Palstan naismaisista mieskirjoittajista kiva.nähdä ja disse?
AsianVierestä
AsianVierestä
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 20 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 127
Vanhimmat
Naismainen mies on mies, joka ei vihaa naisia..? Aha.
Bisse on ihan jees, vaikkakin vähän teinimäinen hölöttäjä. Tämä toinen on jäänyt vähän raakileeksi, sillä mä en koe häntä kovinkaan eloisaksi.
(Hihitystä)
Turso on pyllymäisin ja lapsekkain.
Tämä on totta, rasittava besserwisser vielä.
Pymppy-Perttiin ei tämä kuvaus osu.
https://www.iltalehti.fi/mielijamasennus/a/557757ab-ea46-49d5-9d30-0b328619b50a
Minä ainakin olen itse ylpeä omasta feminiinisestä puolestani. Siitä on selkää hyötyä minulle.
Muihinpa en ota kantaa. 😊👌
Hauskaa toisaalta että piirteeni saa maskuliinisuudellaan pullistelevat varpailleen, ihan kuin minun läsnäolo palstalla veisi heiltä jotain pois. 😂
Puuttuu vaan että kerrot että sulla on menkat 🙃
Joo. Katsos noi fyysiset asiat on eritavoin miehillä ja naisilla. Feminiinisyys ja maskuliinisuus on enemmän piirteitä tai luonnetta....
Esimerkiksi minun seksuaalisuus on tarkasti selvillä itselle, niinkuin tämäkin, että on vahva feminiininen puolikin.
Mutta muita tää tuntuu ahdistavan enemmän kuin mua. 😂
Disse: "Mutta muita tää tuntuu ahdistavan enemmän kuin mua. 😂 "
Ei se minuakaan ahdista. Minulla on muuten sänkileukaparta, ääniala basso ja pituutta lähes kaksimetriä sadalla kilolla. En koe olevani kovinkaan paljon feminiinen tosi elämässä. Toisaalta ei siitä pienestä feminisyydestä naisten kanssa haittaa tosielämässä taida olla, sillä silloin tulee naisten kanssa hyvin juttuun.
No tuossapa se onkin, että monenmielestä pitäisi olla maskuliininen jo on mies, mutta yleensä se on mies jota se haittaa.... pelkää itsensä puolesta jotenkin tms. Kokee uhkana.
Mä oon taas 173 vm pitkä sinitöyhtöhyyppä. Ja parta on, mutta ei mun tartte mies sukupuoltani korostaa. Jos jollekulle jää epäselväks, niin on hänen murhe. 😂
Sataaks siellä vettä?
Disse: "Sataaks siellä vettä? "
Ei sada täällä vettä.
Itsekään en sitä miehisyyttä niin korosta, kun se on itsestään selvää: 194 cm, 106 kiloa, basso-ääni... en tunne itseäni miksikään hennoksi naiseksi tai kukkakepiksi.
Hyvät sulle, se rajahan menee just siinä 172,5 sentissä, palstatotuus 😂
xLiner
No tuon ylitän keposeen! 😬💪
No mitenkähän sanoisin... minä olen mies, mutta minussa on feminiinisiä ja maskuliinisia puolia, eikä ne liity mitenkään siihen, että mitä sukupuolta minä olen.
Tiedän monta miestä, jotka ovat lisäksi vähän ”anttituiskumaisiakin” mutta ovat silti miehiä ja heteroita. Maskuliinisuuden korostaminen oman epävarmuuden takia on huvittavaa. Mutta joillekin se on ainoa keino selviytyä. 😊
Ei disse ole niin feminiini kuin kiva.nähdä.
Musta Disse on ihan jees. Femiini tapa kirjoittaa on jotenkin...
pöyristyttävää.
(Hihitystä)
Poikkeuksetta käy niin, että jos ruudulle ilmestyy "femiini" kirjoitus, niin mulla alkaa keittää.
Femiiniä kirjoitusta ei oikeastaa ole edes olemassa, mutta jotkut saavat kiksejä tällaisesta harjoittelusta - vaikka en ymmärrä, miksi.
Tuleeko siitä femiini olo vai mitä, jää vastauksen puutteessa auki.
(Naurua)
Mitä feminiiniä minun kirjoittamisessa sitten on? Itse koen olevani mies, sillä olen melkein kaksi metrinen, vähän yli 100 kiloinen ja lisäksi minulla on sänkiparta. Lisäksi ääneni on matala basso.
Ei minustakaan Disse mikään feminiinen ole. Ajaa prätkällä ja juo Sandelsia. Saa se mies tunteista puhua, jos se on teistä feminiisyyden merkki?
Moni nainenkin ajaa moottoripyörällä ja juo santtua. Ratkaisu epäselvyyteen roikkuu jalkovälissä. Ei huolta bro. On se siellä. 😁👌
Disse: "Moni nainenkin ajaa moottoripyörällä ja juo santtua. Ratkaisu epäselvyyteen roikkuu jalkovälissä. Ei huolta bro. On se siellä. 😁👌 "
Juttelin tänään joensuulaisen Setan varapuheenjohtajan kanssa kadulla. Hän on entinen mies ja hänellä ei sitä siellä ole. Ihan mukava tyyppi, mutta halusi muuttaa itsensä naiseksi. Taisi tehdä 2-3 lasta vaimonsa kanssa ennen kuin meni leikkaamaan itsensä naiseksi. Hän hävinnyt ainakin kaksi kertaa "naisena" naisten shakkisarjan Suomen mestaruuden jääden hopealle.
Minusta tähän maailmaan sopii hänen kaltaisiaan ja meitäkin joita syytetään täällä naisellisiksi?
Joo. Noi sukupuoltaan vaihtaneet on eriasia kokonaan. Ne tuntee fyysisesti olevansa eri sukupuolta.
Siitä romukauppias Markuksesta en kyllä tiedä, hän taitaa haluta tuoda esiin feminiinisyyttään, mutta käyttää siihen pukeutumista... muutenhan hän käyttäytyy tosi maskuliinisesti... 😃
Otin vain esimerkkinä Setan varapuheenjohtaja Alian. Entinen mies, 6 laudaturin ylioppilas, fysiikan tohtori ja RUK:n armeijassa käynyt. Oikeastaan hänen tunnettuani hyväksyn melkein mitä tahansa, kunhan eivät ole häiriöksi. Hän on lisännyt erilaisuuden hyväksyntääni. Meitä mahtuu monenlaista tänne.
Joo. Minusta tärkeintä olisikin löytää oma rento itsensä itsestään ja elää elämänsä sillä.
Kieltämiseen menee liikaa energiaa ja toisten mieliksi oleminen vaan jonkun takia on selviytymistä elämästä, kun se pitäis saada elää. 😊👌
Jaahas taas sama joka on tällä palstalla sekoillut nimimerkkien kanssa sekoilee aloituksessa oman nimimerkkini kanssa. Ei se mitään, jos tuo jatkuu on mukava kirjoittaa pelkkänä anonyyminä. Ihan sama, ehkä jopa parempi niin.
Jatkossa ei nimimerkkejä kannata käyttää.
AsianVierestä
Tuli mieleeni se miten on mahdollista olla niin yksikertainen ettei keksi omaa nimimerkkiä, ihmisen pitää olla joko helvetin sairas tai tyhmä. Kumpi tuo mulkku on, vai onko molempia?
AsianVierestä
Joo, joku tykkää tehdä kiusaa.
Tämäkin nimimerkki on ollut ahkerasti viime aikoina muiden kuin keksijänsä käyttämä. Aika pienisieluista porukkaa.
-flowersreally-
Jäänyt jotenkin pää puristuksiin synnytyksessä ja vieläkin potevat hapenpuutetta?
Ärsyttää ihmiset joilla ei ole mitään rakentavaa, he haluavat vain tuhota. Samat mulkut hajottavat lasten leikkipaikkoja, varastavat polkupyöriä.
AsianVierestä
Vaikutat juopuneelta. Mikä aika tämä nyt on kännätä?
-flowersreally-
Onko tämä ainoa tapa jolla saat huomiota?
-flowersreally-
Teitkö aloituksen? Aloituksessakin ja sen jälkeisissä kirjoituksissa väitetään samaa. Onko jäänyt levy pyörimään ja neula jumiin?
Ei ole aikaa kirjoitella kännissä toisten nimimerkeillä työaikana kuten aloittajalla on ollut.
Olen pettynyt ettei minua mainittu.
Tervetuloa päiväkerhoon
Itse olen pettynyt siihen että minulla ei ole persoonallisuutta.
(Hihitystä)
Saatte molemmat piiskaa siitä hyvästä.
-flowersreally-
Ketkäs sitten on miesmäisiä naiskirjoittajia? Siis ilmeisesti mun lisäksi.
Lineri on ilmoittanut, että sillä on palstan isoimmat munat..🤣
Oletko sinä myös ketjun aloittaja, jotenkin haiskahtaa pahalle, melkein paskalle!
Etköhän se sinä ole.
Mikä Jumala luulet olevasi.
Ei tuo aloitus mitenkään paha mun mielestä ollut. Paitsi toisen nimimerkin pöllimisen osin.
Miksiköhän sitäkin pitää korostaa?
-flowersreally-
Niin teen.
Onhan nää nyt aika komeet. Olen kovin ylpeä munistani. Saiskos näillä avuilla jonkun pokaalin tai mitalin..? Seksiä jo tunkee ovista ja ikkunoista.
xL
Ja haluutko kuvan? Laita s-posti niin lähetän :D
xL
Olen huolissani että hinkkaantuvat treeneissäsi.
-flowersreally-
Ehei. Perhekalleuksista pidetään hyvää huolta 😊
xL (huom. nimimerkki)
Sanotaanko naisena puskista näin, että kummankaan aloituksiin vastaan harvoin, vaikka aihe kiinnostaisi. Dissident tekee aloituksen itseään varten, hän tarttuu johonkin pikkujuttuun vastauksessani ja alkaa tuoda "filosofisia" tai psykologisia näkemyksiään esille, vaikka vastaaja ei olisi halunnut kuin kertoa kuulumisistaan. Jos jotain syvempää vastaa, hän vääntää asian jollekin ihan väärällä raiteelle, vaikka haluaisin keskustella juuri siitä, mistä kirjoitan. Hänellä vaikuttaa olevan missio, jonka haluaa tuoda esiin joka kommentissaan ja sitten vaikka runnoo sen mission aiheeseen, vaikka aihe olisi kaukana siitä.
Kiva.tavata-hahmossa on vähän samaa. Hän haluaa tuoda omia parhaita puoliaan esiin vastauksessa ja selittää juurta jaksaen tekemisistään kysellen toki vastapuoleltakin kiusallisen yksityiskohtaisia tietoja, mitkä yleensä eivät mitenkään liity aloituksen aiheeseen. Jos haluan keskustella aloituksen aiheesta, en välttämättä silti halua kertoa pikkuhousujeni väriä ja mistä limonadista pidän.
Sikäli he eivät ole feminiinisiä kirjoittajia, että naiset eivät kehtaisi kirjoittaa yhtä itsekkäästi ja omanapaisesti. Ainakaan yleensä.
Mä väistelin just vähän aikaa sitten baarissa samanlaista rasittavaa jankkaajaa. Hänessä oli sama piirre kuin tissipississä ja siinä toisessa. Vaikka sille jossain vaiheessa hyvin selväsanaisesti ilmaisi, että mielenkiinto(se lähes olematon, mitä alussa oli) sen juttuihin alkaa olla loppunut, niin ei se silti tajunnut lopettaa... :D
Oli pakko siirtyä kauemmas. Ja kun sen siirtymisen oli suorittanut noin 5-6 kertaa, alkoi urpo tajuamaan ettei oikeasti kiinnosta... :D
Kumpainenkin on ihan ok. toki näkemykset naisista varsinkin dissellä joskus lyövät vähän ylitse mutta veikkaan sen olevan lähinnä teatteria, valitun linjan ylläpitoa.
Dissellä on itsetunto-ongelmia, ja hän projisoi sitä muihin.
Toivottavasti oppii kantamaan vastuun omista tunteistaan.
Disse pyrkii monesti haastamaan riitaa, muuten ihan ok heppu.
No aamen. Onneksi sinä olet olemassa. 😂
Mitkä naiset?
-flowersreally-
Ei harmis-tursokas-partis -sektorilla ole naisia.
-flowersreally-
Normaleja miehiä, joilla on kokemusta sosiaalisesta elämästä muualtakin kuin äijjäporukoista, niin että osaavat ja uskaltavat olla ihmisiksi eikä tarvii koko ajan yrittää provota naisille tai esittää kovaa jätkää toisille jätkille.
No minusta he kumpikin on kivoja ja mukavia. Mulle ainakin tulee heistä hyvänmieli, kun juttelenkin heidän kanssaan.
Ehkä mä sitten tykkään " naisellisista" miehistä, koska heidän kanssa voi höpistä rennosti mistä vaan.😁
Hyvä pojat!!!!💞
Ja he ei muuten pelaile eikä flirttaile mulle, siinäkin yksi tärkeä tekijä miksi mä tykkään heistä hirmusti.😃
Tietävät että olet minulle varattu <3
T. Kumpulainen
No empäs ole. Olen miehelleni varattu. Ja mieheni jälkeen olen vapaa, enkä varattu kellekkään. Korkeintaan itselleni.🤣
Just tuossa kertoilin, että iän myötä on alkanut aattelee, ettei se parisuhteessa oleminen ole mikään välttämättömyys. Vaikka suhteessa ollessa se tärkeä on ja sitä vaaliikin.
Voit flirttailla mutta miehet eivät.
Mutta vakavasti puhuen, miksi naiset ottavat kaiken niin herkästi flirttailuna? Saavatko naiset niin paljon lähestymisyrityksiä, että sitä pitää olla ikään kuin varuilta varauksellinen?
Niinkö? No jos niin teen niin huumorilla, en pokaillakseni. En ehkä itse pidä kaikkea flirttinä mitä joku muu voikin pitää. Täytyypä olla tarkkana. 😄
No mä en ota kovin herkästi, useinmiten taidan ehdan flirtinkin ottaa kepeenä huumorina. Ja en ole hirmusti saanut koskaan osakseni lähestymisiä enkä yrityksiäkään.
Mä jotenkin tiiän rajani, silloin se toisenkaan flirtti ei aiheuta mitään värinöitä. Kuittaan huumorilla. 😀
Jos oisin sinkku tai haku päällä varmaan suhtautuisin hiukan toisin.
Minä luulen, että sinä olet menossa kanssani naimisiin.
Täällä ei leikillään flirttailla vaan tosissaan, muista se.
Apua, mä en ehkä pysty tuohon. Otan asioita ehkä liikaa huumorilla... 😛
Sano aika ja paikka.
Saako loukkauksille tai niiden yrityksille silti jatkossakin nauraa? Jos flirtin kanssa vähän vakavoituu? 😳😬
Täällä ollaan aina vakavissaan. Saanko luvan?
Riippuu mihin lupaa kyselet? 😀
19.9.2019. Saaranpaskantamasaari (Onkamojärvi, Salla)
Tänks Ab. 😊
No mulle on minuus aika selkeä tältä osin. Ei tule ahdistuksia jos joku sanoo naismaiseksi. Ehkä mussa on tosiaan jotain feminiinisempää kuin monessa miehessä täällä esimerkiksi, mutta ei haittaa. 😊
Huvittaa vaan se, että joitakuita maskuliinisuuttaan korostavia mun täälläolo tuntuu ahdistavan kylläkin. 😂
Tälläiset aloituksen kaltaiset provoilut ja henkseleidenpaukuttelut kertoo minulle vaan kirjoittajan omasta epävarmuudestaan. Muutenhan mäkin olisin täällä vaan yks kirjoittaja muitten joukossa. 😊
Voin kirjoittaa juttuja ihan kahdella kädellä, ei tartte toisella puristaa munista, ettei ne vaan lähde pois. 😂
Valssiin.
Taitaa olla paskat häät luvassa 🤔
Ehkä sä olet tavanomaista suomimiestä avoimempi ja vilkkaampi puhumaan. Tuomaan asiat kientäen ja vientäen ääneen julki, kun monet ns. perinteikäät ukot tuumii hiljaa ittekseen ja ilmoittaa lyhyesti kantansa, kun ovat siihen valmiit. 😄
Ehkä tyypillisempää naisille funtsia porukalla ääneen kaikki käänteet? Mutta pitää muistaa, että sukupuoli ja persoonallisuus on riippumattomia toisistaan. Naisissakin on yhtälailla jäyhiä hiljaa miettijöitä, jotka ei paljon puhua pukahda. Ja jos niin vasta, kun kanta on omassa päässä lyöty lukkoon. ☺️
Ei vaan intiimit. Sinne ei mahdu kuin kaksi. Pappi on veneessä.
Joo tanssi sä siellä, mä tanssin täällä. Yy kaa koo ja lähtee. 💃
Henkseleitäkin voi paukutella niin monella tapaa.
-flowersreally-
Joo. Siks mä itse en katso sukupuolta mitenkään muuten rajoittavana asiana kuin fyysisesti.
Täällähän mä hölötän paljon... ehkä irl;kin, mutta tää on osa synnytysprosessia. 😊👌
Se alkoi joku vuosi taaksepäin ja alkaa näyttää, että pikkuhiljaa taittuu pienemmäks. Mutta kovia tuloksia on minusta itsestäni saavutettu. Kyllä mun on helpompi elellä.... ei vaan selviytyä. 😊
Joo. Ja jokainen tulkitsee vielä itse kaiken itsensä kautta.... perustaa siis omiin kokemuksiinsa kaiken.
Kätilöopistolla?
Ihan kotimetodeilla.... lämmintä vettä ja pyyhkeitä! 😊👍
No jos niin tulkitset. Irl en voi lähteä valssaamaan kanssasi. 🙄
Ehkä se on sitä savolaista vilkkautta, oothan sä muutenkin aika kärppämäinen liikkeisäs ja energialtas. 😆
Mä en pysys sun vauhdissa mukana, vaik itekin olen melko eloisa. Mutta sä olet vielä 10 kertaa eloisampi. 😛
Kiitos. 😃
Kaunis ele silti, tanssimisesta kun tykkäänkin.
Jaa? No voipi olla? 🤔😁
Ei oo tänään kovin kärppämäistä ollut tää muu touhuilu... no kävin mä kaupassa, tein sitä keittoa, sit kävin nakuttamassa pari tolppaa pihalle ja pingotin narun niiden väliin, että näkee aidan linjan. Sit vähän kerkesin lapioida, kun alkoi sataa saavista kaatamalla vettä. Pesin moottoripyörän ja viikkasin 4 koneellista pyykkejä kaappiin.
Taino???? 😬
Kyllä sä oot ikään kuin "ahdh" sähikäinen..huish huish ja tuo tuonne, tää tänne...
🏃💨
Heikompaa hirvittäs tuossa ryytloikassa..😬😊
Voi se olla minunkin, hyviä tanssittajia on harvassa.☺️
No tänään on ollut aikaakin.
Piti käydä kahveelle aamupäivästä, mut se siirtyi huomiselle ja sit huomasin ettei oo ruokaa js vettäkin satoi. Aina joutui muuttamaan suunnitelmia. Mutta lomalla ei haittaa. 😎
Joo, lomalla on ihan parasta se ettei ole aikataulutusta. Saa tehä kaikki jutut sitten, kun itselle passaa. Tokihan lomallakin on huomioitava näin vanhempana lasten kaipaamat rutiinit, vaikka niistäkin voi lapsen mukaan joustaa.
Kuitenkin heidän tarpeita ei voi lomallakaan ohittaa, mut melkein kaiken muun voikin!!😛
Huomenna meet sitten suihkunraikkaana kahville ja moottoripyörällä tiettykin?☺️
Joo. No tänään mä tarkistin listan hommat muksujen kaa. Pakko oli petrata itsekin. Nyt on kaikki hyvin taas. Ei oo pyykkivuoria, eikä tiskejä.
Ruokaakin on huomiselle, että aamusta kerkeen poitsun kanssa aitahommaan, jos ei sada. 🤔
Sit voi pyyhkästä suihkunraikkaana joo sumpille. Ja jos ei sada, meen tietty pyörällä. Ajaisin olohuoneen ja keittiön välinkin sillä jos sopis tänne. 😬👌
No nyt vaan hyvät turinat ja sumpit piristäen..😁
Tää lähtee nukkumaan...aina väsyttää.😴🌛
Juu. Ainahan ne...
Hyvää yötä. Ja paranemisia sinne kaikille. 😊👌😴
Hmm... outoa. Flirttailla voi huumorimielessä vain naisen kanssa mutta jos se katsottaisiin vääränlaiseksi toiminnaksi tulee keskustella kaikkien kanssa samalla tavalla, sukupuolesta riippumatta. Onko tämä päivä se jolloin tädistä tuli setä:(
Vain sairas mies flirttailee naisen kanssa sinkkupalstalla:)
Osa on ehtinyt pidemmälle eli tosi sairasta touhua :D
Toivottavasti sai hyvät lääkkeet:)
Lääkkeillä hoituu :D
Mielestäni kumpikaan ei millään muotoa ole naismainen.
Kiva.nähdä kyllä arvelee tuntevansa jonkinverran naisen sielunelämää, mutta ei ole siinä mielessä vakuuttava. Silloin kun hän kirjoitti naiseksi tekeytyneenä, en hetkeäkään uskonut häntä naiseksi. Jossain määrin kiva.nähdä ajattelee hyvinkin miesmäisen karikatyylisesti naisista.
Dissellä on jonkinlaista henkevyyttä, mutta ei naismaisuutta. Hänellä on kova tarve ymmärtää naisia - mutta tekee siinä mielestäni virheen. Ei naisia tarvitse ymmärtää. Riittää että keskittyy siihen äärellä olevaan. Tähän samaanhan moni mies on sortunut (ja siksi saanut siipeensä).
Kumpikin on kuitenkin miellyttäviä persoonia omalla tavallaan, eikä voi olla pitämättä heistä.
Ainoa kirjoittaja, joka osaa jonkinverran kuvata naista, on Funeau. Tämä sukupuoleltaan epämääräiseksi jäänyt kirjoittaja osaa kuvata naisen (ei suinkaan kauniilla, vaan) hyvin karulla tavalla. aidosti, selkeästi ja tarvittaessa pirstaloituneena.
Funeau on mies. Entinen tonou, tsirra, naunou ja ties mikä.
Juu, olkoon mikä hyvänsä, mutta hänessä näen palstan kirjoittajissa eniten potentiaalia tuomaan feminiivisiä sekä maskuliinisia piirteitä esille.
Funeau on palstan mielenkiintoisin persoona.
Tuttavallisesti Funes.
Mielenkiintoista, että näet, että haluaisin ymmärtää naisia? Itse pidän naisia erilaisina, en niinkään yhteen muottii sopivina, että mitenkä voisi sukupuolta ymmärtää? 🤔
Mutta ehkä avaat tätä? 😊
Odottelisin jotain kaunista tekstiä...
Joo, arvelinkin että kysyt tätä. Ehkä ajatus on tullut mieleeni siitä, että kuulet mielelläsi myös naisten näkemyksiä siitä, mitä he ovat mieltä jostain? Ja, kyllä pitää paikkansa, että kuulet mielelläsi myös erilaisia näkemyksiä.
Onko ajatus muodostunut sitten tästä? Enpä tiedä. Ehkä se on sitä, mikä tunne joskus tulee, kun ihmistä ei vaan ei voi ymmärtää, tai tajuta. Varmaan sama kaikilla.
Ei mua vaivaa, että saatan erehtyä ja olla väärässä. On hyvä että puolustat näkemyksiäsi ja omia subjektiivisia kokemuksiasi. Muidenhan on vain objektiivisia.
Kun ei sen vertaa naisia tai miehiä tai ihmisiä yleensäkään voi ymmärtää. Kuka piru niitä kaikkia ymmärtäisi?
elisakettu: "Kumpikin on kuitenkin miellyttäviä persoonia omalla tavallaan, eikä voi olla pitämättä heistä."
Kiitoksia positiivisista sanoista. Sinä olet myös mielyttävä persoona! Hyvää kesää Sinulle ja lähipiirillesi! :)
Joo, tää Funettaa.
(nyt sitä varmaan vatuttaa, kun ollaan väännetty nimestä niin kaameita sovelluksia). Eikä puhu meille enää ikinä.
Se nauttii :)
Kiitos. Oikein hyvää kesää myös sinulle :)
Niin. No siis mua kiinnostaa ihmiset ihan kautta linjan. Ehkä mä keskityn naisiin vain sen vuoksi, että he ajattelevat asioita pidemmälle vaan. Väliin olen miettinyt, että johtuuko se sellaisesta maskuliinisuuteen maskuliinisuuden kautta survottumisesta miehien kohdalla, että ei voi katsoa asiaa tunnepitoisesti? Mene ja tiedä? Mutta kyllä tässä kyse on enemmän siitä, että naiset itse ovat samsntyyppisten ajatusten kanssa liikkeellä.
Tänään aamupäivästä kuulin ilokseni Nrt;täkin pitkästä aikaa. Hän on samalla tavalla tutkimassa itseään ja kaivamassa identiteettiään. Mutta voisi olla yhtä hyvin mieskin.
Kyllähän se on niin, että helpointa on ymmärtää itseään, niin ei tartte ymmärtää muita. 😊👌
Meijän Funksi :)
Joten olen olen ollut ymmärtäväni, että tunne- tai sielunelämän asioista toisinaan miehet pystyvät paremmin keskustelmaan naisten kanssa kuin keskenään?
Voin toki erehtyä tästä. Mutta toisinaan kulttuurimme (miehet eivät keskustele tunneasioista) saattaa olla osasyyllinen. Tai naiset ei piere tai naiset eivät iske nyrkkiä pöytään että perkele!. Tekeekö sen musta maskuliinisen? Ehkä toisten mielestä. Ei se mun genitaalialuetta miksikään muuta, ainoastaan ihmisten odotteet saavat pettymyksen. Arkkityypit.
Niin. Monet ihmiset tuntuvat sotkevan seksuaalisen sukupuolen, seksuaalisuuden ja sitten luonteenpiirteet.
Jotenkin naiset saa täällä Suomessa olla naisten ja miesten kesken mitä vaan, mutta vieläkin yleinen ilmapiiri pitää miehen alistettuna stereotyyppiseen maskuliinisuusrooliin.
Jos silmäilet keitä tämä vaikka minun feminiinisyydeltä näyttävä tapa käsitellä asioita närästää, ne on niitä, joille maskuliinisuuden korostaminen on itselle tärkeää. Se vie heidän omalta identiteetiltä vähän pohjan.... kenties? Selkeää oirehtimista, että olisin joku uhka heille.
Olen ihan kahden vaiheilla, että onko huolestuttavaa, vai huvittavaa? 🤔 njääh! Kyllä mua naurattaa... 😁
Keskustelupalstoilla näkee selkeän yhteyden sukupuolen väheksymisenä - olit sitä tai tätä.
Itse en osaa oikein luottaa henkilöihin, jotka liikaa tuovat korostetusti sitä maskuliinisuuttaan tai naisellisuuttaan esille. Siinä on jotain uskonnollista, liian kiihkeää. Ehkei huolestuttavaa, mutta kuitenkin.
No toisiahan ei kannata yrittää ymmärtää. Ymmärtää vaan itseään ja toimii sen mukaan, irl ja täällä.
Luottaa voi vaan itseensä, tai oikeammin tunnistaa itsensä. Toisien puheet ja reagoinnit ovat vain lähinnä uhka identiteetille tai egolle. Egohan pelkää jo omaa identiteettiä, saati muita vahvempia identiteettejä.
Näin mä ajattelen. 🤔
"Toisien puheet ja reagoinnit ovat vain lähinnä uhka identiteetille tai egolle. Egohan pelkää jo omaa identiteettiä, saati muita vahvempia identiteettejä. "
Oikein hyvä.
Ja täsmennetään että ego pelkää sitä heikompaa omaa identitettiä.
Mistä sen muuten tietää?
Tjaa? Omakohtaisesti ehkä siitä juurikin, että näkee toisissa jotain omia heikkouksia.
Muistanet mun ja nuuskan välit? Mä sanoin, että näen nuuskassa jonkun asian, mikä pistää vihaksi. Ne minusta on egon kuolinpihahduksia.... purkautuu aika-ajoin pihalle.
Uhrautuminen ja uhriutuminen on mun heikkoudet ja nuuska joillain teoillaan, sanoillaan ajoi minun egon rippeistä agressiivisuutta pihalle.
Synnytystä, synnytystä.... se on ahtaasta paikasta ulostyöntymistä... 40 vuotta sitten en osannut kuin parkua... nyt tulee muutakin.
Toi on muuten asia jotka saa monet raivon partaalle. Nähdä toisessa samat heikkoudet....
Mitä sinuun ja Nuuskaan tulee, minusta oli hieman kummallista teidän köydenveto. Koska kumpikin tietää ihmisyytensä ja inhimillisyytensä. Hän nyt sai tuntemaan varmaan Paavinkin syylliseksi.
Ehkä sä halusit myös säilyttää sen inhimillisyytesi ja toivottaa joutsenet hevon vittuun. Vaikka toisaalta voin vain olettaa, mitä hän joutsenilla tarkoitti, mutta hieman yliromantisoitua se minustakin joskus vaikutti. Tai uskonnolliselle.
Niin. Mutta niin se menee... mitä enemmän sua muut ihmiset v.tuttaa, sitä enemmän sä unohdat itses.
Joutsenajatus taas toisaalta oli sitä mun entistä Egoa. Jotain sellaista, mitä muissa ihmisissä pitäisi palvella sitä. Sitä purkaa sitä agressiivisuutta egoaan kohtaan, mutta se konkretisoituu siihen, joka sitä herättää.
Pitäähän sitä ollskin jotain agressiivisuutta ja puolustusmekanismia ihmisessä, mutta ehkä sen voisi jättää aina vaan kauemmaksi konstiksi. Se kun monesti kertoo vain itsestään... vaikka että pitikin tökätä saa.ana tuo pikkuvarvas sohvan jalkaan. 😬
Tiedätkö mitä Diksu? Olemme hyviä harjoituskappaleita (itsellemme) näilläkin keskustelupalstoilla.
Tiedän. 😊👌
Floweri on nyt ainoa mikä saa vielä joskus säkenöimään jotain, mutta senkin turskanmätöt alkaa valjuuntumaan. 😃
Sinusta ei oo ollut pitkään aikaan enää mihinkään. Linerikin ihan nössö. 😃 Ihan nöösiä porukkaa, kun ei saa edes pulssia kohotettua.
En jaksa provosoida. Ja sitten kun oon aivan liian kiltti ketale.
Flowerissa on tyyliä. Minusta hän pistää joskus ajattelemaan, oikeasti. Kyllä sitä muissakin on, mutta turskaefekti on kieltämättä aika vaikuttava.
No Flower käy läpi vastaavaa, mutta erilaista tietä pitkin. Hänestä mä oon aina pihalla. Ehkä hällä on sinnikäs ego? 🤔
Mutta kyllä mä hänestä tykkään. Hän vaan taitaa nähdä mut samoin kuin mä nuuskan. No muahan se ei haittaa, mutta nuuskalle mun äkäilyt ei tehneet hyvää....🙄
Oikeastaan mua ohuelti harmittaa, kun sille kiukkusin ja läpsin persiille. Toisaalta sekin on sitä mitä täältä saa.... peilejä...
Ollaanko loppupeleissä oikein reiluja kenellekään?
Jokaisesta vain huokuu jotain aika-ajoin, mikä saa omat tunteet (tai jonkin muiston tai haamun) pintaan.
Pystyykö sitä edes aina estämään? Ei varmaan. Vaikka ei kenellekään pahaa mieltä toivoisi. Mutta eihän elämä ole sitä, että pystymme suojelemaan itseämme tai muitakaan siltä.
No ainoa suoja muilta tulevaa vastaan on meissä itsessä. Kun sitähän me hermostumisilla ja loukkaantumisilla suojellaan. Mutta mitä enemmän se itse tiedetään ja hyväksytään, sitä vähemmän sitä kukaan satuttaa.
Kaikki on omissa käsissä tai oikeastaan korvien välissä.
Oli mukava lukea tänään, että nainenruuduntakaakin oli löytänyt juuri sen huomion itse. 😊👌
Miksi ei kaikilla ole samanlaisia pukuja, hiusmallia ja miksi emme voisi olla aivopestyjä kloonattuja. Kukaan ei moittisi miten huonoja ne muut ovat ja miten hyvä itse on.
Just siksi. Kun meidät on pienestä pitäen opetettu arvottamaan itseämme ja toisiamme - toisiin nähden.
Mihin jäi ehdokkaista Pitkätukka68 ja (onneksi jo lähes lopettanut) Outsider?
Pitkis olis tukkansakin perusteella nicemainen.