Päämimisterikin oli tuolla häpäisemässä itsensä ja Suomen.
Tämä Pride-pelleily on mennyt jo liian pitkälle
Anonyymi
1692108
2Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 37 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 169
Vanhimmat
Pitäs vastineeksi sitten tehdä Hetero-pride "ylpeä miehen ja naisen yhteydestä" tai sitten ATM -pride - "ylpeästi yksin - kuka tarvitsee naista muutenkaan?". No "kieliposkessa" -juttujahan nämä ovat. Mutta tasa-arvoa pitäisi sitten toteuttaa tässäkin asiassa.
Kirkolla ei silti pitäisi olla mitään asiaa tohon pride-tapahtumaan. Vähän sama, jos Suomen valtio tukisi Pohjois - Korean yhteiskuntamallia. Täysin erilaisilla arvoilla varustettu yhteiskunta menee tukemaan vastoin perustuslakiansa toimivaa yhteiskuntaa. Kirkko siis vastoin omaa "perustuslakiaan" Raamattua, menee tukemaan tätä pride-yhteisöä.
Onhan sellanenkin ainakin kerran järjestetty. Osanottajia vaan ei juurikaan löytynyt.
En ymmärä mikä joitain noissa pride-jutuissa ärsyttää. Mulle ne on samantekeviä. Koskaan en ole ollut paikalla, mutta ei mua mitenkään haittaa jos jotkut osoittavat mieltään ja samalla pitävät hauskaa.
Miksi se Sinua hiritsee? Onko se sulta pois?
hyi ih
hyi hiiveli
Miksi kummassa homot haluavat itselleen "kristlliset" häät, vaikka asia on niin selkeässä ristiriidassa raamatun luomisjärejstyksen ja sen myötä rakennetun avioliittoinstituution kanssa. Miksi kirkon tulisi nöyristellä homojen edesä ja luopua Jumalan sanasta? Raamattu tekee harvinaisen selväksi, miten se suhtautuu homouteen: Älä makaa miehenpuolen kanssa, niinkuin naisen kanssa maataan; se on kauhistus
Homojen ei tue vaatia kirkolta liikoja. Se, että heillä on yhteiskunnassa mahdollisuus saada juridisesti yhdenvertaisuus parisuhdelain myötä pitäis riittää. Kristillistä avioliittoa homot eivät voi koskaan saada, koska raamattu ei tunne homojen välistä avioliittoa. Jos kirkko joskus alkaisi vihkiä homoja avioliittoon, sillä ei kristillisessä mielessä olisi mitään merkitystä. Siksi ihmettelen homojen tarvetta saada ikään kuin Jumalalta hyväksyntä ja siunaus heidän väliseen suhteeseen.
Miten olisi prostituoitujen oma marssi tyrmäystippa Viagra kulkue.
Kyllä katsokaas mohamettikin häitä viettää on vaan monet häät putkeen jos 200 vaimoa eri maissa oleskeluluvasta.
Sairaat ihmiset vievät lapsensaki häpäisväksi...
Tuolla näytti olevan kuvia tapahtumasta:
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/44bb65dc-e0c1-4a6d-850c-6bb1e20250e0
Miksiköhän siellä ei yhtään näyttänyt olevan maahnnuuttajien näköistä sakkia mukana? luulisi että olisivat tukemassa toisen "vähemmistön" ponnistuksia tuolla kun niitäkin tuettu paljon pride-väen puolesta.
Venäläisiä siellä näytti olevan ja joku aasialaineitonenkin vilahti.
"Miksiköhän siellä ei yhtään näyttänyt olevan maahnnuuttajien näköistä sakkia mukana? luulisi että olisivat tukemassa toisen "vähemmistön" ponnistuksia tuolla kun niitäkin tuettu paljon pride-väen puolesta. "
Itse asiassa kulkueen ensimmäisenä oli Helsinki Pride -kylttiä kantamassa kaksi naista, joista toinen oli tummaihoinen. Samoin YLE haastattelussa näin jonkun toisen tummaihoisen naisen, joka oli pride-jutuissa jopa aika aktiivisesti mukana. Itse olen nähnyt uutiskuvissa kyllä muitakin ei-valkoisia, ja tosiaan venäläisillä oli oikein oma blokki siellä.
Jotkut eivät vaan näe sellaista mitä eivät halua nähdä, ja toisaalta näkevät haluamansa vaikkei sellaista olisikaan.
Joo no pari on voinut olla mutta oliko yhtään muslimimamua joita tuo prideporukka on ollut tänne roudaamassa monikymmnetuhatmäärin?
Sun täytyy ens vuonna tulla itse katsomaan.
Jossain lehtikuvassa oli myös muslimi, joka piti kylttiäkin, josta kävi ilmi, että oli itse homoseksuaali muslimi.
Miten sä oikeesti voit missata kaikki nämä kuvat, kun nää on olleet varmaan jossain suurimpien lehtien uutiskuvissa? En itse ehtinyt lukea juuri muuta eilen, ja kaikki mainitsemasi esimerkit näkyi hyvin Hesarin, Ylen, Maikkarin ja molempien iltalehtien kuvissa.
Joo kyllä venäläisiä homoja lesboja prostituoituja on aina ollut uskonnosta riippumatta on niitä muutenkin viinabaareissa.
Mohametti homot lesbot pyörii Google pornossa myy rahasta ja arabic cay porno on myyntituote siellä. Heillä on omat yökerhot eri maissa sisältää huumeet. Eniten transuja . Totuus mitä helvettiä esittää jotain täällä kun kuitenkin kaikki nää tietää.
Yle hakee ja löytää mustan haastatteluun aina vaikka huppupäiden marssilta.
Sairasta. Miten enemmän olet sekaisin seksuaalisuutesi kanssa niin sitä varmemmin olet valtion virkamiesten suosiossa, niinhän sitä on sanottu että yleen ei palkata muita kuin puhevammaisia tai homoja.
Rinne sopii tuonne mukaan kun on surkuhupaisa hupiukko vain. Saavat venäläiset nauraa homo suomelle, niinku suomi naureskeli aikanaan ruotsalaisille homoilusta.
Eiköhän Rinne mennyt sinne lähinnä Hussein al taeen vuoksi irtisanoakseen sdp:n näistä hänen rasistisista kirjoituksistaan...
Älä unta näe. Homo mikä homo.
Rinne osallistui Pride-kulkueeseen osoittaen yleisinhimmillistä oikeutta jokaiselle ihmiselle olla olemassa. Tämä asia on tämän päivän äärioikeistolaisessa ilmapiirissä persujen näkemyksen mukaan "pelleilyä".
Persut eivät kuulu äärioikeistoon, vaan keskelle, kuten keskustakin..
Niinhän persut yrittävät uskotella. Persut eivät hyväksy monikulttuurisuutta, kuten ruotsinkielisiä ja saamelaisia. Persut ovat äärioikealla suomen puoluekartalla. Vai löytyykö sieltä oikealta laidalta vielä "oikeampi" puolue.
Espanjassa kuulemma kerrotaan samoja homovitsejä kuin mitä täällä kerrotaan ruotsalaisista. Heidän mielestään homoja ei tosin ole ruotsalaiset vaan suomalaiset.
En tiedä onko Tom of Finland tän aiheuttanut.
Persuthan ovat nimenomaan Suomen puoluekentässä kaikkein oikeimmalla. Kauas vasemmalle heistä jäävät kokkarit ja jopa krisselit.
-Eduskuntaryhmä on todennut puolueen kuuluvan poliittiseen keskustaan ja näin minäkin sen näen....
Väärin...Persut hyväksyvät työperäisen maahanmuuton.
-Me vastustamme haittamaahanmuuttoa..
Riistäjäkapitalisteille 3€/tunti työntekijöitä ilman oikeuksia ja terveydenhuoltoa, kun suomalaisille ei sellainen duuni oikein maistu. Persut haluavat tänne matalapalkkajärjestelmän toisen luokan ihmisille. Nämä vaikkapa Intiasta tulevat koodarit jo tekevät töitä alle laillisten minimipalkkojen. Nehän tekevät vain hallaa suomalaisille ammattilaisille ja heidän työllistymiselleen.
xL
Nyt et ole seurannut aikaasi ollenkaan...
Oletko yhtään seurannut Halla-ahon kommentointeja kun häntä on asian tiimoilta haastateltu?
Hän juurikin oli tuota vastaan!!
-Me emme halua tänne matalapalkkajärjestelmää.
Meillä on jo matalapalkkajärjestelmä. Et ole ihan ajan tasalla...
Mites herpes jakselee? :)
xL
Persut eivät ole ajaneet matalapalkkajärjestelmää..
-Ei ole herpestä, eikä tule. Sinun täytyy olla hullu....Ei tota muuten voi selittää.
Persut kannattavat vastikkeellista tukijärjestelmää - siinähän se seisoo.
xL
Aika kovasti oot lyömässä muihin kehtysvmmaisen ja hullun leimoja. Mikä erityisesti näissä ryhmissä saa sut miettimään niitä koko ajan ja ulkoistamaan ne ominaisuudet muihin? Ootko kenties torjumassa jotain itsessäsi?
Mietipä sitä.
Tsaijaijai.. Se voi olla pitkälle edennyt kuppa!
xL
Älä jaksa! En vastusta Pride kulkuetta, ainoastaan sitä ett kyseistä kulttuuria yritetään kaupata myös teini-ikäisille. Kyllä siellä oli mukana kulkueessa myös täysin lapsia, alle kouluikäisiäkin, äidin kädestä pitämiä. Hiukan voisivat miettiä, mitä niiden muksujen päähän jää näistä tapahtumista! Jos se iskostaa; pelkästään hyväksyntää toisenlaisiin ihmisiin, OK.
Siinä on vaan se vaara; ett ne aivopestymmät alkaa hakemaan sitä itselle sopivinta seksuaalisuuden muotoa, kokeilemalla ties mitä; vaikka alaikäisenäkin jo!
Se kyllä altistaa masennukseen, ehkä itsemurhaankin ja nykyään on aika hankalaa varmaan pitää asiaa salassa, aina joku tietää ja ottaa asian puheiksi isommassakin porukassa. Tieto leviää kuin kulovalkea; oli sitten tietoa tai mustamaalaamista joidenkin ihmisten silmissä. Ikävä kyllä, olen minäkin kuullut useammankin pahansuopaisan juorun, kanssaihmisistä! Joskus kyllä tulee mieleen, ett olisin tarvinnut sellaisen jo vuosia sitten, kun olisi ollut aihettakin kuulla totuus!
trollikka
Fan, jag stöder fel partiet! Hyvä tietää, mutt Kokoomusta en ainakaan kannata, se on oikeistokeskeisin...Hmm, pitäiskö liittyä Ruotsalaiseen Kansanpuolueeseen, sehän vetää kokoajan suomenruotsalaisten etuja, niin ett meikäläistä ihan hävetää!
On myöskin joka hallituksessa mukana; vaikka on pienpuolue, myyden äänensä kenelle tahansa, jos saa siitä jotain etua itselleen.
Anna-Maja Henriksson Suomen nykyinen oikeusministeri. Kansanedustajia ruotsalaisella kansanpuolueella on nykyään eduskunnassa yhdeksän + Mats Löfström
Ahvenanmaan maakunnan vaalipiiristä kuuluu myös heidän joukkoonsa.
Yleensä hallituksen puolesta äänestäminen on ollut RKP:n eduskuntaryhmässä helppoa, sillä ennen Juha Sipilän (kesk.) hallitusta RKP oli vuosikymmenien ajan hallituksessa mukana.
trollikka
Jokainen käy siellä omassa maassa terveyden hoidossa mistä on tullutkin mihin on kansalaisuus siellä kannattaa käydä jo ennen kuin lähtee omasta maastaan ja maksaa vakuutusmaksut siellä.
Joo, hyväksytään tosiaan työperäisen maahanmuuton. Haitta maahanmuuttoa on ne tuhannet Kelan eläteiksi tänne tulleet, yleensä afrikkalaiset pakolaiset; ei kiinnosta työ,
kun Kelasta saa ilmaisen toimeentulon, meidän sosiaaliturvamme; kun on sellainen myös pakolaisille, eli kaiken kattava työtä vieroksuvalle!
Sipilähän teki siitä oikein mainosfilminkin; Saksassa käydessään Merkeliä tapaamassa, luvaten vielä oman kotinsakin majoituskäyttöön. Suoranainen vale; päivääkään Sipilän asuntoon ei ole pakolaisia majoitettu.
Ne hänen kauniiksi mainostetut; suomalaiset vaaleahiuksiset neidotkin taisivat päästä loppumaan, koska vieraat nyt ottavat & raiskaavat, lähes kenet naiseksi tunnistavansa!
Se siitä maahan muutosta; meillä on omasta takaakin työtä vieroksuvia tarpeeksi, eikä noita seksuaalirikollisiakaan tarvita, niistäkään ei ole pulaa, valitettavasti!
trollikka
Tuohon kulkueeseen pitää ehdottomasti kieltää naisilta osallistuminen. Eivät naiset halua yhdenvertaista kohtelua ätmeille eivätkä noudata ihmisoikeuksia koska eivät anna ätmeille pillua.
Minä annan yhdenvertaista kohtelua ätmeille, sillä en anna kenellekään.
Hienoa , saat osallistua ensi vuonna kulkueeseen
Ätmien kuuluis ihmisoikeuksien nimissä antaa homoille persettä samalla tavalla kun ätmit itse vaativat naisia antamaan heille pillua.
Onko mukava ajatus, häh? Ai eikö? Ai miksi ei?
Mietipä sitä.
Mikä teitä homoissa oikein pelottaa? Pelkäättekö, että ne panee teitä väkisin perseeseen?
Eniten ätmejä vituttaa kun homot vie heiltä miehet.
Peräsuolessa kulkee ruuan jätteet jos et tiennyt.
Voithan aina mennä marssimaan muiden natsiätmien kanssa, tai voiko sitä läskien lyllertämistä marssimiseksi sanoa kun hädin tuskin jaksavat edes kävellä.
Niin kauan kuin on vitun homo-kirjoituksia, niin kauan tarvitaan pride-kulkueita! Sitten kun vitun homo-kirjoitukset loppuvat, on pride-liike tarpeeton ja siltä osin valmis.
Siis maailma on siltä osin valmis ja piirun verran parempi paikka elää.
Niinpä. Eihän sufragettejakaan enää tärvita kun asia on nykyään kaikille itsestäänselvyys.
Lähes samaa mieltä, kunhan niitä ei tungeta kouluihin ja sekoiteta alaikäisten ajatusmaailmaa täysin. Siitä vasta ongelmia tulee muodostumaan ajanmittaan, kun hakevat heille sopivaa seksuaalisuuden muotoa!
Pankaa, nyt jäitä hattuunne! Kautta-aikain on ollut homoja ja lesboja, ja vieläpä menestyneitä sellaisia esimerkkeinä; Tom of Finland ja Tove Jansson, mainitut menestyjät, täysin erityylisuuntaisista piirroksistaan. Mä arvostan kumpaakin henkilöä; Tovea satumaailman hahmoistaan ja tarinoista lapsille! Tomia puolestaan eroottisista piirustuksistaan.
Minua jotkut sanoo vielä tiukkapipoiseksi, rajansa kuitenkin kaikella, suvaitsevaisuudellakin!
rollikka
Mun mielestä pääministereiden ei kuulu ottaa kantaa tällaisiin. Tämä oli Suomen historiassa ensimmäinen kerta kun pääministerin tittelillä näihin lähdetään.
Ei kuulu pääministerille.
Öö.. miksi ei?
Miksi pitäisi?
Musta se oli virhe veto.
Pääministeri hoitaa politiikkaa.
Mikä on pääministerin ensisijainen tehtävä.
Mitä muuta kuin politiikkaa on eri väestöryhmien asema yhteiskunnassa?
"Miksi pitäisi? "
Osallistumalla hän osoitti pääministerinä eli työnsä puolesta arvostavansa ja pitävänsä tärkeänä Priden teemoja eli seksuaali- ja sukupuolivähemmistöjen oikeuksia ja asemaa yhteiskunnassa.
Pitäisi huolta enemmän niistä, joita oikeasti sorretaan eli suomalaisista valkoisista lihaasyövistö heteromiehistä, jotka ei naisten nirsouden takia saa koskaan seksiä.
Tuohon seksin saamattomuuteesi ei pääministeri paljoa vaikuta. Opetus-ja kulttuuriministeri sen sijaan voisi lisätä panostusta, ettei taulapäiden joukko olisi niin suuri. Kun korvien välistä puuttuu paljon, on sillä suoranainen vaikutus jopa naisen saantiin. Koulutusta lisää, koulutusta, opetusministeriö!
Niinno, en tiedä oliko hän siellä pääministerin tehtävässä vai yksityishenkilönä.
Kertoisitko tarkemmin millä tavalla Sinua sorretaan. Itse en valkoisena sekasyöjäheterona ole lainkaan huomannut moista.
Pitäisikö naiset velvoittaa laittamaan sinkkiämpäri päähän, jotta viitsisivät kestää rumien ätmien reisilleruiskuttelua?
Sen voi mielipiteillään ilmaista olematta kulkueen kärkihahmo.
Pääministeriasioita ei pidä sotkea henkilökohtaiseen elämään.
Kuten sanoin, sen voi ilmaista sanoin menemättä joka paikkaan.
Mutta kyllä kai pääministerilläkin on vapaa-aikanaan oikeus ilmaista henkilökohtaisia mielipiteitään. Vai menettääkö henkilö kansalaisoikeutensa saadessaan ministerin viran?
Soini käväisi jossain päin maailmaa ulkoministerinä ollessaan abortin vastaisessa mielenosoituksessa. Siitähän ei oikein tykätty...
Eiköhän tuon tason tekijät ole edustustehtävissä ympäri vuorokauden.
xL
Hän kävi siellä vartion varoilla, mutta silti sai äänestyksesä eduskunnan luottamuksen.
Mitä vastuullisemmassa tehtävässä, sitä vähemmän oikeuksia ilmaista omia mielipiteitään. Voi tehdä pahasti hallaa edustamalleen yritykselle, puoluelle, valtioille..
Eikä tarvitse olla kuin tavallinen työtä hakeva duunari, kun työnantaja kuuklaa somen. Jos sieltä löytyy jotain epäsopivaa, tyyppi jatkaa työnhakua.
xL
Ja tällaistako sinä kannatat?
Aika paljon menettää. On katsottava vähän, mikä virka on kyseessä ja mikä on soveliasta.
Tämä pitää paikkansa.
Esimerkiksi en minäkään voi työni takia tiettyjä asioita omana itsenä somessa ilmaista, koska on ihan säännöissä sanottu, että kunnioitus pitää työnantajaa kohtaan olla. Tämä on tavan ihmiselle ihan puhdasta pässin lihaa eli aukottoman selvää.
Siinä mielessä ihmettelen noissakin asemissa olevien tempauksia.
Pikkuisen korkeammat asemat ja hitonmoinen näkyvyys.
Esimerkiksi en minäkään voi työni takia tiettyjä asioita omana itsenä somessa ilmaista, koska on ihan säännöissä sanottu, että kunnioitus pitää työnantajaa kohtaan olla. Tämä on tavan ihmiselle ihan puhdasta pässin lihaa eli aukottoman selvää.
Siinä mielessä ihmettelen noissakin asemissa olevien tempauksia.
Pikkuisen korkeammat asemat ja hitonmoinen näkyvyys.
Joo.. Katsos jos on äänestänyt jonkun asiaansa ajavan eduskuntaan, pitää olla takuut siitä ettei se ääliö sitten lobbaa "omalla ajallaan" vastakkaista näkökulmaa.
Tai jos ihmisoikeustyötä tekevä juristi julistaisi facessa vihaavansa kaikkia naisia, vaikka hänen sen hetkinen tehtävänsä olisi naiseen kohdistunut viharikos.
Jos ottaa tuollaisen tehtävän vastaan, siitä saa rahallisen korvauksen jossa on huomioitu vapaa-ajan toimintakin.
Enkä palkkaisi vaikkapa broilerikasvattamoon eläinaktivistia, joka on tunnettu radikaalista toiminnastaan. Vaikka sen puolella ajatuksissani olisinkin.
Ei ole ihan mustavalkoinen juttu.
xL
Selvennät asiaa erittäin hyvin.
"pitää olla takuut siitä ettei se ääliö sitten lobbaa "omalla ajallaan" vastakkaista näkökulmaa"
Onkos tuo pääministeri sitten jossain vaiheessa kampanjaansa ilmoittanut olevansa homovastainen, jos hän nyt mielestäsi edustaa vastakkaista näkökulmaa?
Entä jos Haavistosta tulisi joskus pääministeri, saisiko hän osallistua pride-kulkueeseen, kun sellainen on mielestäsi pääministeriltä kiellettyä?
No mitä asioita hän toi julki ja mitä ei? Miksei puhunut näistä aiheista kun oli aika? Miksi oli silloin hiljaa? Jos nyt korostaa, olisi korostanut myös aiemmin. Eikö olisi reilua?
Ministeri ei siis saa olla mitään mieltä mistään, josta häneltä ei vaalikampanjan aikana kysytty tai mitä hän ei erikseen maininnut?
En tehnyt noita vaalikonejuttuja, mutta olettaisin että siellä oli joku kysymys homoudestakin.
Enhän mä voi tietää, mitä Rinne ajattelee kotonaan makkaraa paistaessaan homoseksuaalisuudesta. Olkoon mitä mieltä vaan, mutta puolueen (ja valtion nykyinen linja on tämä ja sitä kuuluu noudattaa. Menkööt kristillisiin tai persuihin jos mielipiteet kovasti eroavat puolueen vaaliohjelmasta.
Siis mun mielestäni ei ole kiellettyä osallistua Prideen. Ennemmin suositeltavaa, hyvä veto se oli Rinteeltä.. mietin ja vertasin vain Soinin tempausta maailmalla. Että minkälaisilla syillä me paheksumme tai puolustamme mitäkin.
xLiner
Aika suorilta sanoisin että juuri näin. Ensin varmistavat puoluekokouksessa yhtenäisen linjan ja sitten pitävät kiinni siitä. Siksihän poliitikot puhuvat niin ympäripyöreitä eivätkä ota kantaa juuri mihinkään... :D
Linjan täytyy pitää. Vastapeluri puukottaa muuten saman tien selkään.
xL
Päälinjat pitää olla tiedossa.
-Pönttis uloskirj.
Jos on luonut tietyn imagon, on kyllä velvollinen myös toimimaan niin.
Noh, sen takia politiikka on p.skaa kun mikään ei olekaan sitä, miltä näyttää.
-Pönttis uloskirj.
Vois nää saamattomat naiset opetella miellyttämään naisia paremmin.
"Sen voi mielipiteillään ilmaista olematta kulkueen kärkihahmo. "
Ei politiikka ole "mielipide", ei pääministerin kannanotto ole "mielipide". Se, että hän marssi piispan kanssa kulkueen kärjessä on nimenomaan kannanotti ja linjanveto, ei suinkaan mikään rivikansalaisen mielipide.
Kysyin sinulta, mitä muuta eri väestöryhmien asema muuta olisi kuin politiikkaa, mutta et vastannut. Haluaisitko kuitenkin kertoa, miksi se ei olisi politiikkaa tai poliittinen kysymys? Kun kerran katsoit, ettei se kuulu poliitikolle/pääministerille.
"Kuten sanoin, sen voi ilmaista sanoin menemättä joka paikkaan."
No kun poliitikon työhön nimenomaan kuuluu se, että hän menee eri paikkoihin tai osallistuu, eikä vaan istu toimistossa antamassa avustajansa välityksellä lausuntoja.
No tässä on nyt sellainen asia, että ei pride ja sen tavoitteet ole pääministerin puolueen SDP:n kanssa mitenkään vastakkaisia. Pridessa on jo vuosia ollut SDP:llä oma blokki muutenkin. Priden tavoitteet eivät ole myöskään esim. Suomen lakien vastaisia.
Olen ilmaissut itseäni huonosti, kun jo toinen älähtää mun olevan jotenkin Pridea tai pääministerin osallistumista vastaan. En ole.
xL
Sori, voi olla itsellänikin meni kirjoittajat sekaisin.
"puolueen (ja valtion nykyinen linja on tämä"
Mitä mä oikein liun. Ettäkö SDP:n ja Suomen valtion virallinen kantako on homokielteinen?
Vaikka minusta Rinteen esiintyminen oli ihan hyväksyttävää niin ei se minun silmissäni ollut politiikkaa sellaisena kuin minä politiikan ymmärrän. Itse käsitän politiikan yhteisten asioiden hoitona. Sitten on taas se toiminta jolla kerätään poliittista pääpmaa ja rumasti sanottuna irtopisteitä jolla saadaan se valtakirja jotta päästään päättämään.
Translaki ja suostumuslaki ovat politiikkaa ja tällaiset tempaukset tuota jälkimmäistä. Ei bämä tietenkään noin mustavalkoisia asioita ole mutta kärjistäen.
Ihan jos Rinnettä miettii niin nyt hän on kovasti huolissaan pride-ihmisistä ja joku aika sitten syntyvyydestä siinä määrin että lanseerasi jopa synnytystalkoo-termin. Tänä viikonloppuna oli myös Tuska, Provinssi, Pride, suviseurat ja PS:n puoluekokous. Ymmärrän ettei hän lähtenyt tuonne puoluekokoukseen mutta miksi valitsi Pride-kulkueen. Suviseuroillakin on sellainen Suomalainen vähemmistö kuin suurperheet ja olisi kai heitäkin Rinne voinut tukea ja samalla keskustella perhevapaauudistuksesta.
Nyt ei kukaan ihmetellyt tätä valintaa mutta jos Rinne olisi ollut Muhoksella niin aika poru olisi tullut siitä että tämä toinen vähemmistö on unohdettu.
M184 oli vastannut hyvin ja riittävästi. Katso sieltä.
Toiset ovat hiljaa ja toiset mekastavat.
Toiset kokevat asiansa tärkeiksi, toiset eivät (vaikka heidän asiansa olisikin yhtä tärkeä).
Minun kantani on edelleen se, että pääministerin virka on niin korkea virka, että sen täytyy olla neutraali joka suuntaan. Ja siinä on oltava henkilö, joka tajuaa asian.
Taidat juopotella palstalla 😠
Jos Pridelle osallistuminen on homokielteistä niin sitten varmaan niin.
xL
Tosin näistä mainitsemistasi tapahtumasta ainoastaan pride oli mielenosoitus.
Mielenosoitus, fetivaali. paraati, piknikki tai millä nimellä nyt tapahtumia kutsutaankin; ihmiset siellä taustalla on.
Kuitenkin jos miettii että näin paljon eri tapahtumia tässä maassa eli jokaiselle vähän jotakin niin aika hieno maa ja kansa pikku puutteista huolimatta ollaan.
Broiler on muuten se mikä ei ole aikuinen kana vaan vasta poikanen.
"Mikä on pääministerin ensisijainen tehtävä."
Suomessa se näyttää olevan narrinosa, surkuhupaisia olleet yks toisensa jälkeen ja tuottaneet harmia, laskuja laskujen perään veronmaksajien maksettavaksi.
Nyt Le Andersson on vastannut avunhuutoosi ja päättänyt että koulutusta lisätään kautta linjan! On meillä sitten koulutettua yliopiston väkeä lisää kommentoimassa ulko- ja sisäpolitiikastakin telkkarissa; joka kissanristiäisissä tulevaisuudessa! Saahan siinä kuuluisuuttakin ja saattaa päästä vielä yhteiskunnassamme korkeimmalle pallille.
Työtään tehdessä, saa myös nimensä kansantietoon ja ilmaiset mainokset vaikka tuleviin presidentin vaaleihin. Ei hullummin oivallettu, tilaisuuden tullen, otetaan julkisuudesta kaikki hyöty irti.
Ex-rap artisti Cheek, tunnetaan myös nimellä; Jare Henrik Tiihonen, kannattaisi kokeilla kepillä jäätä, oli poliittinen mielipide mikä tahansa, niin luultavasti jokainen puolue olisi kiinnostunut saamaan miehen ehdokasasetteluunsa. Ääniä hän taatusti sai nuoremmalta kansanosalta ja naisilta eteenkin. Saattaisi päästä vaikka loppusuoralle asti ja mikä sanoo ettei lopulta päätyisi vaikka pressan pallille. Onhan USA:kin ollut Ronald Reagan presidenttinä...joten, Lycka till - onnea matkaan vaan!
trollikka
Systeri tuli lenkiltä kuratassuisen Pojun kanssa, joten mun on mentävä nyt pesemään koiran tassut, ennen kuin se ehtii kurastamaan koko tuvan. Koira jo vartoo eteisessä pääsyä tassun pesuun. Ja uunipannari on melkein kypsä, joten nyt tuli mulle kiire, ehtiä takaisin ottamaan ajoissa pannukakku uunista, sopivan kypsänä, eikä korpuksi paistettuna. Systeriin ei ole siinä suhteessa luottamista, saattaa pelata tietsikallaan,
mielenkiintoisempaa; tuo pelimaailma hänelle.
Huipentuiko karnevaali Kaivopuistossa käytäviin massaorgioihin?
Tottakai. Harmi kun te ätmit nyt missasitte senkin, vaikka olette vuosikaudet täällä nillittäneet, kun missään ei saa seksiä. Ette sitten ole koskaan paikalla siellä, missä sitä harrastettaisiin. No, ensi vuonna tuutte sitten uusi yritys, eikös vaan.
Pitää olla aika epätoivoinen jos näin kolealla säällä pitää mennä joukko-orgioihin, mutta kun ne ovat teillä vain kerran vuodessa, eikö vain?
Onko kaikki muita kuin juuri sinua itseäsi koskeva esiintuominen pelleilyä? Veteraanipäivä lienee pelleilyä? Isän- ja äitienpäivä on pelleilyä. Kaatuneiden muistopäivä on pelleilyä, pyhäinpäivä on pelleilyä, sillä nämä ihmisethän eivät edes ole elossa! Turhaan muistellaan keskitysleireillä kuolleita, ihme esiintuomista. Ja vanhukset, mikseivät he ja heidän omaisensa vain ole hiljaa ja tyytyväisiä siihen mitä heillä on, luulisi riittävän.
Sellaisten ihmisten ei tarvitse tuoda itseään, parisuhdettaan ja oikeuksiaan esille, joita ei ole sorrettu! Sinulla on oikeus olla niin hetero kuin olla osaat, kukaan ei tuomitse! Ja älä viitsi älistä että enhän saa olla koska pride, koska se pride ei sinun olemassaoloaan ja oikeuksiasi ole pois viemässä. Marginaalissa seksuaalisuutensa tai sukupuolensa vuoksi olevia ihmisiä hakataan, tapetaan, syrjitään, haukutaan ja sorretaan tänä päivänä niin Suomessa kuin ulkomaillakin! Heidän täytyy pitää ääntä, heitä on pakko puolustaa! Pride on tapa tuoda heidät esiin, näkyvästi, räikeästi ja kuuluvasti. Kaltaisesi ihmiset eivät tätä hiljennä.
Ja te, jotka ihmettelette miksi syrjäytettyjen vanhusten oikeuksien puolesta ei marssita liput liehuen kaduilla, kysykää tätä ensin itseltänne. Miksi et järjestä? Miksi et pidä ääntä? Miksi et tee asialle mitään?
Koska sinua ei oikeasti edes kiinnosta. Sinua kiinnostaa tasan tarkkaan oma napasi ja jos jonkun muun napaan edes vilkaistaan, sinä koet että se on sinulta jotain pois. Jestas kaltaistesi ihmisten kanssa.
bäää... mun peukutukseni poistettiin.
xL
Pitäisikö sinunkin opetella suvaitsemaan myös muita mielipiteitä kuin omasi, yliampuvaa meuhkaamista. Kukaan ei ole estämässä riekkumistasi Pride karnevaalissa, kaikkien ei tarvitse sitä kuitenkaan ylistää.
Loppupeleissä tuo KAIKEN seksualisoiminen menee jo yli. Onneksi ikä tekee tehtävänsä ajan kuluessa sinullakin.
Pääministerin ei pidä olla edistämässä homoutta, sillä kansakuntamme tarvisee uusia lapsia. Lapsia ei tule jos pippeli työnnetään pimpin sijasta peppureikään.
Pitäsikö pippelin työntäminen suuhun kieltää? Peppuseksi kans?
xL
Onko hyväksymisen ilmoittaminen edistämistä?
Itsekin ilmoitan kysyttäessä kannattavani uskonnonvapautta, mutten silti koe edistäväni uskonnollisuutta.
Erään tänne kirjoittavan mielestä myös pimpin nuoleminen.
Kerran hän kommentoi kirjoitustani todeten, että pimpin nuoleminen on homoutta. (Ihmettelen vähän tuota logiikkaa, sillä tokihan miehet yleisestiottaen pitävät pimpistä.)
Mmm. Täällä tapaa välillä helmiä. :D
xL
Lue aiheen Seksuaaliterveys keskusteluja. Katso, mitä muut ajattelevat, ja osallistu keskusteluun; https://keskustelu.suomi24.fi/seksi/seksuaaliterveys
Onneksi sentään puolustusvoimien komentaja ei ollut tangoissa, korkokengissä, rintsikoissa meikeissä kulkueessa heiluttelemassa sateenkaarilippua hymyssä suin.
Jotain ilmavoimien henkilöstöä siellä taisi olla.
Minulla ei ole mitään homoja vastaan, jos pitäisivät asian omana tietonaan. Tuollaista kaduilla hillumista ja homouden esille tuomista joka paikassa en hyväksy.
Se on oikeastaan ikävää, että nykyajan maailmassakin tarvitsee vielä taistella ihmisoikeuksien ja tasa-arvon puolesta. Meillä tosin ei niin paljon kuin jossain muualla.
Mutta kyllä minun mielestäni niin kauan pitää asiaa tuoda julki ja esille, että ihmisoikeudet ja tasa-arvo on arkipäivää. Sitten kun kenenkään mielestä ei tunnu enää miltään nämä vitun homo tai homokortin esiinnostaminen joka paikassa, ei edes näiden huutelijoiden, niin ollaan päästy siihen mihin pitääkin
Onhan maailmassa taisteltu naisten aseman, äänioikeuden, miesten isyyden puolesta ja ties minkä. Niin kauan on taisteltava ja tuotava esille asioita, että ne normalisoituvat ihan arkipäiväisiksi asioiksi. Kun se on tapahtunut, ei ole tarvetta sen jälkeen järjestää mitään erillisiä tapahtumia ja tempauksia niille.
Asenteet muuttuvat ja jokainen voi olla sellainen kun on. Sama ihmisarvo kaikilla.
Vaikka kuinka marsittaisiin, homous ei muutu normaaliksi. Heterot ovat normaaleja, homot eivät,
Homot ovat normaaleja, järkevän evoluution tulosta. Et taida olla koskaan tutustunut kehenkään seksuaalivähemmistöön kuuluvaan kunnolla, mä olen. Olen jopa käynyt heidän yökerhossa vaikka olen hetero. Voin kertoa että siellä on ihan normaaleja ihmisiä, ainoa erilainen asia seksuaalisen suuntautumisen lisäksi on että he ovat vapautuneemman oloisia.
Tulisipa hienommat vaikutukset kuin metoolla.
Näyttää dementikolta tämä Rinne. Eiköhän kohta ala Rinne selittämään, että en mää missään pride tansseissa ole ollut, mut pakotettiin sinne väkisin.
Varmaan alkaa vaatimaan korvauksia henkisistä kärsimyksistä, mitä pride on aiheuttanut.
Länsimainen sivilisaatio se vain vetelee viimeisiä. Roomassakin ennen tuhoa tapahtui samanlainen naisten ja homojen vapautuminen. Elinvoimaisempi sivilisaation kuten islam valtaa Euroopan pelkällä syntyvyydellä ja tämmä homostelu sitten loppuu siihen.
Jaa-a, onko se sitten normaalia että riekutaan vähäpukeisina alapäätä vatkaten paraatissa riettaasti keskellä päivää ja lasten silmien edessä. Alapäähommat kuuluvat makuukammareihin ja toilettiin olipa homo hetero tai siltä väliltä.
Puhutko / tarkoitatko sinä samban tanssijoita? - Nm. Karnevaalijuttu
Joka vuosi samaa ininää..
Eikä tuo pride ole pelkästään suomalaisten juttu, hohhoijaa..
Maailma on aika sekaisin jos normaalissa suhteessa asuvat nainen ja mies eivät halua lapsia ja loukkaantuvat jos heiltä edes kysytään asiasta. Homot haluavat lapsia vaikka ovat kyvyttömiä omassa suhteessaan lisääntymään ja loukkaantuvat jos joku kyseenalaistaa lapset homosuhteissa.
Normaali on uusi epänormaali ja päinvastoin.
AsanVierestä
Samaa mieltä aloittajan kanssa.
Vähemmistöjen hyväksyminenkö on pelleilyä mielestäsi?
Pride-kulkueisiin osallistuu tuhansia ihmisiä kun taas natkujen "marsseissa" on kymmeniä tai korkeintaam pari sataa läskiä elämäm koululaista.
Niin koska media ohjaa ihmisiä väärin
Niin eihän elämäm koululaiset välttämättä osaa edes lukea, sekin vielä jos joutuisi läski kävelemään paikalle niin eihän sitä jaksa.
50 vastausta tunnetuilta suomalaisilta: Tämän takia aion ottaa koronarokotteen
Eri alojen vaikuttajat kertovat IS:lle, miksi ottavat rokotteen.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000007670344.html
9.12.
Koronarokotteesta liikkuu paljon väärää tietoa, ja moni empii sen ottamista.
Valtiojohdon huipulta sekä Tasavallan presidentti Sauli Niinistö että pääministeri Sanna Marin ovat kertoneet ottavansa rokotteen heti, kun heidän vuoronsa tulee.
6. Päivi Räsänen, kansanedustaja
– Rokotteilla on ollut valtavia terveyshyötyjä ihmiskunnan historiassa. Eivät mitkään muut innovaatiot ole tuottaneet yhtä paljon terveyttä kuin rokotteet. Luotan siihen, että hyödyt ovat suuremmat kuin mahdolliset sivuvaikutukset ja riskit. Alustavien tutkimustulosten mukaan ne ovat hyvin vähäisiä.
25. Tapio Luoma, arkkipiispa
– Aion ottaa koronarokotteen, koska niin suojaan paitsi itseäni myös muita. Elämä on kallisarvoinen lahja, ja sitä on suojeltava. Luoja on antanut meille ihmisille myös järjen ja ymmärryksen, ja niiden ansiosta meillä on apunamme nykyaikainen lääketiede.
Helsinki on lanseeraamassa niin kutsuttuja "homo pajoja" ensi vuonna. Ylä -asteille tulossa tällaisia turvallisia koppeja joissa voi purkaa ja kysellä sukupuolisuudestaan. (Tämä on fakta. Ystäväni kertoi joka on koulussa avustajana) aikoi itse irtisanoutua jos joutuu tekemisiin näiden koppien kanssa.
Itse vedän lapseni pois koulusta . Pyrin laittamaan kristilliseen kouluun, mutta jos ei paikkoja, on kotiopetuksen piirissä ainoa vaihtoehto.
Tulevaisuuden yhteiskunnassa on nykyistäkin avarampi katsanto. Jos istutat lapsiisi syrjiviä asenteita, he joutuvat elämään yhteiskunnassa, joka on heille vieras. Olet tuhoamassa lastesi tulevaisuutta.
Saatat heidät kokemaan vaikeata kognitiivista dissonanssia. Kestävätkö he sen, vai revitkö heidät hajalle? Suunnitteletko uskonnon uhrien määrän lisäämistä? 🌹👀
Seta haluuaa häpäistä hetero kansaa mahdollisimman paljon.Tarkoittaa,että heteroiden on pakko hyväksyä sairas seksuaalisuus,sekä ottaa heidän terminsä omikseen.
Älä valehtele. Nämä äärikonservatiivit ovat paholaia iljettäviä etovia!!
pride lipput roskikseen! ja roviolle!
http://www.reijotelaranta.fi/reijon_blogi/david_wilkerson__profetia_talouden_ja_moraalin_romahtamisesta/
Näky viimeisestä yrityksestä pettää Jumalan valittuja
Wilkerson on nähnyt tämän sukupolven Jeesukseen uskovat "viimeisinä kristittyinä". Wilkerson kuvaa, kuinka Saatana tulee viekkaasti, viattomasti ja huomaamatta, että vain harvat käsittävät sitä. Paha houkuttelee kristityt asioilla, jotka sinänsä ovat hyväksyttäviä, mutta jotka väärinkäytettyinä tulevat tuomioksi.
Wilkerson näkee, että kaikkein suurin kiusaus viimeisille kristityille on hyvinvointi. Jumala ei ole vaurautta ja menestymistä vastaan, mutta Wilkerson näkee silti, että hyvinvointi pettää miljoonia kristittyjä. Hän näkee kuinka Saatana pyytää lupaa kiusata viimeisiä kristittyjä. Tämä on Wilkersonin näky kirjasta Näky nyt:
Ja Herra sanoi saatanalle: "Mistä sinä tulet?" Saatana vastasi: "Maata kiertämästä ja kuljeksimasta ja tarkkailemasta viimeisiä kristittyjä." Ja Herra sanoi saatanalle: "Oletko pannut merkille viimeisen ajan kristityt - miten nuhteettomia, miten rehellisiä, miten Jumalaa pelkääviä ja Kristusta rakastavia he ovat? Miten he yrittävätkään karttaa pahaa?"
Sitten saatana vastasi Herralle: "Niin, mutta otahan pois se aitaus, jonka olet rakentanut heidän ympärilleen. Job ei olisi hylännyt sinua köyhyydessään, mutta sinun ei tarvitse kuin lisätä ja siunata kaikkia viimeisen ajan kristittyjä yli kaiken sen, mitä Jobilla oli, niin saat nähdä, mitä tapahtuu.
Anna heille kaikille omaisuutta yltäkylläisesti niin kuin Jobille. Rakenna heille hienot, uudet kodit. Anna heille hienoja autoja, rahaa ja kaikenlaisia laitteita niin paljon kuin tarvitsevat. Hukuta heidät asuntovaunuihin, veneisiin, ulkomaanmatkoihin, hienoihin vaatteisiin, eksoottisiin ruokiin, maatiloihin ja säästötileihin.
Saat nähdä kuinka käy viimeisille kristityille, kun heistä tulee kylläisiä, rikkaita, kun he saavat lisää tavaroita ja kun he eivät enää tarvitse mitään. He hylkäävät Jumalan ja heistä tulee itsekeskeisiä.
-----------
Enmän Wilkeronin vuonna 1973 saamasta ja hätkähdyttävällä tavalla jo toteutuneesta näystä voit lukea tästä osoitteesta: https://ajankohtainen.wordpress.com/2014/02/08/wilkersonin_naky/
--------------
Sananlaskut 30
7 Kahta minä sinulta pyydän, älä niitä minulta koskaan kiellä, kuolemaani saakka:
8 Vilppi ja valhepuhe pidä minusta kaukana. Älä köyhyyttä, älä rikkautta minulle anna; anna minulle ravinnoksi määräosani leipää,
9 etten kylläisenä tulisi kieltäjäksi ja sanoisi: "Kuka on Herra?" ja etten köyhtyneenä varastaisi ja rikkoisi Jumalani nimeä vastaan.
------------
Hesekiel 16
49 Katso, tämä oli sisaresi Sodoman synti: ylpeys, leivän yltäkylläisyys ja huoleton lepo hänellä ja hänen tyttärillään; mutta kurjaa ja köyhää hän ei kädestä ottanut.
50 He korskeilivat ja tekivät kauhistuksia minun edessäni, ja minä, kun sen näin, toimitin heidät pois.
-------------
Matteus 10
7 Ja missä kuljette, saarnatkaa ja sanokaa: 'Taivasten valtakunta on tullut lähelle'.
8 Parantakaa sairaita, herättäkää kuolleita, puhdistakaa pitalisia, ajakaa ulos riivaajia. Lahjaksi olette saaneet, lahjaksi antakaa.
9 Älkää varustako itsellenne kultaa, älkää hopeata älkääkä vaskea vyöhönne,
10 Älkää laukkua matkalle, älkää kahta ihokasta, älkää kenkiä, älkääkä sauvaa; sillä työmies on ruokansa ansainnut.
---------
1. kirje Timoteukselle 6
6 Ja suuri voitto onkin jumalisuus yhdessä tyytyväisyyden kanssa.
7 Sillä me emme ole maailmaan mitään tuoneet, emme myös voi täältä mitään viedä;
8 mutta kun meillä on elatus ja vaatteet, niin tyytykäämme niihin.
9 Mutta ne, jotka rikastua tahtovat, lankeavat kiusaukseen ja paulaan ja moniin mielettömiin ja vahingollisiin himoihin, jotka upottavat ihmiset turmioon ja kadotukseen.
10 Sillä rahan himo on kaiken pahan juuri; sitä haluten monet ovat eksyneet pois uskosta ja lävistäneet itsensä monella tuskalla.
11 Mutta sinä, Jumalan ihminen, pakene semmoista, ja tavoita vanhurskautta, jumalisuutta, uskoa, rakkautta, kärsivällisyyttä, hiljaisuutta.
12 Kilvoittele hyvä uskon kilvoitus, tartu kiinni iankaikkiseen elämään, johon olet kutsuttu ja johon hyvällä tunnustuksella olet tunnustautunut monen todistajan edessä.
------------
Luuk. 18:25
Helpompi on kamelin käydä neulansilmän läpi kuin rikkaan päästä Jumalan valtakuntaan."
Olet vain katkera hiirulainen, joka ei tohdi tehdä mitään.
Haavistolaisuus on täyttä sairautta.Yle ajaa
setan ohjelmaa täysillä.Ajatelkaa 500 milj.
kansan rahaa,että Yle voi valehdella ja ajaa
lapsillemme todella huonoa tulevaisuutta.
Lapset joutuvat mt hoitoihin,mutta syitä ei
saa selvittää,koska pride loukkaantuu.Hullut
ovat lisääntymään päin.
Äärikristittyjen lasten sopeutumisvaikeudet tuottava rankkaa satoa. Uskonnon uhreja. 🌹👀
Toiseksi viimeinen. Olet enemmän oikeassa kuin ymmärrätkään. Hyvä
Kouluissa opetetaan setan pride oppia,hyi heivata.
Kouluissa opetetaan ateistista maailmankatsomus tietoa,miksi näin,jos lapsi
ei kuulu ateistiseen järjestöön?
Lapsi tarvitsee kasvuympäristössä isän ja äidin,että kasvatuksella olisi normaalit edellytykset.
Mitä lapsi mahtaa ajatella,jos toinen homoista
rupee tekemään peräsuoli tyhjennystä illan
perverssioita ajatellen?
Homeille ei saa antaa lapsia,kun luontaisesti
ei niitä tule,niin paitsi ylen valehtelussa.
Kaameaa katseltavaa tollainen pride pelleily
setan marsseineen.Ihmiset ovat ajautuneet
sukupuoliseen identiteettikriisiin ja vielä
yrittävät hulluna nauraa.
Pääministerin kuuluisi ajaa lapsille hyvää tulevaisuutta,miksi hän johdattaa lapsia ikuiseen
identiteettikriisiin ja mt palvelujen käyttöön.
no en tiedä sinänsä mutta ehkä huvittavaakin jännittää jotain tyttöjen alppihiihtoa toivoen että eivät loukkaannu joku Ku Klux Klan controller
Haavistolaisuus ajaa voimakkaasti trans ohjelmaa ja siihen liittyy eutanasia ohjelma,millärahoitetaan sukupuoli muutos leikkaukset.Epäonnistuneet leikkaukset ovat
tulleet kaikkien tietoon,mutta huonopuoli on että paluuta entiseen ei ole.
Eutanasia ohjelma on salakavala ja se tulee
olemaan monen vanhuksen viimeinen tahto,tahtoi tai ei.
Pääministeri ajaa suomen lapsille huonoa tulevaisuutta ja tekee kaikkensa että suomen lapsista tulee homoja.
Yle, maikkari ja kaikki on valjastettu tähän rumbaan millä pyritään aivopesemään nuoret ja pskomaan syntyvyys pohjamutiin.
Näin on. Nuorten aivopesu käynnissä.
Onko tää pääministeri lespo?
Tämä meidän PM voisi miettiä vaikka sitä miten suomen syntyvyys saataisiin nousuun mutta sehän ei häntä kiinnosta kun hän kulkee Helsingin kaduilla prideliput liehuten.
Ennen pidin pridea turhana. Mutta jouduin asumaan parin aasialaisen kanssa 2 vuotta.
Vihaan syvästi aasialaisia koska ovat vammasia ja eivät ymmärrä hygieniaa.
Eivät ymmärrä hinureita tai lesboja joten siltä kantilta hyvä että pride on suomessa ja muualla. Menkööt vittuun suomesta jos hinurit häiritsee. Kukaan ei kaipaa mitään pienmunasia vinosilniä.
Transua ajetaan kuin käärmettä pyssyyn.
Sairasta jos ruvetaan lapsia silpomaan.
Runkutko nyt sanelee Suomen tahdin.
Helsingin kouluissa on tulossa sateenkaari koulutuksia joissain pajoissa. Hyi hitto
Ei pääministeri voi enää itseänsä pahemmin häpäistä kyllä sen jo tehnyt .
Pitäisikö sinne esikuntaan ilmoittaa jos haluaa eron suomesta?
Mitäs me voimme nyt sitten tälle asialle tehdä? Poliittinen vallankaappaus 🤔? Maailmasta tulisi parempi paikka kuin taikaiskusta, jos samanaikaisesti eri valtioissa kunkin maan armeija suorittaisi sotilasvallankaappauksen omasta hallituksestaan. Pyrin olemaan objektiivisen analyyttinen esittäessäni näitä teesejäni, enkä oikeastaan edes koe kiihkoilua mielessäni.
Katolinen kirkko on hirviökirkko. Katolisessa kirkossa surmataan ja pidetään maanpäällisessä helvetissä pedofiiliien UHREJA. MIksi näin? onko pedofilia ehkä salaisesti sallittu Katolisessa kirkossa. Kuka tietää?
Vakuutusyhtiöt ovat yksi mahdollinen syy siihen miksi tätä tapahtuu maailmalla...Katolisella kirkolla on vakuutusyhtiö, joka maksaa pedofiilipappien uhreille valtavia korvauksia jopa miljoonaluokassa. Korvaukset halutaan aikanaan myös takaisin ja vakuutusyhtiölle ja mahdollisimman pian, joten uhrin elämä pyritään lyhentämään mahdollisimman lyhyeksi.
Katolinen kirkko on hirviökirkko. Katolisessa kirkossa surmataan ja pidetään maanpäällisessä helvetissä pedofiiliien UHREJA. MIksi näin? onko pedofilia ehkä salaisesti sallittu Katolisessa kirkossa. Kuka tietää?
Vakuutusyhtiöt ovat yksi mahdollinen syy siihen miksi tätä tapahtuu maailmalla...Katolisella kirkolla on vakuutusyhtiö, joka maksaa pedofiilipappien uhreille valtavia korvauksia jopa miljoonaluokassa. Korvaukset halutaan aikanaan myös takaisin ja vakuutusyhtiölle ja mahdollisimman pian, joten uhrin elämä pyritään lyhentämään mahdollisimman lyhyeksi.
kamerat käyttöön pride marssille. Kasvokuvat ala ikäisistä osallistujista ja tietoa lasetensuojeluun perverssi marssijoista. Tuo on lasten pilkkaamista viedä tuollaisiin tilaisuuksiin lapsia. Heidän on annettava kasvaa rauhassa .
näin on juuri aikeissa tehdä. valmistelen järjestelmää jossa saan ensi kesänä kaikista kasvojentunnistus kuvat
hyiii!!! yök :)
Voi jumankekkulis sentään! Tässä maassa transut toikkaroi kaduilla ja ovat niin naista, niin naista, jonka jälkeen ihmiset taputtelevat selkään ja sanovat hienoa kun uskallat olla oma itsesi.
Miettikääs, että tässä maassa jo päiväkodeissa ja kouluissa lapsille kerrotaan, että pojat voivat myöhemmin kasvaa naiseksi. Mitä ihmettä tälle maalle on tapahtunut?
hyi helevetti
olen aloittajan saamaa mieltä "Liian pitkälle" maailmassa kaksi sukupuolta mies ja nainen.
Ei kuule kyllä helsinkiläinen muunsukupuolinen homoperselespo joka on avoimessa suhteessa korkeasaaren paviaanin kanssa on eri mieltä kanssasi.