Paljonko on pesäpallossa nykyään täysammattilaispelaajia?! Onko esim.4 - 5 suurinta seuraa täysammattilaisseuroja nykyään, vai onko vaan isoimmat pelaajat täysammattilaisia?!
Tämä kysymys tuli vaan mieleeni kun joitakin lehtijuttuja nyt pesäpallosta lueskellut, joissa tuohon ammattilaisuuteen on viitattua epämääräisesti. Suurin osa pääsarjapelaajistakin käy ilmeisesti edelleen muissakin töissä, vai onko näin!?!
Ammattilaisuus ...
2
240
Vastaukset
- Anonyymi
Löysin yhden tilaston v2017 jona vuonna pesäpalloammattilaisia olisi ollut 94. Jutussa kerrotaan, että hieman alle sata on ollut tyypisesti vuosittain pesäpalloammattilaisten määrä.
Jutussa ei mainittu esim.miten ammattilaiset jakautuvat eri joukkueitten kesken, tai esim.että onko naisammattilaisia olemassa. Kyseisenä vuonna oli muuten jääkiekkoammattilaisia ollut 852, jalkapalloammattilaisia 231 ja koripalloammattilaisia 143, pesäpalloammattilaisia oli neljänneksi eniten kyseisenä vuonna.
Lisäksi lentopalloammattilaisia oli 52, muissa joukkuelejaissa 1, ja yksilölajeissa 1 ammattilainen. Naisammattilaisia on noin pari prosenttia. - Anonyymi
Pakko jatkaa vanhaa ketjua.
Voi aina kysyä, että jos Suomessa olisi pelattu tosissaan baseballia 60-70-vuotta eikä vaan sitä "aitosuomalaista" lajia, niin kuinka monta suomalaista ammattilaista olisi MLB:ssä. Kiinnostava kysymys, omasta mielestäni. Koska jos meillä olisi kulttuuria bb:n harrastamiseen, eikä vain omaan kotimaiseen lajiin vuosikymmenien ajan, niin meillä olisi varmaan hyviä MLB-ammattilaisia siinä missä kiekkoammattilaisia.
Voisi olla aidosti hyviä suomalaisia syöttäjiä, jotka eivät olisi keskittyneet tyyliin keihäänheittoon. Samaten voisi olla bb-ammattilaisia, hyviä puolustajia ja hyviä lyöjiä, joilla olisi olleet kaikki lahjat avata tiet maailmalle siinä missä NHL-ammattilaisilla. Tosi monet SP-pelaajat voisivat olla nykyään MLB-ammattilaisia siinä missä kiekko/futis-ammattilaiset. Sama lahjakkuus, mutta vaan "väärä" laji. Pesäpallo on oikeasti hieno laji, mutta jos historiassa tiet olisivat menneet toiseen suuntaan, niin meillä Suomessa voisi olla ihan törkeän hyvä MLB-perinne.
Tää on tavallaan sama asia, että jos jääpallo (myös hieno laji) olisi voittanut jääkiekon ja junnut pelaisi edelleen jääpalloa. Tai että meillä olisi joku oma jalkapallon versio, jota olisi pelattu voittopuolisesti vuosikymmeniä, ja vaan joku pikkuosa ikäluokasta olisi pelannut "socceria". Asiat muuttuu, mutta jos ajattelee junnujen tulevaisuutta, niin kenties Suomessakin kannattaisi alkaa pelata bb:tä ainakin osittain. Sieltä varmasti löytyy lahjakkuuksia ammattilaisuralle, ja yliopistotie Jenkeissä on mahdollinen.
Pesiksen ja baseballin pitäisi olla sama asia kuin jääpallo vs. jääkiekko. Toinen on pitkälti harrastus, mutta kiekkoilu voi avata tien ammattilaiseksi jopa SM-liigan tasolla. Hienoja lajeja kaikki, mutta haluaisiko joku lahjakas nuori urheilija laskea sen varaan, että Suomessa tyyliin 1920 keksitty, yhdessä maassa pelattava "oma laji" johtaa yhtään mihinkään. Toisella puolella jalkapallo, kiekko ja koris voi johtaa aitoon ammattilaisuuteen. BB voisi johtaa myös, jos sitä pelattaisiin Suomessa.
Toki kulttuuri vaikuttaa, mutta Japanissa toi homma löi läpi hyvin nopeasti, siitä tuli iso osa kulttuuria ja heillä on erittäin iso ammattiliiga, josta pelaajat myös lähtee Amerikkaan. Samaan tapaan kuin kiekon SM-liiga. Pesiksessä on samalla tavalla lahjakkaita nuoria urheilijoita, jotka voisi päästä ammattilaisiksi, jos laji olisi oikea.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1452368
En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1521603Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1311588- 641277
Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1451277The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut121144Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall2431043- 156936
Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta
Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht58859Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek20849