Kilometrikorvaus

Anonyymi

No niin.

Olen työskennellyt muutaman kuukauden uudessa työpaikassa. Vien töiden jälkeen 2-3 kertaa viikossa matkahuoltoon pieniä paketteja asiakkaaille lähetettäväksi.
Matkahuollossa käynti tekee n. 5 kilometriä ylimääräistä verrattuna normaaliin minun 20 km kotimatkaan, eli laskutan 5 km kilometrikuluja firmalta.

Sitten taas meidän myyntimies asuu 70 km päässä työpaikasta ja hän laskuttaa esim. aamun asiakaskäynnit kotoa asiakaalle ja sitten töihin koko kilometri määrän. 70 km plus asiaakkaalla käynnin ylimmääräiset kilometrit 10 km= 80 km

Ei oiken kuulosta reilulta, että työnantaja maksaa tuon pitkän työmatkan 70 km 10 km ylimmääräistä asiakaskäynnin takia?

Voisinko itsekkin laskuttaa koko matkan töistä matkahuoltoon ja kotiin 25 km?
Kumpi tekee oikein?

2

223

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lue, mitä alan työehtosopimuksessa on matkakulujen korvaamisesta. Jos ei löydy, ota selvää, mikä on vakiintunut käytäntö firmassa ja toimi sen mukaan.
      Toinen vaihtoehto on tietysti se, että teet matkalaskun koko matkasta työpaikalta postin kautta asunnolle ja katsot, miten matkalaskun käsittelijä ja työnantaja reagoi.

    • Anonyymi

      Teen hoitotyötä ja meillä saa kilometrikorvsusket jos menee asiakkaalta asiakkaalle suoraan. Kotoa asiakkaalle ja takas kotiin niin siitä ei saa. Mutta mulla on soviteltu päiväraha koska osa-aikatyö ja kelalta saan rahat kotoa töihi ja töistä kotiin väliseltä matkalta ja verotuksessa on huomioitu työmatkat niin ns. omasta pussista ei mene mitään

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      30
      2836
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      143
      2696
    3. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      137
      2227
    4. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      116
      2153
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      13
      1910
    6. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      178
      1450
    7. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      31
      1246
    8. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      95
      1214
    9. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      89
      1182
    10. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      38
      1138
    Aihe