Aika vaihtaa työpaikkaa?

Anonyymi

Kyseessä iso kansainvälinen firma, jossa olen töissä.
Muutama vuosi sitten työ oli mielekästä, innostavaa ja motivaatio korkeella. Kunnes alkoi tapahtumaan organisaation muutoksia, kokeneet työntekijät alkoivat vaihtamaan firmaa, ja tuli uusia kokemattomia pomoja. Lähteneiden vanhempien työntekijöiden tilalle otettiin kokemattomia nuoria tyyppejä, joita sitten perehdytetään.
Nykyään keskitytään kaikkeen muuhun kuin työntekoon, porukka on kireää, töitä paljon. Osaamattomat pomot on saaneet hommat ja työilmapiirin sekaisin.

6

132

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kiva kun työhaastatteluun menossa kansainväliseen firmaan, mistänäistä tietää mihin paskaan astuu...?

      • Anonyymi

        Se on juurikin työelämässä aina henkilökohtainen kohtalonkysymys, koskaan ei tiedä minkälaiseen paskaan sitä sekaantuu kun joutuu hakemaan ennestään tuntemattomaan firmaan töihin. Varsinkin isot kansainväliset pörssiyhtiöt voi olla joko hyviä tai sitten tosi huonoja työpaikkoja, sama koskee oikeastaan pieniä firmojakin, ei tiedä mitenkä vinksahtanut omistaja voi olla siinä oman kuplansa eli firmansa sisällä...


    • Anonyymi

      Ainahan firmassa joku lähtee ja uusia tulee tilalle. Aina on ollut niin. Sopiva kierto ja vaihto pitää firman vireessä. Ukkoutuminen on kaikkein pahinta. Toki jos koko firman osaajapakka vaihtuu kerralla uusiin untuvikkoihin, niin silloin voi hommat mennä pahastikin sekaisin.

    • Anonyymi

      Tee kuten jotkut pikkupomot tekevät, eli ota joku uusi jätkä silmätikuksi? Ehkä aika kuluu töissä paremmin ja lapsetkin on kotona kiltisti? Kuinka pitkälle kehtaat mennä?

      tv. nimim. toimistoviidakko

    • Anonyymi

      Kiva kuulla, ettei mitään toivoa paremmasta ole. Siksi koko maa konttaa ja velkaantuu. Näin se homma menee,

      • Anonyymi

        Elämme murrosaikaa totaalisen tuhon edellä.
        Ei näin tämä EU pysy kasassa.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      60
      839
    2. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      34
      805
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      756
    4. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      95
      721
    5. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      31
      622
    6. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      40
      547
    7. Lehtikankaan oppilas kuolema

      Mistä lie tyttöparka löytyny, mikä ajaa tekemään itsemurhan tuon ikäsenä 😞
      Kajaani
      9
      522
    8. 42
      519
    9. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      71
      516
    10. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      63
      509
    11. Pystyisitkö liikkumaan

      Tai tapailemaan kaivattuasi julkisesti?
      Ikävä
      45
      426
    12. Nyt kaatuu Kuisla

      Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee
      Seinäjoki
      24
      420
    13. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      57
      419
    14. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      36
      417
    15. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      24
      413
    16. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      105
      411
    17. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      72
      403
    18. 39
      403
    19. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      397
    20. Emme pääse koskaan

      Tästä. Sinä et suostu enkä minä suostu
      Ikävä
      38
      394
    Aihe