100 metriset meteoriitit uhkaavat maata

Anonyymi

https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f422f39c-2799-43e0-8138-7715c4bbdecf

"Satametriset meteorit ovat nyt uhkaavan lähellä Maata – mystisten möhkäleiden epäillään kaataneen 80 miljoonaa puuta Siperiassa vuonna 1908
Tauridien meteoriparvi aiheuttaa paitsi näyttäviä tähdenlentoja, mahdollisesti myös suurta vaaraa maapallolle.
Komeetan jäänteistä muodostuvan parven meteorit ovat läpimitaltaan noin satametrisiä ja aktiivisimmillaan loka–marraskuussa. Maan ilmakehässä räjähtäessään meteorit palavat näyttävinä tulipalloina ja voivat aiheuttaa suurtakin tuhoa.
Kesällä tehtävä tutkimus kartoittaa tarkemmin Tauridien aiheuttamaa riskiä. Tämä on tutkijoiden mukaan tarpeen, sillä meteoriparvi tulee olemaan vieläkin lähempänä Maata 2030-luvun alkupuolella."

Oletteko valmistautuneet meteoreiden iskuun ja suuriin paineaaltoihin.
Mitä teksitte, jos huomaisitte suuren valopallon lähestyvän, koko ajan kasvavan ja tulevan kohti sinua....

t. Ätmi toteaa

15

124

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Mitä teksitte, jos huomaisitte suuren valopallon lähestyvän, koko ajan kasvavan ja tulevan kohti sinua....

      En mitään. Ihailisin näkymää.

    • Vitsi että olisi siistiä. Olen aina odottanut jonkin sortin "maailmanloppua". Kunhan ei omaan niskaan tippuisi :D

    • Mites siihen pitäs valmistua? En tiiä. En ole valmistautunut mitenkään. Kai se on sitten vaan menoa eikä nokitusta.

      Toivottavasti ollaan kaikki perheenjäsenet yhdessä, jos maailmanloppu siinä tulee. Että saa viimisen kerran kaikki kainaloon...muulla ei oikeestaan ole mitään väliä enää tuossa kohtaa.

      Tiettykin jos tuollanen pallero lähestys, eikä aiheuttas kuolemaa kuin eteen osuvalle, niin toivon että mun perheenjäsenet on mahdollisimman kaukana minusta, eikä sen tulipallon väylällä.

    • "Mitä teksitte, jos huomaisitte suuren valopallon lähestyvän, koko ajan kasvavan ja tulevan kohti sinua...."

      Morjenstaisin kaupasta mopollaan palaavaa naapuria.

      • Heheeee, johan vitsin murjasit! Mutta varsin hyvän sellaisen. 🤘🤣👍


      • Anonyymi

        Kävisin jörnimässä parhaan kaverini
        vaimoa, taas.

        Nopeet Pikaset


    • Anonyymi

      Iltsikat nyt kuohuavat aina kaikesta, millon pissasta, millon kakasta, millon pierusta, millon sokeririippuvuudesta. huihai, sanommä

    • Anonyymi

      Ätmin elämässä tuo olisi iloisin asia jos putoaisi lähelle.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      No voi nyt prkl...

      "Maapallon etäisyys meteoriparven keskustasta kutistuu kesä–elokuun aikana noin 30 miljoonaan kilometriin."

      On se ihan helevetin lähellä tosiaan..! 😁

      • Anonyymi

        Onneksi 2038 tulee jo 300 metrinen stemu lähemmäksi mitä matka maasta kuuhun.


    • Kyseessä on ihmisen aiheuttama luonnon katastrofi, tämän nojalla tulisi voida kerätä ja nostaa veroja. Vaikkakin tällä hetkellä näköpiirissä ei ole yhtään vaarallista avaruuskiveä. Yli kilometrin läpimittaisista maailmanlopun kivistä tunnetaan 90 prosenttia, ja niitä ajautuu Maan kiertoradalle laskennallisesti kerran sadassa miljoonassa vuodessa.
      Itse juoksisin housut kintuissa ja huutaisin, että perussuomalaiset ovat kelvottomia! Maailmanloppu on tulossa joka tapauksessa. Siihen, milloin se tulee, tutkijat eivät osaa antaa vastausta. Mutta sitä ennen ehditään pystyttämään monta peltipoliisia ja mepin virkaa.

    • Olen elänyt semmoista elämää että jos kuolen, niin ei harmita niin paljon kun jäi tekemättä asioita. Vieläkin on tekemättä asioita, mutta ne on lähinnä jotain että antais takas tälle maailmalle eikä että tarvisin lisää kokemuksia. Parisuhde ois kiva kokea kerran elämässä ehkä, mutta se on aika turha jos oma kyky rakastaa on vaillinainen jollain tavalla...

      Uskon että jokainen löytää kumppanin kun on valmis tekemään asioita ulkoisen olemuksensa sekä rakastamiskapasiteettinsa kasvattamisen eteen, ja tekee niitä tarpeeksi. Siinä vaiheessa kumppani löytyy luonnollisesti, paikoista joista et häntä etsinyt.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Hmm, tuleekohan taas tuplana.

      Vois vähän vatsanpohjasta ottaa odottaessa. Mutta äkkiä se on ohi. On niitä huonompiakin tapoja kuolla ja kaikki me kuitenkin kuollaan joskus.

      xL

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      132
      7935
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      41
      4501
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      44
      4086
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      420
      2126
    5. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      79
      1824
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      35
      1508
    7. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1497
    8. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      200
      1323
    9. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      12
      1168
    10. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      33
      1167
    Aihe