MIkä mahtaa olla oikea vaihtoväli. Petyin pahasti, kun vein autoni huoltoon ja pyysin öljynvaihtoa söljynuodattimen - ja tiivisteiden vaihtoineen, minulle kerrottiin, että jakopään hihnakin pitäisi vaihtaa. On kulumisen merkkejä näkyvissä.
Huoltokirjan mukaan jakopään hihna oli vaihdettu edellisellä omistajalla noin 97000 km kohdalla ja ikää oli silloin autolla 7 vuotta. Nyt mittarissa on noin 150000km ja ikää 15 vuotta. Kuvittelin että voin pitää hyvin huolletun auton vielä muutaman vuoden kohtuukustannuksin ja myydä sitten henkilölle, joka kuluttaa kilometrejäkin ikään nähden oikeassa suhteessa, eli moottoriakin. Itse ajan tärkeitä hyvin ajoja, mutta vain noin 2000km vuodessa. Eli jakopään hihna olisi tullut tien päähän minun ajomäärilläni kilometrien mukaan vasta yli 12 vuoden käytön ja ajokilometrien jälkeen. Ymmärrän iän rapistumisen, mutta eikö tässä ole jo liioittelun makua.
Huoltokirjan mukaan jakopään hihna oli vaihdettu edellisellä omistajalla noin 97000 km kohdalla ja ikää oli silloin autolla 7 vuotta. Nyt mittarissa on noin 150000km ja ikää 15 vuotta. Kuvittelin että voin pitää hyvin huolletun auton vielä muutaman vuoden kohtuukustannuksin ja myydä sitten henkilölle, joka kuluttaa kilometrejäkin ikään nähden oikeassa suhteessa, eli moottoriakin. Itse ajan tärkeitä hyvin ajoja, mutta vain noin 2000km vuodessa. Eli jakopään hihna olisi tullut tien päähän minun ajomäärilläni kilometrien mukaan vasta yli 12 vuoden käytön ja ajokilometrien jälkeen. Ymmärrän iän rapistumisen, mutta eikö tässä ole jo liioittelun makua.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Olisit iloinen kun huoltomies varoitti kuluneesta hiihnasta, itse ainakin vaihtaisin. Hihnan vaihto ei ole kallis siihen verrattuna jos joutuu tekemään moottoriremontin..
Ei se huolto pakota sinua vaihtamaan, voit itse päättää otatko riskin ja ylität aikarajoituksen, vaikka kilometrit ei olisikaan täynnä. Huolto toimii täysin oikein jos varoittavat. 7v on aika tyypillinen aikarajoitus.
Fordeissa (Ecoboost 1.0) 240 000 km:n tai 10 vuoden välein.
Minulla on ruohonleikkurissa tuollainen 1.0 ecoboost, ei ole vielä ihan 240tkm tullut täyteen
Varoittaminen on tietenkin paikallaan, mutta käsittääkseni työ oli jo aloitettu , kun minulle soitettiin. Pettymyksen syy on sekin, että kriteerit ovat niin paljon muuttuneet lyhyellä aikavälillä. Jopa myynti-ilmoituksessa koko kevään ajan myyjät ilmoittivat tyytyväisinä, että jakopään hihna on vaihdettu silloin ja silloin ja kilometrimäärät. Ei aikaväli tai auton ikä ollut niin tärkeä. Itse olisin ollut yhtä tyytyväinen myyjä.
Ymmärrän kyllä ajankin kulutuksen, mutta kun ajetut kilometrimäärät kohdallani ovat kymmenesosa tavanomaisesta, pitäisi senkin jotakin vaikuttaa. Tätä vauhtia autot vanhenevat jo tehtaalla ennen ostajille saapumistaan.
Toisaalta katson oikeudekseni itse päättää pidänkö auton, jos korjaukset kohoavat pilviin vai myynkö vikoineen päivineen ja ostan esim. nuoremman. Tunnen ihmisiä, , jotka osaavat ja pystyvät itse huoltamaan ja korjaamaan autonsa, ja jotka ajavat enemmän kilometrejä vuodessa ja heidän kannattaa siis minua paremmin tehdä ko. remonttikin.
Jotain on jo pielessä, kun ko vaihtoväli pienenee ja pienenee. Joko huollon tarpeen liioittelua tai väärin rakennettuja autoja. Ei ole turvallista jäädä maantielle jos auto hajoaa, mutta autojen omistajat harvenevat ko. tienevien huoltomääräysten takia. Monelle eläkeläisille , liikuntavammaiselle ja harvaan asutuilla seuduilla auto on tärkeä vaikka ajokilometrejä ei paljon kertyisikään.
Tuossa tapauksessa korjaamo on tehnyt selvän virheen jos jakohihnan vaihto on aloitettu/tehty ilman että siitä on etukäteen sovittu tai kysytty lupaa.
Jakohihnan vaihtovälissä trendi kyllä on enemminkin ollut niin että vaihtoväli on pidentynyt, esimerkkinä vaikka tuo Fordin ecoboost. Toisaalta jos ajomäärä on kymmenesosa normaalista eli luokkaa 1500-2000 km vuodessa niin kustannusten näkökulmasta voi myös miettiä kannattaako yleensäkään pitää omaa autoa. Huomioiden verot, vakuutukset, katsastuksen, huollot jne. niin samalla rahalla ison osan noista kilometreistä ajaa vaikka taksilla.
Ecoboost 1.0:n jakohihna ui öljyssä, siksi sen vaihtoväli on niin tolkuttoman pitkä. Ihan ok, kunhan käyttää juuri sitä öljyä minkä Ford on speksannut, mutta asia ei ole mikään itsestään selvä pärnäsen korjaamoilla.
Niin moni sanoo, että taksi tulisi halvemmaksi. Käytännössä kuitenkin taksi on aika vaikea kulkuväline esim, mökkimatkoilla. Tavaraa tarvitaan, jopa juomavettä. mukaan, kun mökki ei ole luksusluokkaa. Kuitenkin mökki on rakas ja välttämätön latauspaikka ja keuhkojen puhdistuspaikka. Myös kaupat vaikka kaupungissa asunkin ovat kaukana. Etenkin valikoiman ja hinnan suhteen. Ikä ja terveys sanelee omat ehtonsa. Nykytaksit eivät ole, edes luotettavia kulkuvälineitä ja niitä saa käsitykseni mukaan odotella jopa turhaan.
Turhaan toistelet tuota omaa 2000km vuotuista ajoasi, kun tilanne on nyt se, että sillä on jo ajettu kuitenkin yli 50tkm edellisen vaihdon jälkeen. Sinun tahdillasi tuohon olisi mennyt 25 vuotta, mutta ei hihna sitä tiedä.
Vaikka yllättävän vähästä se nyt kuitenkin on kulunut, jos jo 50 tkm jälkeen kulunut näkyvästi. Mutta nekin lienevät jossain määrin yksilöitä, joskus kuluvat nopeammin. Ja käyttötavat vaikuttavat, onko paljon tyhjäkäyntiä, missä hihna kuluu, vaikkei kilometrejä tule, onko paljon pätkäajo, jolloin hihna aina kylmänä aluksi?
Lisäisin vielä, että tuo jakopään hihnan vaihto ja vaihtoväli on noussut niin keskeiseksi kysymykseksi, että siitä ja sen hihnan kestävyydestä pitäisi tehdä laajoja ja kattavia tutkimuksia. Esim. kuinka usein ko. hihna pettää, vaikka huoltoväli on ollut oikea. Miksi se on pettänyt jne.
Ja vastaavasti kuinka vanhat hihnat ovat vielä kunnossa,
Kuka tuollaisen tutkimuksen maksaisi? Paljonko olet itse valmis siitä rahoittamaan ?
Tutkimuksia tehdään ja maksetaan paljon turhemmistakin aiheista. Aihe liittyy liikenneturvallisuuteen , onhan riski liikenteelle, jos hihna katkeaa kesken ajon, toisaalta turhat vaihdot ja kallis työ kuormittavat taloutta sekä yksityistä että yleistä . Toisaalta ko. työ on niin kallista ja vaikuttaa käytettyjen autojen myyntiin, että kulumisesta pitäisi olla varmaa tietoa., myös siitä mikä esim. ennenaikaisen kuluman on aiheuttanut, Rikotaanhan autoista renkaitakin ihan huvin vuoksi, miksi ei sitten ko. hihnoja. ERi automerkkien myyjät voivat käyttää myös myyntivalttina ko. hihnojen kestävyyttä ja päin vastoin.
Mulle sanottiin n. 5 v sitten huollossa (ei varsinainen merkkihuolto mutta kuulemma erikoistunut juuri mm. tähän merkkiin) , että pitäis vaihtaa jarrulevyt koska vahvuus on alarajan tuntumassa ja toisena ohjaustehostin vuotaa, pitäis tutkia ja korjata. Hinnan arvioi koko hommalle muistaakseni jonnekin 800 € tutumaan (sis. uudet jarrupalat ja jarrunesteet). Ei siinä mitään mutta kun auto oli silloin kohta 15 v vanha niin jätin väliin. Ajattelin, että ajelen pari kolme vuotta ja myyn sitten vaikka osiksi jollekin, meinaan jos hylätään leimalla tai muuten sippaa kalliimman vian vuoksi. Nyt on kulunut tosiaan 5 v eli auto on kohta 20 vuotias. Juuri kävin leimalla, läpi meni. Jarruille tai öljyvuodoille ei ole tehty tässä välissä mitään ja muutkin korjaukset ollut pakollisia pikku juttuja.
Tokihan jarrut pitää autossa toimia ja ne täytyy korjata jos niissä vikaa, mutta jos jarrut toimii (erittäin hyvin vieläpä) ja hyväksytään vuodesta toiseen leimalla niin miksi ehjää korjata. Nyttemmin oon tehnyt huollot itse (öljyt ja muut nesteet vaihdellut, tulppaa, suodatinta jne.) ja pikkukorjaukset paikallisella pikkupajalla.
Huolloista on tullut sellaista kusetusta että halvemmaksi tulee jättää ne tekemättä ja korjata sitten kun jotain joskus hajoaa...