Paljonko on pesäpallossa nykyään täysammattilaispelaajia?! Onko esim.4 - 5 suurinta seuraa täysammattilaisseuroja nykyään, vai onko vaan isoimmat pelaajat täysammattilaisia?!
Tämä kysymys tuli vaan mieleeni kun joitakin lehtijuttuja nyt pesäpallosta lueskellut, joissa tuohon ammattilaisuuteen on viitattua epämääräisesti. Suurin osa pääsarjapelaajistakin käy ilmeisesti edelleen muissakin töissä, vai onko näin!?!
Ammattilaisuus ...
2
300
Vastaukset
- Anonyymi
Löysin yhden tilaston v2017 jona vuonna pesäpalloammattilaisia olisi ollut 94. Jutussa kerrotaan, että hieman alle sata on ollut tyypisesti vuosittain pesäpalloammattilaisten määrä.
Jutussa ei mainittu esim.miten ammattilaiset jakautuvat eri joukkueitten kesken, tai esim.että onko naisammattilaisia olemassa. Kyseisenä vuonna oli muuten jääkiekkoammattilaisia ollut 852, jalkapalloammattilaisia 231 ja koripalloammattilaisia 143, pesäpalloammattilaisia oli neljänneksi eniten kyseisenä vuonna.
Lisäksi lentopalloammattilaisia oli 52, muissa joukkuelejaissa 1, ja yksilölajeissa 1 ammattilainen. Naisammattilaisia on noin pari prosenttia. - Anonyymi
Pakko jatkaa vanhaa ketjua.
Voi aina kysyä, että jos Suomessa olisi pelattu tosissaan baseballia 60-70-vuotta eikä vaan sitä "aitosuomalaista" lajia, niin kuinka monta suomalaista ammattilaista olisi MLB:ssä. Kiinnostava kysymys, omasta mielestäni. Koska jos meillä olisi kulttuuria bb:n harrastamiseen, eikä vain omaan kotimaiseen lajiin vuosikymmenien ajan, niin meillä olisi varmaan hyviä MLB-ammattilaisia siinä missä kiekkoammattilaisia.
Voisi olla aidosti hyviä suomalaisia syöttäjiä, jotka eivät olisi keskittyneet tyyliin keihäänheittoon. Samaten voisi olla bb-ammattilaisia, hyviä puolustajia ja hyviä lyöjiä, joilla olisi olleet kaikki lahjat avata tiet maailmalle siinä missä NHL-ammattilaisilla. Tosi monet SP-pelaajat voisivat olla nykyään MLB-ammattilaisia siinä missä kiekko/futis-ammattilaiset. Sama lahjakkuus, mutta vaan "väärä" laji. Pesäpallo on oikeasti hieno laji, mutta jos historiassa tiet olisivat menneet toiseen suuntaan, niin meillä Suomessa voisi olla ihan törkeän hyvä MLB-perinne.
Tää on tavallaan sama asia, että jos jääpallo (myös hieno laji) olisi voittanut jääkiekon ja junnut pelaisi edelleen jääpalloa. Tai että meillä olisi joku oma jalkapallon versio, jota olisi pelattu voittopuolisesti vuosikymmeniä, ja vaan joku pikkuosa ikäluokasta olisi pelannut "socceria". Asiat muuttuu, mutta jos ajattelee junnujen tulevaisuutta, niin kenties Suomessakin kannattaisi alkaa pelata bb:tä ainakin osittain. Sieltä varmasti löytyy lahjakkuuksia ammattilaisuralle, ja yliopistotie Jenkeissä on mahdollinen.
Pesiksen ja baseballin pitäisi olla sama asia kuin jääpallo vs. jääkiekko. Toinen on pitkälti harrastus, mutta kiekkoilu voi avata tien ammattilaiseksi jopa SM-liigan tasolla. Hienoja lajeja kaikki, mutta haluaisiko joku lahjakas nuori urheilija laskea sen varaan, että Suomessa tyyliin 1920 keksitty, yhdessä maassa pelattava "oma laji" johtaa yhtään mihinkään. Toisella puolella jalkapallo, kiekko ja koris voi johtaa aitoon ammattilaisuuteen. BB voisi johtaa myös, jos sitä pelattaisiin Suomessa.
Toki kulttuuri vaikuttaa, mutta Japanissa toi homma löi läpi hyvin nopeasti, siitä tuli iso osa kulttuuria ja heillä on erittäin iso ammattiliiga, josta pelaajat myös lähtee Amerikkaan. Samaan tapaan kuin kiekon SM-liiga. Pesiksessä on samalla tavalla lahjakkaita nuoria urheilijoita, jotka voisi päästä ammattilaisiksi, jos laji olisi oikea.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 11810293
- 525030
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html422211Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1052058- 261924
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131591Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,411392Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta24993Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v31991Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk54977