Naiset puhuu yhtä ja sanovat toista. Omillaan toimeen tuleva ei sitten kelpaakkaan naisille. Pitää olla todella varakas että työttömälle naiselle kelpaa mies.
Omillaan toimeentuleva ei kelpaa
Anonyymi
1454
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Mitä muuta olet, kuin omillaan toimeentuleva.
Jos haluat naisen valitsevan sinut rahan vuoksi, niin sitä rahaa pitää olla todella paljon , että se peittoaa muut puutteet.
Naiset sanoo paljon muutakin kuten ulkonäöllä ei ole väliä ja kuitenkaan eivät halua alle 170 cm miestä vaikka nainen on 150cm.
Naisella voi olla ulosotossa 30000 ja haluavat siksi varakkaan miehen. Naiselle kelpaa myös rikollinen mutta ei kunnollinen tavis mies.
Tuo on niin totta.
En ole rikas, mutta tienaan kivasti, kuukaudessa jää väkisinkin palkasta jo kiva summa säästöön yrittämättä edes säästää sen erityisemmin.
Ja tuosta on kertynyt jo tässä muutamien vuosien aikana aika hyväkin pahan päivän vara.
Mutta kun ei sitten kelpaa niin ei kelpaa.
Ja juuri tällaisetkin naiset, jotka sanovat selvästi, että heitä ei kiinnosta miehen tulot, kunhan on vaan talous tasapainossa ja ne asiat kunnossa muutenkin. Eli ei ole ainakaan mitään ulosottoja/luottotieto-ongelmia ja tienaa sen verran, että pärjää ja saa tosiaan säästöönkin edes jotain.
Vaan eipä se näy riittävän ja eräälle ex-muijalleni, joka juuri tuotakin puhui, joskus piruuttani puhuin palkkani yli tonnia pienemmäksi, kuin mitä se oikeasti on.
Kuinka ollakaan, reaktio oli juurikin sitä että mitä vittua? Ei nyt kysynyt että mitä vittua, mutta reaktiosta huomasi muuten kyllä täysin, että hermostui siitä ajatuksestakin jo, että tienaan vähemmän kuin mitä oikeasti tienaan.
Sanoin vaan että tienaan saman verran kuin poliisit, noin 1700€/kk, vaikka palkkani on kuitenkin normistikin 3000€/kk ja tietysti joskus kun tulee ylitöitä, niin enempikin. Eipä se suhde jatkunutkaan kauaa sen jälkeen. Oli kyllä muutenkin ongelmia, joista suuri osa oli exäni aiheuttamaa, mutta tuo tuntui olevan viimeinen niitti siihen arkkuun ja ihna hyväkin niin. Olin jo itse aika väsynyt häneen.
Ja moni muukin on samalla asenteella, kun mun tulotaso ei sinänsä näy missään, niin oletetaan että olen joku varaton, kädestä suuhun elävä ihminen ja se sitten vaikeuttaa tuota vakavan suhteen saamista.
No, eihän tuo mun palkkani päätä huimaakaan, mutta kyllä sitä ihan komeasti silläkin elää ja onhan sitä pienemmälläkin rahalla asuntoja makseltu ja mukuloita kasvatettu ilman isompia ongelmia ainakaan.
Ulkonäkö on tosiaan toinen, ylipainosta sanovat usein, ettei se todellakaan haittaa. Moni sellainenkin, jolla sitä itsellään on ihan yhtälailla tai enempikin.
Mutta kuinka ollakaan, se kuitenkin haittaa. Aika piankin joko aletaan patistamaan dieetille tai sitten sanotaan ihan suoraan, että olen vastenmielinen naisen silmissä kuitenkin. Ehkä hienovaraisesti/-varaisemmin, mutta silti.
Juuri tuo rahasta pimahtanut exäni oli sellainen.
Ei ollut mitään ongelmaa olevinaan mun ulkonäön puolestakaan, mutta kuinka ollakaan, siitäkin tuli juurikin jonkun verran tuon pienipalkkaisuus-jekuttamisen jälkeen kommenttia, että olen fyysisesti "vaikeasti lähestyttävä". En tiedä sitten, mutta jäi vähän tunne, että olisi varmaan myynyt itseään mielellään, jos olisi tiennyt mun varallisuuden oikeasti.
No, noita riittää. Mut eipä sitä silti, en mä nyt kuitenkaan niin kipeästi kaipaa suhdetta enkä tarvitse naista, että mä nyt viitsisin rahalla sitä hankkia. Ja jos taas naama eikä kroppa kelpaa, niin kai sellainen nainen sitten löytää parempiakin..
No enpä sanoisi, että tuo 3000 €/kk olisi mitenkään kivat tulot. Aika tavalla ihan perus kk palkka, joten en ihmettele, jos tulotaso ei missään näkynyt ja exäsi pimahti ja lähti.
Jaa, siinä nyt on yksi vinkuja.
Tienaan kyllä edelleenkin hyvin ja kyllä tuolla rahallakin suhdetta vie eteenpäin.
Se mulla on, etten viitsi käyttää rahaa turhaan, muttei mun tarvi mistään tinkiäkään.
Yks hyvä esimerkki on tuo, että mieluummin ostan 5000-6000€ auton muutaman vuoden välein, kuin että ostan jonkun uuden auton.
ihan sillä kun tuon hintaluokan autolla ajaa ajonsa ihan siinä missä 20000€ paukkulaudallakin.
Ja näin. Peruselämiseen, eli asuminen yms mulla menee vajaa 500€/kk ja käteen jää kuukaudesta riippuen 2300-2600€/kk.
Ja tuossa on tosiaan pelkkä palkkatulo, muutakin varallisuutta löytyy, etten edelleenkään ole pelkän palkan varassa roikkuva ressukka, joka joutuu elämään kädestä suuhun-periaatteella.
On vaan jotenkin niin vitun naurettavaa ja noloa, kun porukka tällaisistakin tuloista ostelee just mm. 50000€ autoja kalliilla rahoituksella ja sitten vinkuvat, kun raha ei riitä mihinkään. Ja sama asuntojen kanssa, totta kai sitä tällaisestakin palkasta on pakko ottaa 200000-300000€ asuntolaina, vaikka sadalla tonnillakin saa riittävän hyviä asuntoja. Ja sit taas sama vinkuna, kun ei rahat riitä.
Ja isonkin palkan saa kulumaan kyllä nollille kuukaudessakin, jos ei yhtään mieti asioita vaan juoksee pää perseessä pitkin poikin jollain lapsellisella rahalla saa ja hevosella pääsee-asenteella.
Ja tuo exä oli muutenkin sekaisin, ettei tuo pieni palkka-jekuttaminen ollut se ainoa juttu, oli vain "kirsikka kakun päällä". Olin jo jättänyt häet kertaalleen, mutta vinkui itsensä takaisin mun elämään. Ja samaa sirkusta jatkoi silti, minkä takia halusin hänestä muutenkin jo alunperinkin eroon.
No, horo mikä horo.
Vinkui sitäkin, kun sukunsa(eli hänen äippä ja iskävainaansa) olivat jo hyvissä ajoin aikanaan ryssineet asiansa jo niin hyvin, ettei perintöäkään ollut luvassa. Toivottavasti on löytänyt jonkun lompakon itselleen, jolta saa sit jossain vaiheessa mojovan perinnönkin sitten kun sen aika tulee.
Mun periaate on kyllä muutenkin ihan se, et kyllä muijankin tarvitsee käydä rahaa tienaamassa ihan siinä missä miehenkin. Ei nyt kuitenkaan eletä mitä takaperoista kehitysmaa-aikaa enää, mitä Suomessakin elämä melkeinpä käytännössä oli joitain kymmeniä vuosia sitten vielä. Jolloin muijat oli kotona äijänsä rahojen varassa ja miehen palkka oli "naisen palkkaa" siitä kotona olemisesta ja huushollin siivoamisesta. Kun kyllähän nykymiehilläkin imuri ja soppakauha pysyy kädessä, niin kyllä naisen vastaavasti täytyy osata hallita niinkin yksinkertainen perusasia kuin töissäkäynti, jos meinaa saada rahaakin käyttöönsä. Mä en ainakaan ketään makuuta kotona, vaikka tienaisin kymppitonnin kuukaudessa.
Äkkiä naama mustaks niin kelpaa rasisti korttia on turha yrittää näkeehän sen tyhmempikin...
Ongelma on että olet työtön ja tilillä 20 euroa rahaa. Ei varmaan kelpaa sellainen mies koska on töissä olevia ja niillä on enemmän rahaa joten et voi kilpailla heidän aknssa.
Olen edelleenkin töissäkäyvä ja hyvissä varoissani.
Joten ihan turha vääntää asiaa tuollaiseksi, vaikka sinunlaisiasi huutelijoita tuntuu riittävän joka palstalle, jotka kuvittelevat tietävänsä asiat ja puhuvansa totta tuollaisilla väitteillä. Aika säälittävää, mutta ei kai ihmisellä ole muutakaan sisältöä elämässään kuin inttää vastaan perättömällä paskalla.
Taidat olla itse juurikin tuollainen työtön heittosäkki, jolla harvoin on edes 20 euroa tilillä.
Ootteks te ihan tosissanne? Ihanko tosissanne pistätte tulotason piikkiin, etteivät naiset lämpene?
Ei se ole kiinni tuloista, ulkonäöstä tai mistään muustakaan yksittäisestä asiasta, että miksi ette kelpaa naisille. Ehkä syynä on katkeruutenne ja tosi alentava taipumuksenne yleistää naiset samanlaisiksi. Että "naisille ei kelpaa tällainen keskituloinen mies, pitäis olla ihan tosi varakas että kelpaisi". Tuommoisilla puheilla leimataan kaikki naiset yksinkertaisiksi, rahan perässä juokseviksi bimboiksi ja kieltäydytään etsimästä peilistä syytä omalle huonolle deittimenestykselle.
Oishan se kieltämättä kova paikka, jos syy löytyisikin sieltä peilistä: silloin pitäisi muuttaa itseä sen sijaan että haukkuu naisia keskustelufoorumeilla. Tosin muistakaa, että itsensä muuttamisen lopputulos voi olla parhaassa tapauksessa paljon kivempi juttu kuin netissä itkemisen. Jos itseä muuttaa, voi naisten suosiota alkaa yhtäkkiä virrata. Jos vain netissä nillittää naisten kataluutta, oma katkeruus ja pahoinvointi vain kasvaa vuosi vuodelta, ja yhä vaikeampaa on saada naista.
Sanon tämän, koska itse olen moninkertaistanut oman deittimenestykseni muuttamalla itseäni sen sijaan, että olisin jäänyt Suomi24:een parkumaan että naiset on ihan kauheita. Naiset on ihania, ja minä ainakin haluan nauttia heidän lämmöstään ja läheisyydestään niin paljon kuin mahdollista!
Se, miten jonkun kanssa kemiat kohtaavat ja kipinää syntyy, se on monimutkainen prosessi eikä sitä voi selittää millään yksittäisillä tekijöillä. Joka muuta luulee ja kieltäytyy kyseenalaistamasta näkemyksiään, on niin hukassa että ansaitseekin huonon flaksin nettideiteillään.
Se suosion lisääntyminen voi myös lopulta osottautua ihan vaan kivaksi bonukseksi. Jos alkaa tosissaan pohtia mikä mättää ja muuttaa omia asenteitaan ja tapojaan, voi yhtäkkiä huomata että elämä on iha kivaa. Yhtäkkiä ei olekaan enää mitään tarvetta puhua pahaa toisista ja valittaa kaikesta. Se oman olon parantuminen on se kaikkein paras lopputulos.
Kokeileppa huvikses jättää kokonaan pankkitilin saldo puheet poies. Itse näin omillaanelävänä naisena ei tosiaankaan ole mitään intoa kuunnella kenenkään muun tilitietoja. Varsinkaan kun niiden esittelijät yleisesti jauhaa tunnin kyseisestä asiasta joka kerta kun tilaisuuden saa. Tai sitte valittaa siittä että töissä ollaan, mutta pakko painaa "ku tästä saa rahaa". Tässäkohtaa melkein kaikki minun tuntemat naiset ottaa etäisyyttä. Tai hyvinpian tälläisten jälkeen.
Itse aina pidän pääni kiinni tilin saldostani ja ylipäätäänkin varallisuudestani/tulotasostani.
Ja jos nyt ihan pakko on jotain asiasta sanoa, niin puhun mieluummin ne alakanttiin. Ihan varuiksi, sittenhän se on eri jos/kun aletaan elämää elää yhdessä, silloin pitääkin nyt jo arjen jakamisen takiakin tietää toisen tulotasoa.
Inhoan yli kaiken raha-asioista jauhamista ja kun ne kuitenkin nyt kuuluu tosiasiassa hyvin harvoille.
Valitettavasti naisissa on paljon näitä, kun asenne on se, että miehellä täytyy olla rahaa ennen kuin miehestä voi tykätä. Vaikka mies olis miten ihana muuten.
Mutta yleisesti ottaen, kyllä sen pitäisi riittää tiedoksi, että tienaa sen verran että pärjää arjessa sujuvasti ja että raha jää ylikin edes hieman sukanvarteen laitettavaksi.
Oioioi, toisten tuloilla on kiihoittavinta.
Kukapa suomihuora ei unelmoisi olevansa Sofia Belorf II?