Minulla on pätkätyösuhteita tuttuun pienfirmaan. Sellainen toimitusjohtajan omistama yhtiö. Normaalisti palkka on ollut 2500€/kk. Nyt ehdotti jos tulisin töihin reiluksi 30viikoksi ja palkka olisi 5000€/kk. Näin lukisi työsopimuksessa.
Missään ei lue että annan kesämökkini hänen käyttöönsä ilmaiseksi vastaavaksi ajaksi.
Tuon jälkeen joutuisin ansio sidonnaiselle mikä laskettaisiin tuon 5000€/kk mukaan.
Menisikö läpi vai ihmettelisivätkö kassan päivärahan laskijat?
Ansiosidonnaisen suuruus
3
133
Vastaukset
- Anonyymi
Mikäli palkat on maksettu tilille, josta on maksettu kaikki tarvittavat vähennykset ja olet suorittanut liiton maksut, niin silloin mitään valitamista kellään ole jos saat isompaa päivärahaa.Ihme hessu.
Näin itsekkin järkeilen. Mietin vaan tuota tyttömyyskassaa kun ne laskee ansiosidonnaisen suuruutta. Ihmetteleekö ne palkan suuruutta jos ne vertaa sitä aikaisempaan työttömyysjaksoon.
Kiinnostaako se edes heitä.- Anonyymi
kuusnolla kirjoitti:
Näin itsekkin järkeilen. Mietin vaan tuota tyttömyyskassaa kun ne laskee ansiosidonnaisen suuruutta. Ihmetteleekö ne palkan suuruutta jos ne vertaa sitä aikaisempaan työttömyysjaksoon.
Kiinnostaako se edes heitä.eli todellisuudessa saatko edelleen 2500e/kk palkkaa ja 2500e/kk mökin käyttökorvausta joka on "sulautettu" työstä saamaasi palkkaan?
30 viikkoa = 7,5kk x 2500e = 18.750e - verot
Oletko varma että tuo raha riittää jos mökkisi paskotaan täysremonttikuntoon?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1135233
- 675034
- 904104
Miten mä olisin
Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.753600Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv603188- 432781
- 152287
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️521904- 391764
Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.371628