Eli siis.Kun en täysin varma tästä asiasta ole.Saako lävistyskorun ottaa pois sen parannuttua?Siis tarkoitan,että joutuisin harrastukseni takia poistamaan sen muutamaksi tunniksi.Voiko lävistys umpeutua tai pahasti ärsyyntyä tällaisesta vekslaamisesta?
Minulla ei ole vielä lävistystä,mutta koitan ottaa selvää mahdollisista haittatekijöistä. :)
Minulla ei ole vielä lävistystä,mutta koitan ottaa selvää mahdollisista haittatekijöistä. :)
Vastaukset 4
Vanhimmat
kerro toki lisää niin joku voi ehkä auttaa.
Riippuu ihmiskohtaisesti. Joillakin saattaa mennä umpeen hyvinkin äkkiä, joillakin ei ole moksiskaan.
Itse käyn päivätöissä jossa lävistyksiä ei saa pitää. Oman huulikoruni otan pois n. 8 tunniksi, eikä tähän mennessä ole aiheuttanut ongelmia.
Tosin pitää olla varma siitä, että lävistys on tosiaankin kokonaan parantunut.
Hyvä tietää.Harrastan nimittäin teatteria,joten joutuisin siis ottamaan korun pois muutama kerta viikossa pariksi tunniksi.täytyy tosin myöntää että voipi olla silti vähän epäkäytännöllistä ottaa lävistys juuri esityskaudella.
Mitä umpeutumiseen tulee,en tiedä onko mitään yhteyttä,mutta korvienreikiä olen välillä pitänyt melkein vuodenkin ilman korua,eikä umpeutumisen merkkiäkään ole näkynyt.
Vielä korostan, että lävistyksen pitää antaa parantua (1kk-3kk) ennen kuin otat vähäksikään aikaa pois. Parantumaton lävistys saattaa vuotaa kudosnestettä tai ärsyyntyä niin ettei korua saa enää läpi.
Eli jos otat lävistyksen, anna sen olla rauhassa sen pari kuukautta mitä menee parantumiseen. Lävistäjä neuvoo tarkemmin.