerhossa käy? Minäpä kerron muutamia asioita ko. paikasta. Ensinnäkään se ei ole kerho, vaan AA-ryhmä, kerhoilua ei AA missään tapauksessa ole. Siellä ei käydä "harrastamassa" raittiutta, vaan ollaan oikeasti raittiina ja kehitytään siinä ohessa toivon mukaan parempaan suuntaan, pelkkä raittius kun ei riitä. Raittiina ollaan vain tämä päivä kerrallaan, väitän, että siihen pystyy jokainen, joka vain haluaa. Emme tee raittiuslupauksia, emme maksa jäsenmaksuja, ei ole jäsenluetteloita, jne. Meillä ei myöskään ole johtajia, kukaan ei voi antaa kenellekään minkäänlaisia määräyksiä, ketään ei voida edes erottaa ryhmästä. Kaikki perustuu vapaaehtoisuuteen, jopa käyntien tiheys. Juomaan voi lähteä koska tahansa ja takaisin pääsee, kun vain tulee. Emme moralisoi juomassa käyneitä, paremminkin päin vastoin, koskaan ei tiedä kenen vuoro on seuraavaksi! Lopuksi sanoisin, että jos juominen ei tunnu enää hauskalta, niin AA- ryhmää voisi kokeilla, jos sekään ei tunnu kivalta, niin sitten vain takaisin juomaan. Perustotuushan on, että raittiiksi tullaan vain juomalla riittävästi, harrastelijamaisella tissuttelulla on turhaa edes yrittää,... sanoisin...

    • Anonyymi

      Fiksusti kirjoitettu. Luulen että suurin osa ihmisistä ei tuomitse AA:ssa kävijöitä. Päinvastoin, nostavat hattua näille jotka hakevat apua.

    • Anonyymi

      En ole kuullut kenenkään tuominneen AA- ryhmässä käynyttä.

      Tule hyvä ystävä tänne, jos yhtään tuntuu siltä. Ei sinun tarvitse edes olla alkoholisti, Riittää, että haluat tulla käymään täällä. Meillä on ollut ihan jokapäiväisiä tissuttelijoitakin, jotka ovat halunneet lopettaa, Joillakin se lopettaminen onnistuu ja jotkut voivat yrittää myöhemmin.

      Tule käymään. Täällä voi olla tuttujakin, mutta näistä ympyröistä emme tunne toisiamme ulkopuolella.

      Toki vanhat kaverit tunnetaan niinkuin ennenkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      236
      4600
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      76
      3035
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2463
    4. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1767
    5. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      25
      1613
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      78
      1439
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      85
      1285
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      143
      965
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      938
    10. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      894
    Aihe